Autor Subiect: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV  (Citit de 203875 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #330 : Februarie 05, 2013, 09:11:52 pm »
Am vazut la un magazin cu piese de Ford asa ceva. Cel mai bine, cu piulita in brate, mergi la primul magazin de piese auto ;)

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #331 : Februarie 05, 2013, 09:24:48 pm »
vezi ca merg si piulite de super nova.. tot de planetara
Revin eu...lasa mesaj

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #332 : Februarie 05, 2013, 09:49:21 pm »
multumesc baieti, chiar o sa merg la magazin sa vad, ca nu sunt deloc multumit de ceea ce am pus. Daca nu or fi scumpe, le schimb pana duminica cand plec spre casa parinteasca :D

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #333 : Februarie 11, 2013, 06:22:25 pm »
Am plecat astazi dimineata de la 6 spre Botosani. Am facut 160 km in aproape 4h din cauza zapezii ce s-a pus in aceasta noapte. Masina s-a comportat exceptional. Este prima mea experienta cu o cutie cu frey functionabil. Merge perfect, multumesc inca o data Negoita.
3 persoane plus bagajele aferente a facut masina sa "manance" 7,2 % . Este primul meu consum "Astronomic" =))) fiind obisnuit pana acum doar cu 5 - 6 %. Am avut portiuni de drum unde am mers si cu 30km/h din cauza zapezii, dar  a fost frumos :)
Poze cu masina si ce zapada am gasit acasa, o sa pun in zilele urmatoare

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #334 : Februarie 12, 2013, 08:11:46 pm »
In conditiile descrise si cu incarcatura mentionata e un consum domnesc  :icon_thumleft: Cartea da 7 - 9% cand era NOU  :P
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #335 : Februarie 18, 2013, 11:00:18 pm »
AM revenit in Iasi cu acelasi consum, 7,1% dar 2 persoane si cu ceva greutate in portbagaj si pe bancheta (distribuire uniforma a greutatilor). Botul masinii a stat cam ridicat si cred ca a mai pierdut din aderenta.

Cred ca a fost cel mai frumos drum care l-am facut cu trabantul, si aici ma refer la modul de comportare. Cred ca e cea mai buna vreme de a merge cu el pe strazi la drum intins. Nici prea frig dar nici prea cald, numai bun cat sa tina constanta temperatura motorului. Inauntru a fost caldura de numa numa, la un momentdat am oprit si am dat jos ploverul si am ramas doar in camasa.

Cat am stat acasa am renuntat sa mai montez sirocco-ul, era mult prea frig afara si "cheful" nu prea m-a vizitat. Am sa il montez la vara ca omul gospodar : vara sanie, iarna car.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #336 : Februarie 22, 2013, 03:11:25 pm »
AM promis unui user ca revin cu fotografii cu ceasul comparato (dimensiune) si cutia de scule.

Ceasul comparator :


 
are mai jos pe corp, doua gaurele. In unul se introduce surubelul cand nu folosim ceasul. Pe tija este o fanta, care corespunde in dreptul acelui surub, astfel nu sunt sanse sa iasa tija si sa o pierzi. Celalalt origiciu este pentru gresare, ungere. Eu l-am cumparat de la cineva de la Bucuresti, ce lucra pe la atelierele armatei, ceva sculer/matritier, habar nu am, tot acolo a fost facuta si sigla de pe capota, dupa original.

Cutia scule:
- m-am dus la magazin sa-mi cumpar si una simpla, fara partitionare era incepand de la 110 lei. Asa ca m-am apucat si mi-am confectionat eu o cutie de scule dupa cum am dorit. O folosesc si ca scaunel si ca masa de lucru cand sunt pe la masina. Nu e cu finisaj ci doar o cutie de scule :)




Urmeasa sa fac o cutie speciala pentru ceas comparator

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #337 : Februarie 22, 2013, 03:47:13 pm »
   Victor, e foarte tare cutia asta! E super smechera, incapatoare, zdravana, facuta cu cap si foarte frumos compatimentata! Chiar... fara cuvinte! Bravo! :)
   p.s. stii ca eu nu  prea scriu la prezentare membri, deci inseamna ca intr-adevar consider ca e o treaba de exceptie!

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #338 : Februarie 22, 2013, 03:58:25 pm »
   Victor, e foarte tare cutia asta! E super smechera, incapatoare, zdravana, facuta cu cap si foarte frumos compatimentata! Chiar... fara cuvinte! Bravo! :)
   p.s. stii ca eu nu  prea scriu la prezentare membri, deci inseamna ca intr-adevar consider ca e o treaba de exceptie!
Multumesc pentru apreciere :)
Pana a iesit cutia finala, am avut o gramada de modele in cap, dar pe parcurs am tot adaptat si modificat pana a iesit cum am vrut eu. Chiar daca e lemn, nu ma tem, e zdravana, placajul nu se va rupe pentru ca e in scurt, sustinut bine de scheletul gros si in plus, i-am dat 2-3 maini de lac ambarcatiuni (nuanta mahon), rezistent la umezeala si toate cele.
Ca si scule, am in ea de la cheia de 36 - 32 - 30 pana la cheia de 5 si cateva tubulare, prelungitoare, cot etc. Cam tot ce imi trebuie ca sa mesteresc ceva (nu numai la masina).
Sa prind ceva timp liber si ma apuc sa fac o cutiuta ca la carte si ceasului comparator, ca nu imi place sa il tin in lada de scule.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #339 : Februarie 22, 2013, 11:12:58 pm »
si mie imi place cutia , e chiar misto gandita , gen cufarul lu tataie (uitandu-te la feronerie) ,dar zdravana
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #340 : Februarie 25, 2013, 07:45:57 pm »
E mistok rau de tot  :icon_salut: Si eu am tot avut tot felul de plasticarii chinezarii ... da' nu tin  :fart: Se rup la balamale,la maner ... peste tot.
Am una de aia rosie 2x3 compartimente de tabla (facuta parca de BV) primita cadou SH dar e mareee ale draKului si imi ocupa prea mult spatiu  :icon_shaking2:

victoras ... te momesc cu ceva sa imi faci si mie una ?  ;D Cu dedicatie.Platesc feroneria si manopera  :downtown:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #341 : Februarie 25, 2013, 08:07:16 pm »
victoras ... te momesc cu ceva sa imi faci si mie una ?  ;D Cu dedicatie.Platesc feroneria si manopera  :downtown:

s-a notat, ti-o fac pe gratis, ai sa ma momesti cu ambielaju ala nou, ca tot il tii degeaba =))))

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #342 : Februarie 25, 2013, 09:10:41 pm »
Dragutul de tine  :tongue3: Pai il tin degeaba pana e cazul  :icon_rendeer:

Hai ca vorbim si nu raman io' dator mestere .. nu'i graba ... da in 3 luni sa o termini  =)) (glumesc)
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #343 : Martie 05, 2013, 06:32:27 pm »
am ajuns acasa pachet de nervi. Era sa o fac de oaie acu 1h. Am fost pana la autogara sa imi iau gazda de la autobuz, am intrat intr-o parcare si mergeam usurel cautand cu vederea un loc liber. Ghici ce, se trezeste unu cu o dubita, in stanga mea, sa iasa cu spatele. Cum dadeam eu din cap stanga dreapta dupa loc liber, l-am vazut cu coada ochiului venind cu spatele spre portiera mea. Am accelerat tare si claxon instant. Nu stiu cum m-am coordonat, adrenalina cred. S-a dat ala jos si si-a cerut mii de scuze, ca nu ma vazut ca a crezut ca e liber ca bla bla. Eu eram tot morcovit, deja ma imaginam din nou cu masina in service.
Faza e ca nenea cu dubita, era cam fericit ca nu a dat peste mine pentru ca (spune el) nu era a lui masina si ar fi avut probleme mari daca patea ceva masina. Tare ma tem eu ca el nu avea asigurare, sau alte probleme (bahice poate)

Urmatorul punct bifat pe lista cu "must have" este o camera inregistrare video auto montata pe parbriz, sub oglinda, ca sa am dovada tot timpul.
Dupa asa experienta trebuie sa-mi achizitionez una, da nu stiu din ce buget deocamdata, dar e  musai

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Primul meu vis, Trabant 601 S BT 85 GAV
« Răspuns #344 : Martie 05, 2013, 06:54:21 pm »
   Bine c-ai scapat! Eu am mai rarit-o cu trabi prin oras in timpul saptamanii, ca ma usuca la benzina  (plus de-asta, nici nu mai lucrez la mama, sa traversez de cateva ori centrul in fiecare zi-faceam ca la 50-60km cel putin). Iar treaba cu camera e super-avizata! Am vazut la Liviu si e extraordinara pt imbecilii de pe sosele.. Si eu ma gandeam la una, dar, tot asa, de unde lovele!?