Autor Subiect: Impatimitii de Barkas  (Citit de 345433 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #570 : Mai 28, 2011, 09:24:39 pm »
Domn' Licu:  :occasion14: :occasion14: :occasion14: :occasion14: :occasion14: :occasion14: :occasion14:


Munca de azi, 4 brate vanjoase ( ale mele + ale sotiei), oboseala de cazi jos, satisfactie infinita! :wav: :wav:

"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Licu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #571 : Mai 28, 2011, 10:00:20 pm »
S U P E R B!
Have a nice day!

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #572 : Mai 28, 2011, 10:04:38 pm »
 :occasion14: :occasion14: :occasion14: Multumesc!

Daca tot nu pun masinile la treaba ( 80 de km a facut Barkas-ul anterior tot anul trecut) barem sa le mangai, ling, repar, etc........Sa nu zic ca sta masina degeaba... :wav:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #573 : Mai 28, 2011, 10:05:07 pm »
   A iesit super!!! Si acum, daca imi permiti, imi retrag "semi-afirmatia" de mai devreme, unde il sustineam pe narcis: nu [mai] arata ca masina militiei!!! Super-treaba ai facut si, mai ales, foarte repede!

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #574 : Mai 28, 2011, 10:13:18 pm »
E, na, arata ca o masina de ,,militie,, mai primenita. Nici nu m-am opus etichetei, dincontra.

Si nu am muncit numai eu ci 40 % din tot ce vedeti e facut de sotioara mea care imi imparteseste pasiunea pentru lucruri vechi. :angel7:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #575 : Mai 28, 2011, 11:14:37 pm »
Suuuuuuper tare a iesit. Bravos si felicitari celor care te-au ajutat si in special Doamnei.
 Ce mai urmeaza?

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #576 : Mai 29, 2011, 06:38:28 am »
 :coffee2: Buna dimineata!

Din pacate o sa am o saptamana cam nasoala si o sa neglijez masina. Urmeaza asa: Interiorul ( centuri, scaune, capac motor ,tubulatura aluminiu, cabluri baterie) apoi vopsea pe cutia de fibra si eventual montate o pereche de manere.

Partea mecanica respectiv caseta de directie e PRAF. Ajutat de al meu carcotas de servici o sa incerc adaptarea unei servofrane si reglaje la motor, inainte , binenteles de a reconfigura electric toata cablaraia modificata de mesterii mioritici.

Am facut o descoperire: In burdufele de la planetare am vaslina cu malai.......... :'( :'(

Mai e de munca mult de tot ca sa iasa asa cum vrem.........Am mai zis, daca tot nu am de carat cu ea, barem sa o repar....


PS. multumesc pentru aprecierea ajutorului de mecanic ( sotia) :angel7: :angel7:
« Ultima Modificare: Mai 29, 2011, 06:46:37 am de autom »
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Licu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #577 : Mai 29, 2011, 07:50:35 am »
Spor la treabă!
Respect Doamnei pt munca depusă.
Have a nice day!

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #578 : Mai 29, 2011, 12:33:49 pm »
 :kermit:
Vad ca nu e Draku prin zona, asa ca il inlocuiesc eu (sic!) : te rog sa te bagi pe dedesubt si sa faci ceva si pe acolo (pe sub masina, evident) ca sa se vada frumos si burtica !
Apoi, cum ai vrea sa se mai diminueze zgomotul la planetare, daca nu cu niscai malai, carpe, cartoane si alte chestii care ii trec romanului prin cap sa le foloseasca ?!? Dar ai din nou un motiv sa te bucuri (si eu pe langa tine), asta inseamna ca tre` sa le dai jos, eventual sa inlocuiesti crucile cardanice, iar intre timp trag si eu o fuga ca sa vad daca exista modificari la planetarele tale, fata de ale mele, si atunci ... toata lumea are de castigat!
Si ultima chestiune la capitolul cicaleala: bine ca ai montat geamurile, musiu, dar tapiteria si chederele de la geamurile laterale, nu ai de gand sa faci ceva cu ele ? Apoi, daca nu ii pui si pasla pe tavan si laterale, chiar ca o sa fiu suparat pe tine !
Si ultima observatie, dar la capitolul pozitiv : RESPECT Doamnei tale pe care nu am apucat sa o cunosc inca si felicitari amandurora (cred ca unii dintre noi cei de pe aci avem motiv sa fim invidiosi un pic pe tine - una e sa ai pe cineva care sa te bata la cap sa muncesti pentru o pasiune, basca sa te mai si ajute, alta este sa fii criticat ca afectezi timp si resurse ... doar asa, de florile marului).
Bravos si tine-o tot asa ! :wav:

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #579 : Mai 29, 2011, 05:03:00 pm »
Gata Sefu'!  Imi fac autocritica!

Planetarele nu le voi desface deoarece preconizez ca voi face maxim 200 km pe an deci, vor tine o vesnicie. Problema este la caseta de directie.........


M-am axat in principal pe protejarea sasiului . L-am curata bine de tot, l-am imbalsamat cu ,,3 in 1,,  si i-am dat cu albastru.

Despre tapiteria la plafon, deocamdata caut material. Nu stau prea bine cu banii si nu reau sa fac cheltuieli prea mari. Am auzit la Tv ca pun astia taxa si pentru inmatricularea din tara asa ca marti merg sa ii schimb talonul si pentru asta i-am comandat asigurare valabila desi, logic, nu am nevoie fiindca nu o voi folosi in urmatoarea perioada. 280 de Roni pe 6 luni. Autneticitatea 100 Roni, TAxa de talon si inmatriculare 100 Roni, cam 500 de roni totul, fara schimbarea placutelor cu numerele de inmatriculare. Destul de mult costa birocratia asta si daca mai puneam si taxa de multiinmatriculare.........donez un orban intern ca ala extern deja e in frigiderul lui boc si borbley. :mumum: :mumum: :mumum: :mumum:

Nenorocita natie de conducatori........
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #580 : Mai 29, 2011, 05:03:02 pm »
Parca ai alt chef de munca atunci cand iti spune ,dar nu cureti,trebuia frecat mai bn a mai ramas rugina,vrei sa facem treaba de calitate sau doar asa.Fata de alte cazuri in care multe dame critica pasiunea asta,oricum si eu sunt un privilegiat ,nu ma ajuta nici una dar imi inteleg damblaua hai sa nu fiu rau mama mi-a vopsit-o dar e drep ca la pregatit am cam frecat numai eu.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #581 : Mai 29, 2011, 05:08:01 pm »
Asa e Alex, pot spune, cu mana pe inima, ca sunt un privilegiat! Nici in 20 de vieti nu gandeam sa gasesc un suflet pereche asa de intelegator si muncitor. Ma inchin in fata EI! :notworthy: :notworthy: :notworthy:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #582 : Mai 29, 2011, 09:31:26 pm »
Vezi ca ti-am pregatit un sablon de carton cu "MILITA" sa scrii pe dunga aia alba de pe cabina....

Despre mine, ce sa mai zic?
Io nu am de gand sa fac doar 200 de km cu masina (poate "doar" 200.000 daca o sa pot...) si nici mergand "batraneste".
W/e asta am fost la mosie, am carat cate ceva cu ea: nisip, pavele (putine), lambriu, scanduri, stalpi de lemn, etc
Si-a facut treaba. Si pe drum si in curte, ca "baza de operatiuni" pana pun la punct ceva ca o casuta din lemn....
Astazi, cand sa ma intorc spre buc, zic sa o iau pe alt drum, jumatate ca lungime, dar neamenajat (drum judetean...). Sunt 12 km pana la asfalt... Mers usurel, mai cu a 2-a, mai cu a 3-a, max 50 km/h.....
Dupa 6 km, cand intru in primul sat, pac, pica pedala de ambreiaj....mda, cablu rupt. Cablu nou, unguresc, nu are 1 an de cand e in functie...s-a smuls cablul dintr-o sertizare de capat. Norocul meu ca, fiind prevazator (ce dracu, am plecat eu in europa cu placute si bujii de rezerva la motocicleta anul trecut...), mai aveam unu nou de rezerva (il am si pe cel schimbat prima data, original, dar care cam agata...). L-am schimbat pe marginea drumului, cam 35 de minute mi-a luat si apoi din nou la drum :)
Altfel, nicio problema.
Acu' tre sa am grija sa imi iau un cablu de rezerva, ca sunt de foarte slaba calitate astea unguresti....
O sa incerc sa gasesc o instalatie pt ambreiaj hidraulic, sa o montez. Sa mai aud eu unele persoane care zic ca ce nevoie am de ambreiaj hidraulic, ca o sa le pun sa schimbe toata ziua numai cabluri de ambreiaj, sa vada cum e sa stai pe sub masina cu mainile in sus, strangand piulita aia...

aaaa, mi-am pus inchidere centralizata, doar pe usile din fata deocamdata.... :D
si buzzer pt avertizare cand uit luminile aprinse si scot cheia din contact
stima
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #583 : Mai 29, 2011, 09:53:33 pm »
Vezi ca ti-am pregatit un sablon de carton cu "MILITA" sa scrii pe dunga aia alba de pe cabina....
Prima data il folosim la autobuzul tau! :pain10: :pain10: :pain10: :pain10:

O sa incerc sa gasesc o instalatie pt ambreiaj hidraulic, sa o montez. Sa mai aud eu unele persoane care zic ca ce nevoie am de ambreiaj hidraulic, ca o sa le pun sa schimbe toata ziua numai cabluri de ambreiaj, sa vada cum e sa stai pe sub masina cu mainile in sus, strangand piulita aia...
Mda, sa vad eu cum e sa pierzi pedala la ala hidraulic, cum se sparge furtunul, cum te chinui sa reglezi jocul la pedala, etc, etc.... :mumum: :mumum: :mumum:
Incercam sa punem o pompa de frana simplu circuit si cilindru ambreaj de Lada. S-ar parea ca sunt mai bune ca astea de Aro....

Nu mai retin, suportul seamana cu ala de frana?
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #584 : Mai 29, 2011, 10:35:02 pm »
@Autom, eu zic ca pana la locatia unde va fi intalnirea (una din multele pe an) , este mai mult de 200 km :d
Asai? :D