Autor Subiect: DB 73 HKS In viziunea mea !  (Citit de 27059 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #30 : Februarie 21, 2011, 09:27:28 pm »
Adevarul e ca daca as avea un 1.1 l-as face tipla cum a iesit din fabrica,cea de mai sus pusa la vanzare la 183 euro e mai mult decat pomana pentru un 1.1 insa ce sa faci cu lesinatii astia dupa bani care au marit taxa de poluare pana au dus-o aproape de refuz ,insa na nu ai ce face nu te poti bate cu morile de vant.
Iar despre rat-look parerea mea ca acel stil este profanare de trabanturi,albert vezi ca pe youtube vei gasi masina din poza respectiva,daca vei vedea cat de prost merge, de cate ori s-a lovit cu podeau de asfalt si parca deabia inoata cu jantele alea ,te vei cam razgandi,e penala rau ,e doar parerea mea nu te supara.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline albert_md2004

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #31 : Februarie 21, 2011, 09:42:46 pm »
@alex nu ma supar, de ce as face-o, de aceea e forum sa avem pareri pro si contra. am vazut filmuletul cu trabiul pe youtube, am mers in satul cu ministri cu un rat-look atat de low incat nici pisica nu intra sub el si am vazut cam cate burti poti lua, e vb de acel brosc galben din link-ul pus de mine in topicul traby-the transformers.

daca nu rat-look, atunci il poate face sleeper.
Dr.A.M.D-XRayDoctor

Offline AndreyHKS

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 35
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #32 : Februarie 22, 2011, 01:09:08 am »
 :mumum: Am intrat intr-o mica , MARE DILEMA !  :-\ Credeti-ma ca numai stiu pentru ce sa optez. Pana acum am mers pe principiul "Daca fac ceva,fac ceva cum trebuie ! " , dar vad ca tot nu ajung la ceva concret.  :mumum:

Tot planul asta se imparte in 2 :

1.Baza un Trabant 601 cu motor 1.4 T .
2.Baza un Trabant 1.1 : -fie cu motorul 1.4 T .
                                 -fie cu motorul 1.1 standard ,dar.. evident TURBO (Imi plac enorm motoarele Turbo si nimic nu se compara :love10: )

1.Prima varianta mi-ar fi mai la indemana deoarece pot gasi rapid un Trabi 601 prin zona(la un pret rezonabil)chiar daca va fi mai mult de munca.
2.Este greu sa aduc un 1.1 din Hu(de cumparat din Ro nu se mai pune problema).Dar ar fi mai usor pentru ca multe lucruri care le-as adauga pe 601 exista deja pe 1.1 .


Omologarea :  :mumum:  :pain10:

1.Daca optez pentru 601 cu 1.4T inmatricularea va fi facuta in Germania .  :)
2.Daca optez pentru 1.1 cu 1.4 T inmatricularea va fi facuta in Germania .  :)
3.Daca optez pentru 1.1 cu 1.1 il transform(exterior-interior) in 601(sa nu bata la ochi),fac rost de acte pentru 601 si merg pur si simplu la risc pana strang fabuloasa suma pentru inmatricularea legala in Ro sau pica din cer niste acte Ro pentru 1.1 .  :evil4:


Numai stiu ce sa fac. :( Va rog din suflet spuneti-mi parerea voastra. Voi ce ati alege ?  :icon_scratch:
Pasiunea adevarata depaseste orice limita atunci cand ti le cunosti .

http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1781.0.html

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #33 : Februarie 22, 2011, 06:51:40 am »
Sper sa nu se supere remi pe mine ,dar din cate am auzit ,ar vrea sa o vanda ma refer la cea cu motor de golf de 1,3 masina necesita dupa parerea mea o bibilire ,asta dupa gustul fiecaruia si discuri de frana pe fata ,de omologat ar mai ramane.O gasesti aici http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,151.15.html,ma refer la b 98 rmy.Dupa parerea mea omologarea mai ramane o problema.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #34 : Februarie 22, 2011, 08:16:40 am »
Uite o masina, numai buna de mers la RAR ;) S-a rezolvat problema ;D

Offline albert_md2004

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #35 : Februarie 22, 2011, 09:26:45 am »
am vazut, am pipait, am placut masina lui remi la locul crimei si pot spune ca merita........
Dr.A.M.D-XRayDoctor

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #36 : Februarie 22, 2011, 09:37:12 am »
Am vazut-o si eu si chiar e ok ,cred ca toata treaba de facut v-am zis ar fi discuri pe fata si aranjat un pic,pe dinafara,o tratare antirugina si o vopsea asta daca vrei sa ii dai pe aia la rar in doamne fereste.  =))  =))
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline AndreyHKS

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 35
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #37 : Februarie 22, 2011, 02:44:40 pm »
Cat m-ar costa sa aduc un 1.1 din Hu ? Daca depaseste 300e cu tot cu transport imi iau gandul si raman la 601;d Raman pe 1.4T cu frane golf si caroserie intarita.
Pasiunea adevarata depaseste orice limita atunci cand ti le cunosti .

http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1781.0.html

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #38 : Februarie 22, 2011, 02:59:45 pm »
pai nu stiu ,in primul rand masina,dupa care,daca o aduci pe roti te costa benzina,daca pe platforma te costa si aia,plus taxe de drum,acte,pe acolo ce o mai fi si aici taxa de prima inmatriculare sau in germania,cum ai zis tu sigur e mai ieftina dar costa si acolo.In rest nu mai stiu estimati voi exact un pret cu toate astea pentru o masina adusa din hu.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #39 : Februarie 22, 2011, 03:28:36 pm »
-stii ca pleci la drum cu un calcul, si la intoarcere , nu se potriveste, ajungi sa dai si mai mult, plus timp pierdut,si cine stie ce mai apare
-nu ma supar alexgiani , dar parca nu am curaj sa o postez, si nici timp da ma ocup de el ,si arata ca la remat acum,nu mai e asa cum mergeam eu cu el ,zilnic
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #40 : Februarie 22, 2011, 03:30:15 pm »
Daca nu ai mai mult de 300 Euro, cum crezi ca poti face ce vrei tu?

Offline AndreyHKS

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 35
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #41 : Februarie 22, 2011, 03:33:59 pm »
Ma refeream la costurile masinii+aducerea sa din Hu per total fara inmatriculare . Doar sa-l am in curte ;d Sa-l vad eu terminat si dupaia vedem cu inscrierea .
Deja incep sa fiu atras de prima varianta . Dupa ore ma duc sa negociez cu un nene pentru un 601 de 10+ :-)

Pentru inceput trebuie sa lucrez la caroserie. N-am nevoie de mari fonduri acum . Banii se strang in fiecare zi . Niciodata nu poti avea tot bugetul pentru un anumit proiect . Azi faci una,maine faci alta. In functie de cum apar banii;d
« Ultima Modificare: Februarie 22, 2011, 04:59:11 pm de victor »
Pasiunea adevarata depaseste orice limita atunci cand ti le cunosti .

http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1781.0.html

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #42 : Februarie 22, 2011, 03:44:53 pm »
Da dar cum am mai spus cel mai bine o treci pe numele tau imediat ,nu va jucati cu lasa nene uite bani si facem actele cand ne aducem noi aminte,ca nu stii ce se poate intampla,plus ca esti mai impacat ,ca e masina ta,a mea nu e pe numele meu insa e pe numele tatalui asa ca nu am nici o problema,e altceva,si o mai tin din cauza asta si pentru ca el este pensionat si are reducere,dar altfel in alte conditi nici nu as gandi altfel.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #43 : Februarie 22, 2011, 04:03:34 pm »
la mine este caz invers , i-am zis proprietarului din acte ,sa facem actele, si a zis ca nu acum, ca are la fisc 4-5 mil. de plata , si nu are acum bani , au trecut 2-3 ani de atunci (dar de vre-o 2 ori i-am zis,la intervale de un an)
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: DB 73 HKS In viziunea mea !
« Răspuns #44 : Februarie 22, 2011, 05:10:08 pm »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”