Autor Subiect: LADA 1200 roshcata  (Citit de 19069 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #30 : Ianuarie 14, 2017, 05:23:02 pm »
 :glasses9: Lada si platforma ingropate in zapada pana mai sus de roti. :tongue3:


popandau de trabante

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #31 : Ianuarie 14, 2017, 05:53:55 pm »
Belea mare am avut toti cu iarna asta! Sa vezi,de saptamana viitoare iar vine zapada,asa spun astia la televizor.Sa speram ca va ninge  putin.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #32 : Ianuarie 24, 2017, 07:52:20 pm »

Ai dat zăpadă de pe ea?

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #33 : Ianuarie 27, 2017, 10:24:43 am »
..cred ca da.. :dontknow:
de unde e poza?? :o
popandau de trabante

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #34 : Ianuarie 27, 2017, 11:04:20 am »
Cred ca este din telefon  :P *ba dumm tss*
SMOKE & CHARM

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #35 : Ianuarie 27, 2017, 12:21:34 pm »
Este postata pe FB, se plimba...

Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #36 : Ianuarie 27, 2017, 05:07:45 pm »
Sa te bucuri de ea!!! Mai vin rusii la Obor cu piese? Au ramas atat de putine la noi, in schimb la bulgari am vazut destule, iar in Republica Moldova e un fel de Zoo Auto, plin de Ladite si Moskvich-uri! :wave:

Cu ITP-ul cum o rezolvi, nu mai tin minte, are frana servo Lada 1200? Sau trebuie sa cauti o statie ITP cu pedometru? Ca eu asa am patit cu ultimul Oltcit, care nu avea servofrana!

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #37 : Ianuarie 29, 2017, 08:20:14 pm »
viorel- da si lu' fimiu lincu' cu unde e pusa poza.. sunt si comentarii acolo?//nu ma plimbam, unde a fost atelierul unde lucra asta micu' s'a vandut fabrica/actiunile, o s'o darame si au ushuit pe toti, si eu a trebuit sa-mi iau ,,valorile depozitate''.. Pacat, era in incinta, pazita, ferita de oki rai.. nu plateam nimica.. :toothy4:

-T 1972- da vin, sunt cu vro trei Lazi p'acolo, am intrebat de piese, aduc ce trebuie.
Rezolv, am io un loc unde fac mereu, trabi, bus vw, Lada.. cu pedometru. :icon_thumleft:
In alt loc fac pentru platf, remo mica, etc.. :icon_thumleft:
La bulgarski si TRABANTURI sunt o gramada, nu ca la noi, sa le dea la fier ca ...,,ce naiba sa mai fac cu el, iau ceva mai nou''.. :glasses9:
Poate mai au din cauza ca ei, ca si ungurii, nu au nicio fabrica de masini.. :laughing7:
popandau de trabante

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #38 : Martie 10, 2017, 08:46:01 pm »
Daca nu o sa ti-se ancraseze tot bujia aia de langa elice ,cum zici tu ,sa-mi zici mie ...presedinte la Fc Dinamo ,BINE.. :toothy4:
..uite ca mersei de cand a dat caldura si nu s'a mai ancransat nimica.. deci, cum sa-ti zic acuma? don' presedinte la dinamo?  :toothy4:.. facui vro' 80..90 km, ca idee, fara probleme..
ieri a schimbat asta micu' uleiul cu un 20w50 elf, filtrul lui si p'ala de aer. a pus si placute mai bune la frana.. sa vedem la mers, acuma... consum ulei, benzina, daca face fum sau nu..
popandau de trabante

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #39 : Martie 11, 2017, 10:17:09 pm »
La Lada greseam rar,foarte rar ,dar daca zici tu...Si apoi eu voiam sa te sfatuiesc la vremea respectiva.La mai toate motoarele de Lada asa se intampla,daca l-as auzi si i-as scoate furtunul de la epuratorul de gaze ,ti-as spune exact daca m-am inselat sau nu.Nu tin intodeauna sa am dreptate ,iar daca m-am inselat poti sa-mi spui....Mutu.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #40 : Martie 12, 2017, 07:19:11 pm »
..e posibil ca motorul meu sa fie ,,in stare''.. :3some:- nu s'a ancransat nimic, bujia era bine arsa. :icon_thumleft:
..ce s'ar observa la furtunul ala?? m'am uitat eu.. iese fum mai putin si mai.. curat. Inainte era asa.. mai negru. :laughing7:

De la schimbul mentionat am facut 380 km- drum bun, spre (mai departe de fapt) Caracal. Am pus benzina de 150 lei- vro 30 de litri ar veni.. Si inca nu e pe 0 acul. Cand i-am pus benzina se aprinsese becu' rosu' demult.
La cursa asta am avut 2 grasi pe bancheta- socru si nevasta, plus portbagajul plin.. o shtanga, shufe, bride- dela platforma, cateva cuburi din lemn pt suspendat masina.. vro 8 litri de apa, in caz ca... scule, chestii.. :happy5:
Roti mari subtiri pe spate- cred ca  cu gume de la un barkas.
popandau de trabante

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #41 : Martie 12, 2017, 10:24:40 pm »
Dupa 2000-3000km parcursi cu uleiul asta sa te uiti la filtru de aer in zona unde intra furtunul de la epurator si daca ai sa observi ceva urme uleioase pe filtru ,inseamna c-am avut dreptate,daca nu,nu.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #42 : Martie 14, 2017, 08:16:23 pm »
..pai zii la ce sa ai dreptate daca ma uit acolo, ce-are filtrul cu inecat bujia la cilindrul dela elice?
popandau de trabante

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #43 : Martie 16, 2017, 08:24:39 pm »
Dupa 2000-3000km parcursi cu uleiul asta sa te uiti la filtru de aer in zona unde intra furtunul de la epurator si daca ai sa observi ceva urme uleioase pe filtru ,inseamna c-am avut dreptate,daca nu,nu.
tocma' am primit una la fel, donatie, pentru luat de pe ea.
ca sa iau, ca sa am rezerva? am scos: ppa apa, radiator, man fr mana,//  o sa scot punte spate si bascule -fuzeta pe fatza.. ppa banz, delcou, alternator, cardan...cabluri frana, amortizoare...geamuri..rezervor..
sa opresc si cutia? se strica? :icon_scratch:
popandau de trabante

Offline soare doinel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 371
Re: LADA 1200 roshcata
« Răspuns #44 : Martie 24, 2017, 06:23:23 am »
 N-ai sa reusesti tu sa strici cutie de Lada ,dar daca e moca ia-o.Eu am spart una in timp ce urcam un deal pietruit la Paltinu ,imi intrase mie in cap ca Lada poate urca mai peste tot .In timp ce o chinuiam eu pe deal ,mi-a sarit de la roata un bolovan si mi-a spart carcasa cutiei,abia la Campina mi-am dat seama ca am ramas fara ulei in cutie,ce sa zic :desteptu' p.....  ce-am fost.Nu ,categoric , nu  , cutia in patru trepte de Lada este vesnica.