Autor Subiect: Impatimitii de Barkas  (Citit de 345526 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #945 : Februarie 23, 2012, 08:30:53 pm »
Nea' Viorele, si matale faci parte din enigmele astea...... :icon_salut: :icon_salut:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline cristache

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 23
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #946 : Februarie 25, 2012, 04:51:46 pm »
baieti a venit primavara ,pe cind o intilnire?sa ne cunoastem mai bine.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #947 : Februarie 25, 2012, 05:28:27 pm »
Cine nu citeste tot forumul ... nu cunoaste  ;D  http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,3061.0.html   Ia uite ca este una de deschidere a anului  :angel8:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline cristache

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 23
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #948 : Februarie 26, 2012, 03:11:54 pm »
sa sti ca am citit totul despre barkas.am crezut ca este o adunare numai a barkasistilor ca sa zic asa>

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #949 : Februarie 26, 2012, 03:32:05 pm »
de obicei unde este un Barkas sunt si cateva Traby-uri :D
daca baietii cu Barkasurile "s-ar inmultii" asa cum suntem noi cu Traby, cred ca o sa-si faca singurei intalniri, adica sa fie doar Barkas (ar fi faaaain). Iti dai seama ce frumos ar fi o intalnire de 25-40 Barkasisti? ioooi, si un Traby ratacit printre ei :P
De aceea (deocamdata) Barkasisti participi la intalniri (officiale ma refer) cu Traby :D

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #950 : Februarie 26, 2012, 07:06:50 pm »
e cu mesaj subliminal  :toothy4:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mesaj_subliminal
============
edit by admin:
si cu marmote ... desigur  :drunken_smilie:
« Ultima Modificare: Februarie 26, 2012, 09:25:59 pm de Gusteru »
popandau de trabante

Offline viorel

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 33
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #951 : Februarie 26, 2012, 09:34:02 pm »
Pt ca imca mai sper sa ajung propietar de Barkas, am cautate sa vad dc gasesc pe undeva piese pt aceasta masina in Pitesti.Si spre surprinderea mea nu am gasit nicaieri(la fel de rare si unele inexistente sunt si piesele de aro 10,care este masina autohtona),asa ca intreb voi cei ce aveti masina de unde luati piese?ce piese se mai gasesc si care nu?
In principiu ma intereseaza cele de la directie,sistem franare si tren rulare.
Old cars rule!

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #952 : Februarie 27, 2012, 12:27:41 am »
Salutare !
De azi am intrat fizic in numeroasa gasca de Barkasisti , zi de neuitat cand mi-am "adus " ultima achizitie semnalizata la vremea respectiva la sectiunea Vanzari .de Hunor
Ieri s-a incropit o microintlnire la Targu Mures, protagonistii vor fi dati pe fata dupa ce voi descarca pozele facute. ;D

 Am fost ajutat enorm de Autom , care m-a sustinut intr-un mod extraordinar toata aceasta microaventura.Dupa ce am plecat de la Szaby din Targu Mures  si m-am obisnuit cu masina, la Rupea Gara dupa ce   am trecut de curbe , cobor o ultima panta  , las masina sa zburde-trecusem de 70 km/h  se aude un troznet  si apare o senzatie de aterizare cu avionul urmata de o zdruncinatura groaznica .Am crezut ca a cedat puntea spate,  , m-am concentrat pe  manevrarea volanului, calc usor frana -, o simt ca s-a dus de suflet , singura posibilitate a fost sa las masina sa se duca si sa se opreasca franata de frecarea cu asfaltul.Dupa vreo 300 de metri s-a oprit Autom nu vede faza , el venea din spate opreste si voios ma intreaba daca m-am plictisit.Ma uit in spate era in regula dar cand vedem  amandoi in fata dreapta masinii, ne uitam unul la altul si multumim din inima Celui de sus ca am scapat cu atat .a



Ma duc recuperez roata care mare noroc a iesit de pe drum si a ajuns intr-o gradina si ce piese am mai gasit imprastiate , ne apucam de demontat si cautat piese prin cele date odata cu masina, gasim ce trebuia inlocuit ne apucam de  :violent1: dar ne blocam de pivotul inferior care nu mai putea fi extras .Am sunat dupa ajutor la D-nul Lazar care a trimis o platforma, dar alta belea, nu aveam cum sa urcam masina in halul in care era , simteam ca ne cuprinde deznadejdea .Am reusit combinand frecarea de alunecare si rostogolire  :icon_thumright:



Acum e parcat la mine  -la descarcarea de pe platforma am avut parte de  alt chin -spatiu stramt de manevra -teren capcana .Acum urmeaza  o interventie chirurgicala atat  la pivotul compromis cat si la caroserie plus  un transplant de planetara .


Noroc am avut cat carul, pardon cat bena de Barcas , ca am scapat cu avarii minime fara sa fie nimeni ranit .

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #953 : Februarie 27, 2012, 06:05:06 am »
Imediat m-ai turnat  :BangHead: :BangHead: :BangHead:

Lasa, promit oficial ca iti fac cadou camioneta mea! Sa vedem cine are ceva de zis!

Bine ca ai ajuns cu bine la destinatie.

@ Domn Cristache: suntem doar 4 barkasisti in Buc. De obicei  intalnirile astea monomarca se fac la mine in fata casei, cu o bere in mana. Daca vrem sa ne ,,descatusam,, in lume, ii rugam pe Domnii Trabantisti sa ne primeasca in gasca lor. Cum ne-au primit si aici!

CA o completare, nefericita, Bartkas-ul dubita din Mures, s-a dat saptamana trecuta. Dl Viorel nu a avut noroc nici de data asta....... :BangHead: :BangHead:

Inca odata multumesc lui Victor si Gusterului ca sunt gentili cu noi!  :occasion13: :occasion13: :occasion13: :occasion13: :occasion13:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #954 : Februarie 27, 2012, 08:26:52 am »
Ce peripetii! Bine ca sunteti intregi ;) Lasa, ca mai gasim noi Barkas :hello: Sa o stapanesti sanatos! :hello2:

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #955 : Februarie 27, 2012, 11:31:38 am »
@Mihai, felicitari pentru achizitie, mai in gluma mai in serios (mai ales ca ai trecut peste ce putea fi mai rau) pot sa zic ca ti-ai luat BOTEZUL Barkas-ului :D Sa stapanesti sanatos masinuta si sa nu mai ai nici-un fel de incident cu ea.

@Autom era o vorba : daca nu erau femeile ce se faceau barbatii (si invers)
Acuma parafrazand, trage si tu o concluzie :*

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #956 : Februarie 27, 2012, 12:37:34 pm »
 :tongue3: :tongue3: :tongue3: Eu ma bucur ca am cunoscut echipa inimoasa din Mures!!!!!  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: Chiar si baiatul cu platforma s-a dovedit ca e de nota 11!

@Victor: Asa e, uneori e greu unii cu altii dar mai tot timpul e greu unii fara altii.........

@ Liviu Rtb: matale acum suspectezi ,,conducerea de stat,, de ceva?

@ Viorel ( nu Balmez): o sa iasa si pe strada matale soarele!
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline viorel

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 33
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #957 : Februarie 27, 2012, 02:19:12 pm »
@Autom:rar mai intalnesti om ca tine,cu un suflet atat de mare   :angel7:
Am fost astazi dupa o dubita alba,dar din pacate s-a vandut cu vreo 2 ore inainte sa ajung eu,se pare ca mai sunt destui care vor o astfel de masinuta.Asta e,mare ghinion.  :violent1:
Old cars rule!

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #958 : Februarie 27, 2012, 08:01:00 pm »
Cum Doamne iarta'ma a iesit din 5 prezoane fir-ar ? Sau s-a rupt piulita din capatul de planetara? Bine ca nu aveai niscaiva viteza mai mare sau sa fi coborat ceva deal ... ca era pocita treaba in cazul ala.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #959 : Februarie 27, 2012, 09:06:18 pm »
@ Domn ' Viorel ( nu Balmez) : multumesc mult pentru cuvintele frumoase :notworthy: :notworthy:

@ Domn' Guster:
 1. Avea cam 70-75 Km la ora;
 2. s-a retezat capatul planetarei care are si rolul de a tine maieul tamburului;
 3. prezoanele au ramas ok, zburand cu tot cu tambur roata;
 4. s-a intamplat belaua cand a coborat de pe ultima serpentina, in linie dreapta.
 5. si bena incarcata cu diverse piese, cam evaluate la 1 tona de fier


CE sa zic: Baiatul asta ( Mihai wartburgist) chiar are un sustinator acolo sus in vazduhuh si mai mult decat atat ingerul lui pazitor chiar l-a vegheat.

Nu stiu ce as fi facut eu fiindca ar fi fost randul meu sa conduc camioneta in acel moment. Oricum, nota 11 pentru calm si stapanire de sine. Tineti cont ca nu a mai avut nici frana de mana si nici frana de picior nu a mai functionat. FRana de motor era inexistenta fiindca diferentialul functioneaza si aveti imaginea completa a dezastrului.

Repet: Numai Dumnezeu a facut sa nu se intample o nenorocire.

CE am mai bocanit noi ulterior, egal cu 0 fata de ce putea sa se intample .

Sfat: Aveti grija ca si fiarele ne mai tradeaza uneori. Valabil pentru toate masinile. Materialul obseste si te potri trezi orcand ca ramai fara o roata.
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv