Autor Subiect: Cumpar volan  (Citit de 5659 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Cumpar volan
« Răspuns #15 : Septembrie 23, 2010, 10:04:52 pm »
Pare crapat la mijloc :(

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Cumpar volan
« Răspuns #16 : Septembrie 23, 2010, 10:07:25 pm »
   Pai, ma, asta nu e doar crapat, asta deja e atac la persoana! Cum sa conduci cu asa ceva in maini? Daca ti se dezintegreaza la un viraj???  =))

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Cumpar volan
« Răspuns #17 : Septembrie 23, 2010, 10:13:40 pm »
nu are cum Pater....are ditamai fierul in interior. Am si eu un volan tip vechi (subtire) l-am dat jos de pe al meu si am pus unul tip nou si aceasi "problema" estetica are, crapat pe mijloc, la butuc. Aveam insa deasupra un cerc de plastic cu emblema (asa era special pentru volan) dar am pierdut-o, nu pot sa-mi dau seama cum

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Cumpar volan
« Răspuns #18 : Septembrie 23, 2010, 10:22:10 pm »
   Na, cum zici tu Victor! Intr-un fel, era firesc sa fie armat cu fier pe dinauntru... insa tot ramane posibilitatea sa-ti cada bucati din el...  :P

Offline neocastelli

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 36
Răspuns: Cumpar volan
« Răspuns #19 : Septembrie 24, 2010, 03:52:18 pm »
Sincer imi place mai mult asta decat cel nou, daca vreti model nou il scot pe ala care il am in masina, dar nu nici ala prea grozav.

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Răspuns: Cumpar volan
« Răspuns #20 : Octombrie 06, 2010, 11:03:33 am »
mai este cineva interesat de volan tip nou?am unul de vanzare.
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Cumpar volan
« Răspuns #21 : Octombrie 06, 2010, 03:30:01 pm »
Mie mi s-a parut intodeauna o porcarie mare volanul tip vechi,din cauza ca nici nu prea este estetic cu timpul din cauza soarelui se crapa si stati linistiti ca veti ramane cu siguranta in maini doar cu cadrul de fier,asa cum a ramas tata prin 99 =)).In alta ordine de ideei emblema in proportie de 90% din cazuri se pierde pentru ca nu are practic un sistem bine facut de prindere mai exact 2 picioruse in 2 gropite.Si cel mai important lucru e ca in cazul unui accident vorbesc usor nu grav ca nu stiu daca poti scapa teafar din trabant in cazul unui accident de proportii,e ca daca te lovesti cu fruntea de volanul tip vechi vei face buba mare in forma de emblema trabant.Ori si cateva dungi de la cadru,insa daca te lovesti cu fruntea de volanul tip nou ,nu stiu cat este de moale materialul acela cauciucat insa e mai neted nu are profilele acela in relief,asta am auzit-o si eu de la un mecanic,care mi-a schimbat volanul.Eu unul prefer tipul nou este mai estetic,si inca o nelamurire ar fi ca masina mea e un 601s din 90 si era dotat cu elemente de interior tip vechi,adica volan,scaune fara tetiera,centuri fixe,vitezometru fara jurnalier,etc,asezonat cu un bord tip nou.Iar un vecin avea un 601s din 87 si era dotat cu toate nebuniile,centuri doublina ddr pe rola,tampoane ,tetiere interior original vinilin ,dezaburitor si dupa cum am zis era S simplu,pacat ca a dat-o la remat acum 5 si dupa o perioada mi-a zis ca daca ii dadeam 3 milioane ma lasa sa o dezmembrez sa imi i-au ce vreau dupa ea, aduc la cunostinta ca pana a ma apuca de masina sa o reconditionez tata nu schimbase nimic din estetica la ea totul era original.
« Ultima Modificare: Octombrie 06, 2010, 03:42:32 pm de alex giani »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Cumpar volan
« Răspuns #22 : Octombrie 06, 2010, 03:48:55 pm »
Ce zici tu se afla pe modelul de Luxe. Exceptand volanul care probabil a fost schimbat.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Cumpar volan
« Răspuns #23 : Octombrie 06, 2010, 03:56:12 pm »
Stiu ca era un kombi insa ,oricum omul isi batuse joc de el cand sa dus toba dupa fata a inlocuit-o cu una de spate de dacia si ii pusese niste coturi de apa (fitinguri) sa ii faca legatura cu teava intermediara.
Nu stiu ce sa zic insa am avut o problema personala cu volanul ala si tata ma amara mereu ca ii place la nebunie ca are protuberantele acelea pentru degete =)),dupa ce l-am schimbat l-am aruncat la gunoi si pana l-a tocat masina de deseuri a trosnit puternic de s-au speriat lucratori de la rebu ca au stricat mecanismele atea care preseaza gunoiul =)).
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Cumpar volan
« Răspuns #24 : Octombrie 06, 2010, 07:48:36 pm »
 =)) , trabi al tau era asa, pt. ca era modelul cel mai ieftin, si mai putin dotat, asa era si al meu (asta kaki), in afara de volan, care era model nou, nu avea cum are de luxe, sau penultimul model(care o fi ala , nu stiu), dar erau parca 4 nivele de dotari, si la fel am pus si eu tot ce mi-a placut din modelul mai dotat, nici macar barile fata spate , nu au gauri pt. proiectoare si aditionalele alea , ceata si marsalier, asa era modelul(nici vre-o gaura de antena de radio)
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Cumpar volan
« Răspuns #25 : Octombrie 06, 2010, 11:25:47 pm »
gata cu offtopicul, topic de bazar, adica de "cumpar volan".
Puteti face un nou topic de discutie pe tema asta si voi muta discutiile acolo.
Spor. :)

Offline Cristi Traby

  • Userul a fost BANAT
  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 82
  • Userul a primit BAN
Răspuns: Cumpar volan
« Răspuns #26 : Mai 20, 2011, 10:46:01 am »
tipu nou 65 lei dar este nou sau tipu vechi 80 lei in stare ireprosabila