Autor Subiect: sonda combustibil  (Citit de 23383 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: sonda combustibil
« Răspuns #15 : August 23, 2009, 10:40:19 pm »
si tata a fost printre primii din bloc care a avut masina ,si nu orice fel de masina , trabi kombi p50 sau 60  :),nu stiu exact , doar ca era dala rotunjit , cu manere ca la frigiderul fram, si acum in anii 95, erau 3 trabi doar la noi in familie , unu eu ,unu tata , si unu fratele meu , ii bagasem in sperieti pe vecini , ziceau ca suntem familia trabant  ;D
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: sonda combustibil
« Răspuns #16 : August 27, 2009, 11:31:40 pm »
Eu cunosc un fost colonel de securitate care umbla cu trabantul de cand se stie,e inca fidel masinutei si tot asa l-au poreclit si apropiati  lui ''TRABANT'' ;D.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline floris

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 57
  • keep the faith
Re: sonda combustibil
« Răspuns #17 : August 28, 2009, 09:20:06 am »
sa va spun o povestioara mica :P ...ieri am adus cascavalul de la vopsit,un maro coniac metalizat a iesit,....l'am parcat in fata blocului si am inceput sa insir  cu atentie  ornamentele si toate cele pe el,,,pe langa toate laudele si felicitarile ce le'am primit de la toti batranii cartierului,,,,trecea un cuplu pe la 70 de ani ,,,,cascand gura la trabantul meu proaspat vopsit si lucios ,,,,,si baba ii zice la mos,,: e vezi nelule?...si tu repede l'ai dat!!! acuma uite  ca ia ochii la toata lumea,,,si nelul i'a zis : eeee bine ca ti'a luat ochii,,,pacat ca nu poate sa iti inchida gura aia  :D :D
keep the faith !!!!

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: sonda combustibil
« Răspuns #18 : August 28, 2009, 12:51:44 pm »
Tare ,  ;D interesant e faptul ca si printre batranii acelor vremuri existau nemultumiri,vezi domle'' trabant chiar si acum dupa atata timp bunicul prietenei mele ,fost trabantist imi zice bn ma da schimba si u masina ca vb aia ai o varsta esti tanar umbli cu trabantul, pe mine unul ma amuza cand imi spune asta .
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline axel_unu2006

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 182
  • 0758338200 Micu Alex
    • http://facebook.com/micu.eugen
Re: sonda combustibil
« Răspuns #19 : Septembrie 06, 2009, 01:30:04 am »
scze  .. cum sterg ?
« Ultima Modificare: Septembrie 06, 2009, 01:32:16 am de axel_unu2006 »

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: sonda combustibil
« Răspuns #20 : Septembrie 06, 2009, 10:36:08 pm »
ca sa stergi dupa ce ai scris ceva ce nu ai vrut , ai 15 min. la dispozitie ,din partea dreapta sus la postul tau , este pe acolo modifica , sau daca au trecut cele 15 min. nu mai merge delloc , pt. ca dispare functia aia din dreapta sus, si atunci doar moderatorii cred ca mai pot modifica sau sterge ceva , daca gresesc sa fiu corectat  :)
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: sonda combustibil
« Răspuns #21 : Septembrie 09, 2009, 10:08:06 pm »
daca ai fi citit REGULAMENTUL stiai cum sa stergi

!!! ATENTIE !!! OFF TOPIC
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline trabi_TL

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 74
Răspuns: sonda combustibil
« Răspuns #22 : Decembrie 10, 2009, 09:58:42 pm »
Salut.Sunt nou pe forum si sunt trabantist de ceva vreme.In legatura cu sonda pentru combustibil e sa incerca sa modificam o sonda de la raba sau saviem sau cum so numi ca arata cam la fel si este montajul ca la cel de luxe.are tot 5 gauri cu 5 suruburi si trebuie tija modificata sa indice cat de cat corect

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: sonda combustibil
« Răspuns #23 : Decembrie 10, 2009, 10:20:41 pm »
pai ... trebusoara nu e tocmai simpla dar nici f complicata. Sfatul meu este : daca ai traductor(sonda) de raba sa folosesti acela si ceasul indicator de la raba. pt ca atunci sunt oarecum sa zic ... calibrate. O sa arate plin la plin si 1/2 la jumatate (in teorie). pt ca aici se pun "n+1" probleme...lungimea tijei... volumul plutitorului...indicatorul de rezerva etc. Toata chestia e ca va trebui sa ajustezi si sa calibrezi pana da "lungul cu latul". si asta o faci golind rezervorul (!!! NU CU BENZINA IN EL !!! ) si umplandu-l cu apa. Apoi incepi cu calcularea volumului exact (teoretic sunt 26 L ) practic ... Ai determinat maximul in litri si apoi reglezi din parghie (o indoi,o sucesti etc ATENTIE pe loc drept) pana pe acul indicator iti pica pe maxim-linia finala. Urmator pas (de verificare a calibrarii ) scoti 1/2 din maxim rezervor si vezi e iti arata acul. In modul cel mai probabil nu o sa cada pe jumatate. Atunci ... revii la parghie si o indoi asa incat sa arate jumatatea. DACA ai noroc o sa ai o citire corecta la 1/2 si o sa arate peste maxim pe ac cand ai plin facut. Deja esti la 3/4 din drum. Acum ce mai ramane nu e decat indicarea becului de avertizare REZERVA benzina. eee ... aici se prea poate sa iti arate nu la 5 - 6 L (cum e la trabant) si undeva pe la 9 L. De ce ? Pt ca rezervorul de raba are cu mult mai mult decat cel de Trabant. Dar si aria lui e la fel mult mai mare decat a celui de trabant(inaltimea de la fundul rezerbor pana la plutitor s-ar putea sa fie aprox aceeasi).
In concluzie ... numai prin experimentare merge. Numai prin calibrare repetata.
Alta solutie (cea mai idicata desi STIU ca nu o ai altfel ai folosi-o) e sa echipezi masina cu un plutitor si indicator de trabant.
SPER ca ti-am/v-am fost de ajutor cu sfaturile mele de " injiner".  ;)
BAFTA
« Ultima Modificare: Decembrie 10, 2009, 10:22:18 pm de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline trabi_TL

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 74
Răspuns: sonda combustibil
« Răspuns #24 : Decembrie 11, 2009, 05:28:02 pm »
uitati niste poze cu sonda pe care o am.mia fost facuta rost de taicamiu ca este sofer si zice ca e nemteasca dar nu stiu ce sa zic.asa arata.




____________________________________________________________________________________________________
Editat de victor
Motiv: cand pui o poza, copie de pe imagebam.com doar codul BB-Code nu pune link.
____________________________________________________________________________________________________

« Ultima Modificare: Decembrie 11, 2009, 06:50:04 pm de victor »

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: sonda combustibil
« Răspuns #25 : Decembrie 11, 2009, 06:51:56 pm »
vrei sa spui ca asta e o sonda originala pentru trabant?
sau doar o sonda pe care tu vrei sa o adaptezi..

Offline trabi_TL

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 74
Răspuns: sonda combustibil
« Răspuns #26 : Decembrie 11, 2009, 07:25:41 pm »
aia este o sonda de la o ifa de prin 80 zice taicamiu si ca este putin mai inalt rezervorul decat cel de trabi original da am sa vad ca nu am trabi la mine acasa este la bunica.tot acolo am un rezervor rezerva si sai fac montajul pe ala. si ca ceas cred ca am sa iau unul de raba sau altceva care este ceasul simplu fara altceva ca nu am de unde face rost de ceas original de ifa

« Ultima Modificare: Decembrie 11, 2009, 07:30:32 pm de trabi_TL »

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: sonda combustibil
« Răspuns #27 : Decembrie 12, 2009, 08:25:23 pm »
sonda seamana ff mult cu cea de la wartburg ,flansa de prindere si butoiasul sunt identice , ceas indicator eu cred ca merge orice analog cu plus minus si semnal de la sonda
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline trabi_TL

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 74
Răspuns: sonda combustibil
« Răspuns #28 : Martie 26, 2010, 08:34:42 pm »
am facut rost de o sonda de wartburg si ceasurile de temperatura si ce mai are si nu stiu care sunt firele care sa imi indice benzina
si am firele: rosu, galben, negru, alb, asta intr-o parte
                gri, verde, albastru, bleu, roz, in cealalta parte

Offline floris

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 57
  • keep the faith
Răspuns: sonda combustibil
« Răspuns #29 : Martie 26, 2010, 11:11:16 pm »
eu cand m'am lovit de situatia asta la sonda mea (care era de ford),,,,am probat fir cu fir,,,,,,,de regula cel rosu e plusul mereu,,,,apoi celelalte,,,trebuie sa probezi sa vezi care este ordinea,,,e posibil ca plusul sa trebuiasca trecut din sonda de pe rezervor ,prin ceasul care indica nivelul,,,,,ca masa e pe sasiu,,,( la mine la ford asa era aranjamentul,,,,mai avea si un condensator sau ceva pe acolo care cred ca proteja acul indicator sa nu fie prajit de 12 volti,,,,dar era incorporat in ceas cum ar veni,,) daca nu ,,,probeaza,,,,,,,,,succesuri iti urez  :D
keep the faith !!!!