Autor Subiect: Impatimitii de Barkas  (Citit de 345511 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline vladd96

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 318
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #660 : Iunie 21, 2011, 09:27:28 am »
daca e vorba sa le iasa lor bani nu renunta asa usor :))

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #661 : Iunie 21, 2011, 01:59:07 pm »
imi trebuie mie dacia aia, nu te apuca sa o tai
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #662 : Iunie 21, 2011, 09:55:57 pm »
este un sit cu un proiect de buggy, dar aia cer bani pt. proiectul ala, altfel , fiecare isi face propriul proiect, cum ii place , si daca incepi de la o masina intreaga este oarecum mai usor, dar tot iti trebuiesc cunostinte generale , de proiectat , executat,montat
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #663 : Iunie 22, 2011, 12:47:44 am »
imi trebuie mie dacia aia, nu te apuca sa o tai
:hello: Pai daca nu imi trebuia si mie, crezi ca ma apucam sa o accept?!?
Parca stiam ca Autom vrea sa duca Dacia albastra la Remat, ia vezi si tu cum te dai pe langa el.
Ooops !!! Na ca mi-a scapat porumbelul, nu de alta, dar aveam de gand sa ma gudur eu dupa capote si aripi ( eventual farurile, etc ...)
Autom, esti prin zona ? Houston, Houston ... !!! :hello2: :hello2: :hello2:
 PS: Apropo de vacanta parlamentara, nu va faceti sperante desarte; OG sau OUG este avatarul exclusiv al Piticului iar in practica au existat cazuri cand un astfel de act normativ nu a fost supus votului Parlamentului (asa ar fi graind Constitutia, dar biata de ea este tratata de cei de la putere ca una de pe Centura) ani la rand, dar a produs efecte zi de zi !
Ce naiba, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ! :confused1: :icon_scratch:

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #664 : Iunie 22, 2011, 06:55:42 am »
Autom se pregateste sa duca Dacia albastra la REMAT pentru voucer deci trebuie sa fie completa.......
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #665 : Iunie 22, 2011, 01:36:27 pm »
Autom se pregateste sa duca Dacia albastra la REMAT pentru voucer deci trebuie sa fie completa.......

la unele rematuri, daca dai cun "suc" poti duce doar sasiul, fara motor, geamuri si altele. STiu persoane care au facut asa, acum depinde de la locatie la locatie si oameni.

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #666 : Iunie 22, 2011, 09:28:06 pm »
Asa e Victor! Masina ema, inafara de carburator si radiator este completa. Astept sa vine voucerele si apoi o duc. Sunt in legatura cu un REMAT.
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline vodoleha

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 24
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #667 : Iunie 24, 2011, 08:39:30 am »
Va salut, Domnilor!
Cateva stiri.
Acum cateva zile mi-a expirat ITP. Am gasit pe cineva care s-ar putea sa ma ajute si la 5 dimineata, ca sa nu ma prinda politia, am plecat spre statie ITP la 35 km pe E85. Aseara la 12 noaptea am pus cauciucuri de R15 pe masina si am strans un pic rulmentii de pe fata, a aparut un joc. Si n-am avut timp sa incerc cum merge masina aseara. Cand am plecat dimineata a inceput sa fluere  cauciucurile - ceva de speriat. M-am oprit. DEZASTRU!!!! Cam 2 cm din exterior pe stanga nici nu a fost atinsi de asfalt. Asta din cauza ca am strans rulmentii si nu mai inchidea unghiul ca inainte in mers. Frumos imbracat cu 2 chei de 13 si o franceza am reglat unghiul si am mai mers 1 km. M-am oprit - unghiul ca la carte!!!! :-)

Spuneti-mi va rog cum se da caseta de directie jos de pe sasiu?

Alexei.




Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #668 : Iunie 24, 2011, 09:00:05 am »
Salut!


Caseta de directie se da jos in functie de norocul tau.

Una am dat eu jos ( la actuala masina) si la inca una doar am ajutat/asistat.

1. desfaci suruburile din cabina, cele care tin coloana volanului ( sus langa maneta de semnalizare)
2.Desfaci sigurantele de tabla de la cardanul volanului si desfaci total suruburile. Scoti toata coloana volanului cu tot cu cardan.
3. Desfaci, sub masina, piulita care tine axul de iesire a casetei si levierul de comanda. Vezi ca trebuie cheie mare , cred ca de 40. Daca ai noroc, ieise usor de pe caneluri. Eu nu am avut noroc si am batut in ea de mi-au iesit ochii din cap.
4. desfaci piulitele si cele 2 prezoane care tin caseta stransa pe sasiu. Vezi ca e nevoie de o cheie mai ciudata, cred ca 12.
5. Impingi caseta de pe sasiu. Vezi ca iar e de noroc. Mi-au iesit restul de ochi din cap. Caseta are un guler care se ,,sudeaza,, apropape de teava din sasiu. Se oxideaza nasol de tot.


Cam atat.

CE trebuie sa stii: nu bate in axul gros caci spargi fundul caseteti. Daca nu iese axul gros de pe levierul mare, fa ceva parghii si extrage-o. O presa mai mare e super buna fiindca levierul mare are doua urechi de care sa il apuci.

Daca nu iesie gatul de aluminiu, desfa suruburile capacului casetei, scoate uleiul si restul de maruntaie si incalzeste-o bine. Daca merge ok treaba. cu tot cu incalzire si bocaneala, cam in 4 ore esti cu ea inapoi sus. O caseta de ocazie se mai gaseste. Da de stire si poate ai noroc.

Spor si tine-ne la curent!
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline vodoleha

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 24
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #669 : Iunie 24, 2011, 11:17:51 am »
Mi-a ramas practic axul gros. Levier de comanda nu e problema sa dau jos, pentru ca am lucrat la un service si pot sa fac rost de o presa, iar cu axul - cam greu. Am batut un pic si am vazut ca nu iese.  Cred ca o sa tai cu flexul sasiu de la Barkasul dezmembrat si o s-o duc la presa. :-)
Mai am o intrebare. Are cineva o bucsa de teflon pentru semicasete? Vreau s-o duc la o fabrica de teflon sa-mi toarne 4 buc direct. De fapt imi trebuie dimensiunile macar.

Stiu pe cineva care ar vrea sa vanda un Barkas cu motorul de Dacia omologat, vrea cineva?

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #670 : Iunie 24, 2011, 06:07:30 pm »
Bucsa de teflon de la bolt? Eu nu am asa ceva dar sunt interesat de ea. Cert este ca se poate face la strung dupa  dimensiunea boltului, care sigur e uzat si el. Din pacate nici Draku nu cred ca are piesa respectiva.

Barkas-ul cu motor de dacie este duba? Este omologat?


Nu stiu ce solutie sa iti dau cu scoaterea casetei. Ti-am povestit ce am facut eu.
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline mar

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 20
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #671 : Iunie 24, 2011, 08:15:36 pm »
Mi-a ramas practic axul gros. Levier de comanda nu e problema sa dau jos, pentru ca am lucrat la un service si pot sa fac rost de o presa, iar cu axul - cam greu. Am batut un pic si am vazut ca nu iese.  Cred ca o sa tai cu flexul sasiu de la Barkasul dezmembrat si o s-o duc la presa. :-)
Mai am o intrebare. Are cineva o bucsa de teflon pentru semicasete? Vreau s-o duc la o fabrica de teflon sa-mi toarne 4 buc direct. De fapt imi trebuie dimensiunile macar.

Stiu pe cineva care ar vrea sa vanda un Barkas cu motorul de Dacia omologat, vrea cineva?
Daca este de 8 locuri sunt foarte interesat. Da mai multe detalii te rog.

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #672 : Iunie 26, 2011, 12:35:16 am »
 ;D ;D ;D
Ce-mi place cand au altii de munca !!!
Eu nu muncesc (la Barkas, evident, ca-n rest m-am saturat de muncile zilnice, ca magarul de samar, dar n-am incotro) !
In schimb, astazi, cum i-am spus  la telefon lui Autom, am fost si am luat batrana Dacie, asadar se cheama ca am crescut la numarul de fiare al caror proprietar sunt. Am avut ceva de furca cu pompa de benzina (din trei defecte am reusit sa fac una functionabila) dupa care m-am dat cu ea din Floreasca pana in Baba Novac. Motorul merge super (scapa un pic de ulei pe la un simering), omul i-a pus aprindere elecronica si un economizor ciudat, portbagajul este plin de diverse dracovenii pe care nu am apucat sa le vizione, mai am de primit (evident, tot moca se pare) un set motor Borgo ... si-om mai vedea, inclusiv cand va fi uscat pe jos, sa ma uit si pe dedesubt.
Asadar, cand facem rost de ,,maruntis", musai ne ,,dam bine" pe langa un tinichigiu.
Oooofff ! am recitit mesajul scris si imi vine sa scot din dictionar un cuvant : ,,cand", ca poate astfel timpul s-ar mai dilata, sa poata bietii oameni sa faca tot ce si-au propus  !!!
PS : donatorul meu m-a insotit pana la locul unde stau linistite fierataniile mele, iar cand i-am prezentat Submarinul, s-a straduit sa urce in duba (are un usor handicap locomotor, deci si Dacia are adaptare pentru ambreiaj la mana) si ,,uitase" sa mai coboare de acolo, proband bancuta si observand detaliile, in plus facand aprecieri cam cum ar face el unele adaptari pentru camping, fapt care, va dati seama, m-a bucurat la culme !  :wav:
PS 2 : Apropo de bucsa de teflon, daca ai material, daca ai  si strung/ar, asa este cel mai bine, sa le faci dupa bolt

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #673 : Iunie 26, 2011, 03:03:20 pm »
Bravo domn sef!


Am revenit cu bine  in Buc dupa ce am fost in Ploiesti ca sa iau motorul de Barkas, cel de 1,3l 4t.
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #674 : Iunie 26, 2011, 09:28:30 pm »
Asa, fii gospodar !
Cred ca totusi daca gasesc si eu un motor de 1.3 cu cutie cu tot, ma gandesc sa ma bag si eu la o modificare (fara omologare, bineinteles !).
Dar nu-i graba si nici bai, deocamdata.
PS : In fuga, am trecut si eu pe la Dacie (de acum inainte voi folosi numele pe care i l-am atribuit, respectiv  ,,Naveta Spatiala") si i-am dat jos adaptarea de la comanda manuala, am privit-o mai atent si am mai dat o tura prin cartier cu ea. Cred ca ar putea fi pusa pe piciare cu cheltuieli minime, dar sa vedem ce e de la 1 iulie.
In schimb, am vazut pe strada la un pusti o bijuterie de Dacie model 74, fatuita foarte frumos, de se uita toata lumea la el. Bravo lui, oricine si de oriunde ar fi !