Autor Subiect: Cablare releu semnalizare+releu faze  (Citit de 7935 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Cablare releu semnalizare+releu faze
« : August 19, 2009, 11:07:08 pm »
   Dupa zile intregi de cautari dupa scheme si printari pe pagini cu scheme electrice care mai de care, apoi dupa incercari nenumarate "la locul faptei", si ca in schema si altfel, iar ma las, oficial, pagubas. Asadar, intreb si eu... Cine ma poate ajuta cu o schema inteligibila, asa, mai pt mine, nepriceput in electrica? Sau cine imi poate indica exact care schema si unde anume face referire, odata la cablarea (la mufarea) releului de semnalizare in sistem, iar a doaua oara, la cablarea releului de faze (scurta lunga). Apoi mai am o rugaminte: mergeti voi in masina si spuneti-mi cum sunt legate la voi, acolo, "la botu' calului", ca poate mai difera si din culor si mai stiu eu ce... Asadar, cine ma poate ajuta, sa-mi zica de culori, de chestii; sa-mi spuna care culoare intra la pinul nr.x sau y s.a.m.d. Va multumesc tare mult!
   P.S. Precizel ca la achizitionarea masinii nu functionau decat farurile pe faza scurta. apoi, dupa cautari si modificari in fata, la bec, am reusit sa leg pozitiile si functioneaza corect, la primul clic al comutatorului. insa  fazele nu  mi se aprind. Tot la verificare aceea am mai gasit (parca am mai spus o data, in alt post) pus in bord un intrerupator legat la lumini, care, cred eu, aprindea faza lunga, deoarece n-am reusit sa localizez defel releul de faze (care, dealtfel, nici nu exista). Deci, cine reuseste sa-mi descurce alambicatura asta d-aici isi face mare pomana cu un amarat! Numai bine si astept raspunsurile voastre!

Offline Dragos

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 181
  • Go Trabi Go!
    • Pizza Cluj
Re: Cablare releu semnalizare+releu faze
« Răspuns #1 : August 21, 2009, 12:26:15 am »
si mie mi-a ars creierul pana am inteles cum sa leg semnalizarea prin butonul ala de avarii cu o gramada de picioare ... teoretic e simpla schema daca studiezi atent.
am avut un trabant cu instalatia varza pe cand aveam 16 ani si am refacut toata instalatia de la zero cu ajutorul unei scheme de pe grupul yahoo trabi_ro sau trabi_cj nu mai stiu sigur.

Exista o schema color in limba franceza pe undeva care arata si culorile originale ale cablurilor, daca am s-o gasesc am s-o pun aici ;)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Cablare releu semnalizare+releu faze
« Răspuns #2 : August 21, 2009, 08:15:27 pm »
   Azi mi-am mai batut nitel capu' si am reusit sa pun releul de semnal. Functioneaza avariile si semnal-stanga, insa nu si semnal dreapta. Nu stiu ce are; posibil ca nu le-am legat bine p-acolo. Releul de faze inca nu l-am incercat, ca ala pe care il am nu functioneaza; o sa pun un anunt la cumparari. Oricum, astept in continuare sfaturi si indemnuri. Repet, daca are cineva timp si buna-vointa, sa se uite la el  in masina cum sunt legate astea doua relee (semnal si faze), ca poate mai difera, pisici! Astept cu nerabdare raspunsurile voastre! Mersi!
  P.S. eu as vrea sa-mi iau  itp-ul si s-o trec si pe numele meu pana incepe facultatea, d-aia sunt asa nerabdator, deci va rog sa ma iertati daca sunt prea cicalitor!

Offline Dragos

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 181
  • Go Trabi Go!
    • Pizza Cluj
Re: Cablare releu semnalizare+releu faze
« Răspuns #3 : August 23, 2009, 12:52:45 pm »
vezi sa faca contact intrerupatorul de la semnalizare

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Cablare releu semnalizare+releu faze
« Răspuns #4 : August 25, 2009, 09:14:55 pm »
 Am rezolvat cu cablarea releului. Mai ramane sa am si ce sa cablez, ca asta vechi nu functioneaza! Mersi de ajutor, Dragos!

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Cablare releu semnalizare+releu faze
« Răspuns #5 : August 26, 2009, 11:13:09 pm »
   Am gasit alt releu de faze si l-am montat! Functioneaza ok ambele faruri, si faza scurta, si lunga! Mersi de ajutor. Dar tot mai e ceva: semnalul stanga clipoceste, insa dreapta nu zice nimic; nu se aprinde nici beculetul in bord si nici nu clipoceste. ies afara si ma uit si statea aprins continuu... Sa schimb releul? precizez: doat pe partea dreapta (semnal dreapta); avariile functioneaza normal, corect!

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Cablare releu semnalizare+releu faze
« Răspuns #6 : Decembrie 06, 2009, 11:24:30 pm »
  Azi e 6 decembrie! Ultimul post la subiectul asta l-am facut pe 26 august. De atunci nimeni n-a reusit sa ma lamureasca si pe mine unde sa ma uit de problema cu semnalul pe dreapta... Haideti, domnilor, chiar nu stie nimeni? Am vreun scurt, ceva? Dar unde? Da masa (ca ziceam: sta aprins in continuare si dupa ce iau contactul)? Asadar, daca se milostiveste cineva si crede ca ma poate ajuta, sa verifice postul precedent, unde expun problema mai pe larg si sa-mi dea de veste! Numai bine!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Cablare releu semnalizare+releu faze
« Răspuns #7 : Decembrie 06, 2009, 11:46:16 pm »
sa te uiti pe la releu si firele anexe , ca pe stanga clipoceste , pe avarii la fel , deci ceva cu partea dreapta nu este in regula , sa urmaresti firele din jurul releului , in special circuitul care duce in partea dreapta , vezi pe culori , si pe schema
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Cablare releu semnalizare+releu faze
« Răspuns #8 : Decembrie 10, 2009, 04:47:34 pm »
   Azi am incercat sa rezolv problema cu semnalul "ne-clipocitor".Am scos toate firele din coloana de semnal-lumini si le-am luat pe fiecare in parte, dupa schema. Treaba e ca sunt doua fire care nu corespund la culoare si a trebuit sa urmaresc tot traseul, sa vad daca ajung unde trebuie; parea ca da.  Le-am pus la loc deci si am pus contactul; surpriza, insa: acum clipoceste pe stanga, dar nu mai clipoceste pe dreapta. Ciudatenie! Iar fazele tot nu se schimba (desi aici cred ca e de vina releul; ramane blocat pe faza scurta. electromagnetul cupleaza sa miste intrerupatorul, dar nu reuseste) si nici flash-ul nu merge. Deci totul e ca inainte, numai ca s-a mutat pe partea cealalta. Urmatoarea solutie care-mi vine in minte e  sa schimb cu totul coloana de directie-lumini + releul de lumini. Incurajari, ceva? Dati-va si voi cu parerea!

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Cablare releu semnalizare+releu faze
« Răspuns #9 : Decembrie 10, 2009, 05:10:44 pm »
Ti-am mai zis ca la tine sunt incurcate rau "matzele" p'acolo. E munca si trebuie rabdare pt a identifica ce modif au fost facute. sfat meu e sa cauti un electrician priceput si rabdator.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Cablare releu semnalizare+releu faze
« Răspuns #10 : Februarie 04, 2010, 08:22:32 pm »
eu spun ca pe undeva nu face masa cum trebuie , din moment ce mergea si pe dreapta , si acum s-a inversat , iar la faza mare tot ceva oxidare , masa la caroserie a releului , curatat etc....
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Cablare releu semnalizare+releu faze
« Răspuns #11 : Februarie 27, 2010, 08:41:56 pm »
   Problema cu releul de faze a fost rezolvata in totalitate! Acum vreo 2 saptamani am montat un releul pe 6v, curatat, gresat si "bibilit" oleaca, sa zic asa. L-am montat conform schitei (mai concret, m-am luat dupa cum erau legate firele la celalalt, de pe masina) si schimba fazele intre ele fara probleme, nemairamanand blocat. Toate bune si frumoase, dar "flash" sau "blitz", cum i-o zice, tot nu aveam. Nu stiu de ce. N-am reusit sa identific problema si, cum asta e singura varianta de cablaj, nici nu aveam ce sa schimb sau sa inversez. Solutia a venit cu un releu suplimentar (similar celui folosit la proiectoare, dar numai ca asta are 4 pini). Am luat un plus permanent de pe sigurante (sig.1, cred; sau ultima, ca mereu le incurc), care alimenteaza, la cuplarea releului, pinul 56a al releului de faze (faza lunga, mai precis), masa din zona si plus de cuplare a releului de pe firul albastru (asa e la mine) care iese din maneta de semnal-lumini a volanului. Am facut proba functionala si nu exista nici o intercalare, nici un "conflict de interese" intre cele doua relee, atunci cand functioneaza luminile. la fel ca si la proiectoare, nu este curent de actionare a releului decat numai dupa punerea contactului (oricum aici nu mai existau posibilitati sa uiti "flash-ul" aprins, de vreme ce releul este intercalat pe instalatia originala).