Manuale de reparatie si intretinere Trabant > Manuale de reparatie si intretinere electrica Trabant

Schimbare senzor Hall -aprindere electronica

(1/3) > >>

gabi trabi:
Nu stiu cum de am norocul asta dar pana acum am ars cateva "platouri" mai bine zis senzori Hall .
Pentru cei ce nu au patit ,se intampla sa iti moara motorul din senin (fie in sarcina fie la relanti ) ...dai la automat ...invarte ..har har ..nimic  , te dai jos te uiti sa vezi daca mai ai benzina ....constati ca ai benzina ..ce sa fie ce sa fie ...platoul  ;D .Solutia : suni un prieten sau scoti platoul de rezerva din portbagaj  ;D
Gata cu povestile , pe scurt :

Ai platoul din textolit cu senzorul ars , dai jos senzorul (topind rasina ce il tine fix cu letconul ) .
Cumperi un alt senzor  ( TLE 4905L ) , se gaseste la magazinele de electronice si costa 3-4 lei si un Poxipol sau ceva asemanator .
Lipesti senzorul dupa urmatoarea schema   Atentie : Sa nu faca pinii contact intre ei !!!
Lipiti senzorul cu Poxipol sau ceva asemanator de textolit  , piliti apoi in caz ca nu intra platoul pe suport si cam asta e .

Sper sa va fie de ajutor !

IuliVoshod:
E bine de stiut! Am salvat poza! Multam de informatie!  :icon_salut:

Viorel Balmez:
Foarte bine ca ai pus schema, cu mentiunea ca asta rezista si la mai multi volti  ;)

Gusteru:
Nelamurire (din partea unuia care nu are electronica) : pinii aceia asa vin-calariti? Ca ce am gasit eu in poze manuale si schite nu se prea distinge.

Viorel Balmez:
Pop Nick mai facuse niste scheme foarte bune, tot in genul asta  :3some:

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă