Autor Subiect: releu faza scurta-lunga  (Citit de 24995 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Teo

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 287
  • Trabi:)
releu faza scurta-lunga
« : Octombrie 21, 2012, 07:30:08 pm »
salut.mi-am achizitionat de curand din greseala un releu faza scurta-lunga pe 6v si imi trebuie pe 12v.oare se arde daca il pun pe aste de 6v?
0766899212

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #1 : Octombrie 21, 2012, 08:15:05 pm »
nu are nimic, pentru ca timpul efectiv de contact cu cei 12v este foarte scurt. La fel am si eu pe masina si functioneaza perfect

Offline Teo

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 287
  • Trabi:)
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #2 : Octombrie 21, 2012, 08:16:56 pm »
multumesc victor.asa ma gandeam si eu dar am zis ca mai bine intreb decat sa il ard ;)
0766899212

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #3 : Octombrie 21, 2012, 09:01:35 pm »
cand o sa imi pice unu pe 12 nou am sa il schimb si eu, dar pana atunci sunt multumit de cel de 6v nou si original DDR

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #4 : Octombrie 21, 2012, 09:03:16 pm »
    e chiar mai bun decat cel de 12. mult mai eficace! ;)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #5 : Octombrie 22, 2012, 02:04:41 pm »
daaaa, ca face "pac" mai rapid :D

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #6 : Octombrie 22, 2012, 02:23:39 pm »
Eu il am pe cel original si acum si functioneaza bine ,acum cativa ani facea figuri,adica nu mai declansa.
L-am scos si uns cu ulei chiar pe acel buton ce culiseaza stanga dreapta,si a inceput sa functoneze in parametrii normali,acum il ung periodic si nu a mai creat probleme.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #7 : August 04, 2015, 12:50:20 pm »
Salutare ca sa nu deschid un nou topic am zis sa scriu aici !

Am ceva probleme cu instalatia electrica !  Ieri am reusit sa repar avariile, semnalizarea, legaturile la pozitia de parcare care nici macar nu mai existau !
Dar problema e la faza scurta/faza lunga.... acum 10 ani cand am achizitionat TRABI-ul nu prea functiona mare lucru la el si cu "prieteni priceputi" am reusit sa incropim o instalatie electrica bineinteles modificand la sange tot ce era BUN pe  TRABI !

Acuma am un releu de faza lunga/faza scurta pe masina de ganul asta



care nu prea face ce facea cel original, adica cine mi l-a montat a pus schimbul de faze pe un buton de dezaburire ( butonul galben ) si pe maneta de semnalizare mergea doar sa fac FLASH cu faza lunga, spun mergea ca acuma nu mai merge si vreau sa imi pun un releu oridinal de trabant !

Intrebare... daca are cineva un releu original de trabi sa pot reface dupa schema instalatia sunt dispus sa il cumpar! Sau macar sa imi faca poza la unul !

Acuma sunt la faza de a-mi bate capul cu faza lunga si faza scurta !

 Mersi
if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #8 : August 11, 2015, 08:43:07 am »
Salutare !

Ieri mi-am batut capul cu unpic cu releul de faza de pe masina !

M-am uitat ce fire sunt legate pe acel releu si mi se pare ceva ciudat !

Pe 30 am alb rosu
Pe 87a am alb
Pe 87 am galben
Pe 85 Alb negru
Si surpriza pe 86 ( care ar trebui sa fie masa ) am firul albastru cu alb ( cel care merge la ceasul de kilometraj, martorul de faza lunga )

Ma poate ajuta cineva cu o schema mai clara ?

Cum as putea sa leg corect releul in asa fel incat sa functioneze?

Sau care aveti un releu de faza de trabant si nu mai aveti nevoie de el vi-l cumpar !

if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #9 : August 12, 2015, 10:02:01 am »
Hai baieti Hai baieti  incercati sa ma ajutati careva !

if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #10 : August 12, 2015, 09:35:26 pm »
Din pacate nu am reusit sa descarc schemele electrice de la Trabant, asa ca habar nu am cum arata instalatia electrica a acestuia si nu inteleg care sunt problemele concrete de mai sus. Dar mi-am refacut toata instalatia electrica, cea veche a luat foc, iar ca releu de faza lunga voi folosi ultima schema de aici: http://www.niqro.3x.ro/butoane/butoane.htm care fizic la mine arata asa:



Functionarea va fi urmatoarea: la impingerea manetei de semnalizare in fata, se aprinde faza lunga, la o noua impingere se stinge faza lunga. Tragerea manetei in spate vor fi flash-uri.
Montarea este urmatoarea: modulul de mai sus are 2 sarme (asa cum apare in poza), alea vin la contactul manetei pe sensul de impingere; in cealalta parte sunt: "-" cele doua borne abastre, la masa masinii, "+" de la butonul de faza scurta si cele doua sageti care sunt cele doua contacte ale releului din montajul electronic. Daca faza scurta si faza lunga impart acelasi releu, prin contactul normal inchis si cel normal deschis, atunci de la montajul de mai sus se va pleca la bobina acelui releu doar cu un fir, una din cele doua sageti. Daca aveti releu atat pe faza lunga cat si pe faza scurta veti pleca cu cate un fir de la fiecare sageata la cate un releu.

PS

Constructia montajului este foarte simpla. Daca gasiti pe cineva sa va faca cablajul imprimat, in maxim 30 min este gata, daca nu va ia 2-3 ore. costul pieselor, in jur de 10 lei in functie de calitatea lor.



« Ultima Modificare: August 12, 2015, 09:41:14 pm de avolocaru »

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #11 : August 13, 2015, 07:51:41 pm »
EROR! montajul functioneaza in atelier insa montat pe masina este cam imprecis. Vad ce ajustari ar trebui facute si va dau de stire.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #12 : August 13, 2015, 08:49:41 pm »
Cumpăra un releu de la magazin , sa aibă același număr de pini ,il montezi ,si rezolvi problema ,nu poți sa zici ca nu găsești ,când nu faci niciun efort de a căuta , in felul asta Vei avea si claxon la apăsare de bat ,cum este normal
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline avolocaru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 104
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #13 : August 14, 2015, 08:39:03 am »
"remi" asa cum am spus mai sus, instalatia electrica a Trabsntului meu nu mai este cea originala, asa ca este nerelevant daca releul are sau nu acelasi numar de pini. Este adevarat, nu am cautat releu original dar si pur simplu pentru ca nu vreau.

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #14 : August 14, 2015, 08:52:05 am »
Ideea e ca am un releu cu 5 pini cum se vede in imaginea de mai sus dar nu functioneaza cum ar trebui sa functioneze!

Ceva imi scapa in legaturile facute la releu pentru ca dupa cum ziceam mai sus instalatia electrica este modificata de acum 10 ani !
Oricum nici atunci nu functiona normal pentru ca aveam faza lunga legata pe un buton de dezaburire iar la maneta aveam doar flash-ul, pe cand original era sa schimbi fazele din maneta nu?

if you want something you've never had
you most do something you've never done