Autor Subiect: Reglare avans aprindere  (Citit de 31937 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #45 : August 19, 2015, 02:20:20 am »
repet aprindere clasica ,carburator de tip nou ,nu electronica care si un novice o regleaza .0,5mm ii da avansul centrifugal ,daia si trage foarte bine pe platina ,ai bagat piciorul avansul centrifugal raspunde ,ca avantaj.dejavantaje foarte multe ;platine impuscate ,picioruse tocite,condensatori strapunsi,necesar de intretinere permanenta,daia si neamtul a zis pas.daca circulati putin intr-un an ,sa zicem 5000,hai 10000 de km puteti experimenta clasica .GUSTERU a pus aici manuale de intretinere ,sa-i dea Dumnezeu sanatate ,cititi cu atentie pe cel nou ,varianta perfectionata si o sa vedeti '' ca face bine'' :icon_salut:

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #46 : August 19, 2015, 09:44:05 am »
Eu nu pot sa descarc anumite pagini din manualele respective, culmea tocmai cele legate de avans si cele legate de carburator. Cu avansul m-am elucidat, daca ma poate ajuta cineva cu paginile legate de reglare, reparare carburator ar fi perfect. Merci.

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #47 : August 19, 2015, 10:55:44 am »
i-mi cer scuze 3,5 mm ii da avansul centrifugal si nu 0,5 mm cum am scris azi noapte,deaceia majoritatea regleaza aprinderea aproape de 0,pentru ca are deja 3,5 mm plus 3 zecimi sau cinci  zecimi inaintea pms ,asta inseamna 3,8 -4mm  ,aprinderea fiind in sectorul de toleranta .reglajul acesta fiind valabil numai cu greutatile centrifugale neecartate.

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #48 : August 19, 2015, 08:06:16 pm »
Hai colegii, cine imi poate da si mie pagina 6, 8 si 9 din manualul de reparatii?

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #49 : August 21, 2015, 08:01:32 pm »
Am facut rost de documentatie. am comandat si ceva piese pt carburator, vedem ce iese! Multumesc Doinel pt telefon, daca am probleme te deranjez.

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #50 : August 22, 2015, 10:19:52 pm »
Stie cineva marimea tuturo jicloarelor la carburatorul de tip nou? Am curatat carburatorul complet, dar merge mai prost decat cel plin cu gandaci :))!

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #51 : August 23, 2015, 09:02:07 am »
suna,   i-mi spui ce ai facut ,ne dam seama unde ai gresit si i-ti spun  si toate dimensiunile jigloarelor si  ce ai putea sa-i mai faci.ti-am spus ca asta-i un carburator di zona crepusculara.0768632720

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #52 : August 23, 2015, 08:02:46 pm »
asta model nou , e al naibii rau , dar daca te pui cu el ,cu rabdare si probe ,tot il inblanzesti si face ce vrei ,e facut tot de oameni
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #53 : August 25, 2015, 10:39:21 pm »
Daca revenim la subiectul discutiei si pentru ca in general imi plac discutiile argumentate:



Unde: - 153 este lungimea bielei intre axul boltului din piston si axul arborelui cotit;
           - 73 este cursa pistonului;
           - pentru 20 grade => un avans 2,6675mm;
           - pentru 21 grade => un avans 2,9845mm;
           - pentru 22 grade => un avans 3.2392mm.

PS

Voi reface poza maine, s-a taiat aiurea!

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #54 : August 25, 2015, 10:57:30 pm »
Gata, iata poza corecta:


Offline petru51

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #55 : August 27, 2015, 09:54:00 am »
Pentru corecta informare a trabantiştilor care recomandă tot felul de reglaje pentru aprindere fac precizarea că neamtul Werner Lang recomandă 24 grade , punct optim de aprindere ( vezi manualul la pag. 11) . Te rog postează si această variantă.
Mulţumesc .

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #56 : August 27, 2015, 11:29:15 am »
23 grade - avans = 3.5677
24 grade - avans = 3.8776
25 grade - avans = 4.1994
qed!
Desenul este similar.

Dupa ce rezolv carburatorul le voi icerca si eu sa vedem diferentele.


Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #57 : August 27, 2015, 12:01:12 pm »
Eu fac ca la carte :
- reglare deschidere platina
- montez dipozitiv encartare si departez
- rotesc fulia cu semnul I corespunzator cilindru 1 sa ajunga in dreptul imbinarii carterelor motor
- acolo este momentul de aprindere si rotesc platoul pana coincide scanteia cu semnul de pe fulie
- apoi aceasi operatiune si cu cilindrul 2 si semnul de pe fulie II

Tehnica tot din manual ce da un randament consum/putere perfect.
Ca si exemplu acum cand am schimbat cutia nu stiu cum boala am uitat capacul de la platou jos si am stropit cu ulei platina si urmarea a fost sa se impuste. Nu m-am complicat si am pus noi si am refacut reglajul. Am plecat acasa la parinti incolo gol 85-90 km/h 5,1%, inapoi 2 persoane bancheta scoasa 2 saci de cartofi borcane etc 70-75km/h 5,4% deci zic ca reglajul este ok

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #58 : August 27, 2015, 07:29:43 pm »
Victor, sunt convins ca majoritatea celor care au Trabant stiu sa-si regleze avansul, dar unii suntem mai noi in acest domeniu dar asta nu inseamna neaparat ca suntem atehnici motiv pentru care avem nevoie si de niste explicatii, ca sa pricepem. Spre exemplu: cum arata acest dispozitiv de encartare? De ce reglezi avansul si la pistonul 2? cel mult putem discuta de o verificare la pistonul 2 sau pentru a se face o medie intre cele doua pistoane, ma gandesc.

Multumesc Doinel pentru ajutor, am verificat cuiul ponto si ai avut dreptate, scaunul avea un diametru vizibil mai mare decat celalalt pe care il am. Asa ca l-am schimbat, am facut si jmecheria cu scrumul de tigara, nu stiu efectul dar astazi am un carburator functional. Nu este chiar perfect turatia de relanti scade usor pana se opreste motorul.

Avansul l-am reglat undeva intre 3 si 4 mm inainte de PMS.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Reglare avans aprindere
« Răspuns #59 : August 27, 2015, 08:34:11 pm »
Iti fac maine poze la dispozitiv. Pana sa cumpar unul original am bricolat unul si si-a facut treaba insa daca s-a ivit ocazia sa iau unul stas de la mama lui, l-am luat. Platina de la cilindrul 2 doar umblu la reglaj cum spui tu sa coincida semnul II de pe fulie cu momentul scanteii.

Revin maine cu poze si detalii

P.s. nici pe departe nu am spus/ sugerat sau facut apropouri ca sunteti "atehnici"