Autor Subiect: Barkas - upgrade de.... firmware  (Citit de 4003 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Barkas - upgrade de.... firmware
« : Ianuarie 03, 2012, 10:48:16 pm »
Topic nou, ca sa nu se dilueze in celalalt vechi, drag si iubit....
Ideea adica....
De parca nu ar fi destul de diluata....
De fapt, de asta am si scris aici, poate o mai rafinam un pic....Daca nu, ramane un subiect de discutie interesant, zic eu
Pentru ca tot e vremea cum e si nu prea imi vine sa stau pe langa/sub masina, am zis sa incerc ceva, tot in beneficiul masinii (si al meu, pana la urma), dar in casa, la caldurica (pentru moment)
M-am gandit sa incerc sa fac un mini-computer de bord pentru limuzina mea. De fapt ideea/parte din ea s-ar putea adapta si la Trabi. Dar pentru ca nu mai posed, ma rezum la ce am in dotare.
Caiet de sarcini:
- mini-computerul ar trebui dezvoltat in jurul unui microprocesor din seria PIC (sau altele, daca sunt mai accesibile ca pret, performante si/sau posibilitate de programare)
- mini-computerul sa poata fi re/programat "on site" - ICSP cu ajutorul unui laptop
- mini-computerul si circutele aferente ar trebui atasate instalatiei electrice existente, fara a trebui inlocuit nimic. mai exact, daca la un moment dat se demonteaza mini-computerul, sa nu trebuiasca modificat nimic (sau doar minimul necesar) pentru a aduce electrica la starea originala
- mini-computerul sa aiba un LCD (minim 2x16 caractere) care sa afiseze informatii minimale si, optional, butoane pentru diverse programari
- ca si parametri supravegheati (intrari):
   1. din instalatia electrica existenta a masinii:
      - tensiunea la baterie
      - temperatura (Barkasul are senzor de temperatura in chiulasa)
      - turatia motorului
      - starea contactelor de la usi
      - + de dupa contact (borna 15 parca)
      - valoarea indicatorului de nivel din rezervor (?)
   2. calculati (sau din unele upgradari care se vor face la masina) :
      - viteza (unul din parametri-impulsurile se va obtine prin introducerea in vitezometru a unui senzor, magnetic cel mai probabil, care va detecta schimbarea polilor magnetului din sistemul mecanic de indicare a vitezei=> rotire a rotilor)
      - pozitia unui servomotor (servomotorul va actiona un sistem de jaluzele/flapsuri care va acoperi/descoperi radiatorul in functie de temperatura motorului, preluand "functia" cartonului pus in fata radiatorului in perioadele reci, si nu numai) in 4-5 trepte (inchis, deschis si 3 intermediare), nu continuu.
   
- ca si actionari (iesiri):
   - afisare continua pe LCD a tensiunii, temperaturii si turatiei
   - pozitia servomotorului de control al flapsurilor de pe radiator
   - courtesy light (aprinderea si stingerea luminii interioare treptat, nu doar on/off)
   - alarma sonora la depasirea unor parametri, cand se lasa lumina aprinsa si se scoate cheia din contact, etc.
   - nivelul de combustibil din rezervor (?)
   - cruise control (la asta ar fi necesara viteza, e mai complicat, am pus-o doar asa, pentru ca, de fapt, implica mult mai multe)
   - altele (completati...)


Desigur ca o parte din obiective s-ar putea realiza si cu scheme cu componente discrete, dar se zice ca e mai usor/simplu asa.

Daca s-ar interveni asupra instalatiei electrice, s-ar putea "integra" mai multe functii in mini-computer ("ceasuri" electronice cu afisaj, senzor de ploaie pt stergatoare, programarea "pe loc" a intermitentei stergatoarelor, detector de becuri arse in lampile
spate, etc) sau macar contactele ar ramane la nivelul de senzori/contacte simple, urmand ca partea de putere sa fie comandata de mini-computer prin relee. In acest fel s-ar putea optimiza si designul bordului, inlocuindu-se contactele cu unele mai fine.

Eu nu am prea multa experienta cu microprocesoarele. Mi-am facut un programator si am reusit sa programez un PIC 16F84A sa aprinda/stinga un led :) cu un programel luat de pe net. Dar o sa ma straduiesc in continuare.
Partea cea mai grea ar fi determinarea tipului de microprocesor necesar pentru functiile de mai sus (eventual 1-2 "pini" de rezerva, pentru modificari/upgradari ulterioare). Si, evident, programarea lui. Pentru inceput insa s-ar putea lucra pe un simulator gen Proteus.
Daca sunt persoane ce au cunostinte mai avansate in directia asta poate ne lumineaza si pe noi un pic.

PS
@dinulescu, stiu ca topicul este din aceeasi "categorie" cu cel cu "Trabi cu motor de Wartburg", dar hai sa incercam, poate poate


PS1

azi a fost prima zi de munca dupa 2 saptamani de concediu, sarmale, carnati, tuica, pomana porcului, vin, cozonac, etc
se vede, nu :D
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Barkas - upgrade de.... firmware
« Răspuns #1 : Ianuarie 04, 2012, 09:16:58 pm »
drakule ... SINCER ... SIGUUUUR ai consumat DOAR ceea ce ai scris ? ? ? Auzi la el ... o' aprins un LED-ul !  :icon_blackeye: :icon_monkey: Ai bolunzit rau de tot mestere !!!  :happy3:
« Ultima Modificare: Ianuarie 04, 2012, 09:26:34 pm de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Barkas - upgrade de.... firmware
« Răspuns #2 : Ianuarie 04, 2012, 09:58:29 pm »
 ;D
eh, macar e bine ca ai citit ...
da' ce, n-ar fi buna o chestie din asta?
sa vedeti voi pe niste forumuri germane de w311/312 cum se discuta de aprinderi electronice programabile, unghiuri, rotatii, viteze, timpi, avans, etc, etc, etc... ce am scris io aici nu e nimic....
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Barkas - upgrade de.... firmware
« Răspuns #3 : Ianuarie 04, 2012, 10:03:13 pm »
nu e o idee rea.. spre exemplu am furnizat catre un cetatean 2 turbine de la consumul instant, si voia sa faca, la fel cum a zis draqu, cu ajutorul unui afisaj si microcip, sa ii arate consumul instant, eventual consum /100 km la un opel pe motorina.. una era pt tur, alta pt retur...
deci, draqu, conform lui Jackson, you are not alone... :toothy4:
Revin eu...lasa mesaj

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Barkas - upgrade de.... firmware
« Răspuns #4 : Ianuarie 04, 2012, 10:30:48 pm »
 :wav:
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Barkas - upgrade de.... firmware
« Răspuns #5 : Ianuarie 05, 2012, 05:33:56 pm »
Ma frate...m-ai blocat!
N-o sa zic defel ca e aceeasi categorie cu "Trabi cu motor de Wartburg", ba dimpotriva! E chiar un tuning adevarat! Si cum una dintre cele mai mari probleme a motorelor de warb si de Trab e aprinderea, cred ca s-ar putea adauga la caietul de sarcini al computerului de bord si aprinderea electronica, eventual si un sistem de injectie, cu injector monopunct, care, asa cum ai zis si tu, daca nu mai functioneaza computerul, sa nu afecteze functionarea motorului, si sa se faca trecerea la carburatorul originar prin actionarea un intrerupator, care sa restabileasca alimentarea cu benzina a carburatorului.

Bravo!

Si acu`, dupa ce te-am laudat, osu` la treaba!   :icon_study:

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Barkas - upgrade de.... firmware
« Răspuns #6 : Ianuarie 08, 2012, 06:37:40 pm »
 :occasion13: Sa te vad Domn Narcis ( adica Domn Draku) cum programezi Pic-ul ala . De cand te stiu tot cu chestia aia te lupti si nimic....... :wav:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Barkas - upgrade de.... firmware
« Răspuns #7 : Ianuarie 08, 2012, 08:56:28 pm »
e, lasa ca om rezolva noi...
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Barkas - upgrade de.... firmware
« Răspuns #8 : Ianuarie 08, 2012, 09:08:08 pm »
 :glasses9: faceti voi din gura.. de fapt, doar pe tastatura :glasses9: ..vise... :merror:
popandau de trabante

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Barkas - upgrade de.... firmware
« Răspuns #9 : Ianuarie 09, 2012, 08:19:59 pm »
uite aici ceva... poate va inspira... :toothy4:


http://tehnic.go.ro/
popandau de trabante

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Barkas - upgrade de.... firmware
« Răspuns #10 : Ianuarie 09, 2012, 09:08:26 pm »
e cunoscut, multumim
dar e "varianta" cu componente discrete
nu zic ca nu sunt bune si alea, dar e alta discutie
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....