Autor Subiect: Reconditionare, restaurare si tot ce intra in a aduce o masina in stadiul de NOU  (Citit de 166055 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Ai amintit de mine (Andrei.P), am vrut  sa fac si sine dalea , dar din cauza altor priorități mai importante au rămas doar în gând , dar nu e de lăsat nici o piesă , balta , toate au importanta lor .
De salvat nu este cazul , doar de făcut altele din tabla nouă.
Si eu as avea nevoie de 2 sine din alea, una a putrezit de tot, mi-a cazut geamul la Veliko Tarnovo. Am inlocuit-o cu una bunicica dar nu cu viitor prea luminos..
Vodafone 0723454235

Offline raresvintea

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 84
Re: Reconditionare, restaurare si tot ce intra in a aduce o masina in stadiul de NOU
« Răspuns #196 : Septembrie 26, 2017, 01:41:35 pm »
Cum se inlocuiesc corect oalele telescoapelor fata? Ale mele sunt mancate de rugina spre contra aripa. Nu e spatiu prea mare mancat dar imi sta pe creier.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Reconditionare, restaurare si tot ce intra in a aduce o masina in stadiul de NOU
« Răspuns #197 : Septembrie 26, 2017, 11:34:55 pm »
Un tinichigiu bun știe, dar tu alegi, tu plătești, ori petic și se vede mai urât, ori oala ca piesă de înlocuit, sunt prin Ungaria sau la nemți pe site
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline raresvintea

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 84
Re: Reconditionare, restaurare si tot ce intra in a aduce o masina in stadiul de NOU
« Răspuns #198 : Octombrie 20, 2017, 09:20:51 pm »
Buna seara, ce cheder este pus intre marginea de tabla si panouri, la baza. Voi ce ati folosit?

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Reconditionare, restaurare si tot ce intra in a aduce o masina in stadiul de NOU
« Răspuns #199 : Octombrie 21, 2017, 12:40:12 am »
Dacă te referi la partea de jos a aripilor spate, eu am găsit prin dedeman, un burete în formă de u , cu mijlocul de vro 2-3 mm, galben, îl pui pe ăla, apoi silicon peste, sau și în interiorul buretelui, și ai rezolvat. Cum era din fabrică, nu cred că mai găsim
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Kiusro

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Reconditionare, restaurare si tot ce intra in a aduce o masina in stadiul de NOU
« Răspuns #200 : Octombrie 24, 2017, 12:15:24 pm »
Salutare tuturor, a reparat cineva panoul exterior? Vreau sa stiu daca un panou lateral se poate repara cu chit de fibra de sticla si sa nu crape cand il montez la loc sau exista alta varianta cu aderenta mai buna. Multumesc.

Offline raresvintea

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 84
Re: Reconditionare, restaurare si tot ce intra in a aduce o masina in stadiul de NOU
« Răspuns #201 : Octombrie 24, 2017, 12:52:39 pm »
Eu pe spate am lipit unul cu fibra de sticla si tine, ca sa nu fac urat pe fata. Dar sincer cred ca e mai simplu unul sh sau nou

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Reconditionare, restaurare si tot ce intra in a aduce o masina in stadiul de NOU
« Răspuns #202 : Octombrie 24, 2017, 06:12:06 pm »
Dacă vreți neapărat să-l reparați,cred că ar trebui consolidat cu o platbandă pe interior(nituită) și apoi aplicat chitul cu fibră. Ar trebui să reziste la vibrații.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Reconditionare, restaurare si tot ce intra in a aduce o masina in stadiul de NOU
« Răspuns #203 : Octombrie 24, 2017, 09:15:52 pm »
Dacă aripa este scăpată, este mai ieftin și mai bine una sh
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Kiusro

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Reconditionare, restaurare si tot ce intra in a aduce o masina in stadiul de NOU
« Răspuns #204 : Octombrie 26, 2017, 04:02:50 pm »
Multumesc tuturor pentru sugestii :) cand o sa ajung la aripa cu pricina o sa analizez cat este de grav si vad atunci.

Un lucru este sigur, parbrizul este fisurat si trebuie inlocuit :(