Autor Subiect: Reglare avans aprindere  (Citit de 31937 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #15 : Mai 17, 2013, 10:09:08 am »
imi dau si eu  cu parerea, cum spune si nenea Viorel, daca e prins platoul bine, nu are voie sa se deregleze, insa pentru ca tu ai aprindere electronica, este posibil sa ai probleme cu magnetul. Zic sa verifici sa nu cumva sa fie desprins. Daca si ala e ok, atunci e clar, ambielajul e buba. DIn alte motive nu cred ca se deregleaza in mers aprinderea, cel putin nu imi vine mie in minte acum

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #16 : Mai 17, 2013, 09:59:28 pm »
verifica si bobinele ,sa nu aiba vr-o fisura mica , care dabia se vede,si ca fapt, inlocuieste cu altele bune , poate fi si de acolo
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline sorentobz

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 151
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #17 : Mai 20, 2013, 12:33:33 pm »
Am schimbat carburatorul si acu pare sa mearga, nu am verificat aprinderea sa vad daca s-a mai dereglat. In drum spre Sighisoara ne-am oprit la Campina, am reglat aprinderea la 2.70 iar cand am ajuns la camping era la 3.50 cu alt platou de aprindere iar bujiile erau negre. Cu asta hb1-1 bujiile arata bine dar trage atat de greu de nu iti inchipui. Bine ca am ajuns cu bine.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #18 : Mai 20, 2013, 02:23:42 pm »
aprinderea nu se deregleaza din carburator, ca l=ai schimbat si a mers mai bine asta inseamna ca aveai probleme si cu el (consum etc) dar nu deregleaza aprinderea.
Sa urmaresti in continuare sa vezi cum se comporta, ca sa nu ai surprize prea mari
urmaresc topicul ca sunt curios :D

Offline sorentobz

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 151
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #19 : Mai 20, 2013, 02:36:35 pm »
O sa o verific azi sa vad daca s-a dereglat sau nu. Toata lumea a zis ca e imposibil sa se deregleze electronica dar sunt si altii care au vazut.... am la buzau alt platou care stiu ca e bun asa ca na incerc si cu ala cand o sa am ocazia.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #20 : Mai 20, 2013, 05:00:48 pm »
imposibil sa se deplaseze nu e, mai ales daca nu e strans cum trebuie sau, ai probleme cu magnetul, nu e lipit cum trebuie etc.
Ce am spus mai sus m-am referit la faptul ca nu are legatura carburatorul cu aprinderea, legatura adica sa influenteze aprinderea. Daca carburatorul este ok, aprinderea cum trebuie da, scade consum merge bine etc, dar nu ca ar influenta sau deregla aprinderea, la asta m-am referit.

Ceea ce spui tu despre platoul electronic, este foarte posibil, trebuie verificat fizic daca e prins cum trebuie apoi acel magnet. Daca toate acestea sunt la locul lor (sau schimbat cu platoul nou nout de care zici ca il ai) si tot persista "dereglarea" atunci sa nu fie ceva din ambielaj. ZIc si eu , posibil sa ma insel dar la asta ma gandesc

Offline sorentobz

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 151
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #21 : Mai 20, 2013, 08:47:59 pm »
Am verificat azi aprinderea si s-a dus la 7 dar platoul e in acelasi loc de cand a fost reglat ultima data, dupa ce am mai vorbit si cu alti cunoscatori am ajuns la concluzia ca ambielajul se misca.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #22 : Mai 20, 2013, 10:08:41 pm »
In cazul acesta, eu zic sa il desfaci (motorul) si sa rezolvi problema, nu de alta dar sa nu te trezesti cu surprize, Doamne fereste undeva in drum.
Am banuit ca ar putea fi ambielajul dar ma gandeam ca la ultima problema (fiind si cea mai grava).
Astept cu interes la topicul tau poze de la "actiune", ca nu e de amanat o astfel de treaba

Offline sorentobz

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 151
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #23 : Mai 20, 2013, 10:11:25 pm »
O sa fac poze cand il desfac, momentan sunt prins cu disertatia asa ca mai are de asteptat. O sa ma duc cu el incetisor, max 60 km/h, pana la Buzau si apoi schimb motorul si il desfac pe acesta.

Offline sorentobz

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 151
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #24 : Iunie 12, 2013, 12:27:49 pm »
Am desfacut motorul. Poze:
Nu pare sa fie ceva in neregula asa vizual, o sa il duc la domnul Ursuleac sa vedem ce zice.

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #25 : Ianuarie 01, 2015, 12:10:31 pm »
De curand mi-am luat o lampa stroboscopica ,impreuna cu un compresiometru si alte doua aparate nefolositoare trabantului ,stie careva cum se regleaza avansul cu ajutorul lampii stroboscopice la trabant ?

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #26 : Ianuarie 03, 2015, 10:25:12 am »
La trabi, nu exista nici un semn pe volanta sau in alta parte, dupa care sa reglezi cu stroboscopul...

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #27 : Ianuarie 03, 2015, 10:27:12 am »
Te contrazic. Avem cele 2 semne pe fulie. O linie CYL1 si 2 linii CYL2
Asta avem in forum demult Vio. Atata ca e in germana. Deci,ceva exista...cine sti germana sa ...

http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1411.0.html
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #28 : Ianuarie 03, 2015, 12:18:19 pm »
Sunt semne pe volanta, eu am reglat dupa acele semne si cu dispozitiv de encartare. Semnele de pe fulie se aliniaza pe rand (pentru fiecare cilindru in parte) cu linia de imbinare a carterelor.
Daca isi aduce aminte Doinel la întâlnirea de la Covasna am aratat pe fulie când discutam despre aprindere

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #29 : Ianuarie 03, 2015, 09:03:45 pm »
Uitasem  :-[ Atunci treaba este rezolvata. Sa verific si la mine cu stroboscopul (cand se mai incalzeste afara), nu am incercat niciodata ;)