Autor Subiect: releu faza scurta-lunga  (Citit de 25000 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #45 : Noiembrie 12, 2015, 05:39:51 pm »
Faci probă cu un bec , două fire , și o să aflii după intensitate, direct la baterie
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #46 : Noiembrie 12, 2015, 07:58:56 pm »
Dar oare stie cineva care filament e de faza lunga si care de faza scurta din becul H4?
Filamentul dinspre baza becului si care e liber e de faza lunga.
Cel cu ,,lingurita'' e cel de faza scurta.

Intrerupatorul se incinge DOAR daca e obosit inauntru- lamelele -din dansul-  sunt foarte folosite si pe o suprafata foarte mica se transmite tot curentul consumat.

Din carte- schema- aflam ca:

- la releul de schimbare de faze- intra un fir alb-rosu (borna 56 as), de la butonul de lumini
ies doua fire- unul galben (56b) si unul alb (56a)-  care se duc la sigurante.
firul ALB e pentru faza LUNGA.
deci la becuri, fir galben- faza scurta, fir alb- faza lunga.

A NU se uita de firul MARO care da ,,masa'' la bec. :icon_thumleft:

Pentru alte info sunt disponibil la telefon. :wav:
popandau de trabante

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #47 : Noiembrie 12, 2015, 08:00:48 pm »
..in caz ca sunt contactele obosite sau imperfecte exista posibilitatea ca piesa de schimbare din buton sau din releul de schimbare sa se incinga si sa se topeasca.

La unele masini care au stat cu umezeala inauntru, se depune rugina sau oxizi- cum se face de ex. la sigurante.- contact imperfect- se incinge la sigurante.

La multi NU a mai functionat releul de schimbare din cauza ca topindu-se la contacte, s'a modificat pozitia si a ramas blocat acolo.
« Ultima Modificare: Noiembrie 12, 2015, 08:06:10 pm de LIVIU/RATB »
popandau de trabante

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #48 : Noiembrie 13, 2015, 09:36:09 am »
Salutare ... in legatura cu furul alb negru care mi se incalzeste foarte tare  in comutatorul rotativ sa stii ca am incercat sa pun alt comutator ( defapt am pus doua ) si la fel face de tare se incalzeste!!! :fucyc:

In legatura cu releul de faze, am incarcat bateria BETON si am incercat din nou, am verificat toate  legaturile de la far pana la releul de faze si totul e legat conform schemei dar....

1. problema martorului din bord ( bec albastru faza lunga ) se aprinde pe faza scurta, nu pe faza lunga,   cand cuplez faza lunga se stinge si se reaprinde la faza scurta ! :dontknow: :dontknow:

2. In legatura cu releul.... am oservat ca electromagnetul releului nu are puterea necesara sa apese intrerupatorul care comuta faza scurta si faza lunga....trebuie sa ii dau un impuls cu mana !!  Intrerupatorul ala mic din releu am impresia ca agata unpic si de aia ciocul ala nu are puterea sa apese cum trebuie !!!  STITI CAREVA VREUN REMEDIU? :argue:
if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #49 : Noiembrie 13, 2015, 07:04:46 pm »
Daca se incalzeste FOARTE tare- ceva nu e bine. E un scurt pe undeva. :glasses9:
Si eu am incercat la a mea TREI comutatoare- erau defecte toate. Abia al patrulea a fost bun. :BangHead:

Cu releul de faze- daca e vorba de ala de la mine - eu l'am incercat pe o baterie de moto descarcata si a schimbat- a mers tot. Deci in continuare nu e ceva bine la/pe masina. Pentru o verificare IN PLUS- scoate releul si pune-l cu partea metalica pe bateria incarcata beton la minus si cu alt fir cu papuc- conecteaza prima borna- aia care are legata pe interior un fir. Nu se poate sa nu schimbe.

la..
1- este ceva legat INVERS si nu e bine- becul martor din bord e (musai) legat la firul ALB- mai gros.  Nu merge altfel- de aici zic eu ca e un scurt pe undeva- si care haleste curent. Posibil sa se incinga si ALTE fire- vezi sa nu ia naibii foc.
2- tocmai am zis mai sus ce e de facut. (imi pare rau ca nu am facut si film, ca sa-l pun aici- referitor la cum schimba)

Trebuie incercat releul direct pe borne- ca proba. Daca schimba , e clar- nu ajunge suficient curent la el. TOCMAI din butonul rotund, printr-un fir alb-rosu, care vine dinspre maneta de semnal primeste curent. Daca ala- butonul -se incinge, e clar ca e ceva care nu e bine. TREBUIE sa fie un fir legat aiurea, NU e voie sa se incalzeasca firul/butonul foarte tare. :violent5: ca ia foc.
popandau de trabante

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #50 : Noiembrie 13, 2015, 08:34:40 pm »
..ma gandesc la o chestie- nu cumva se aprind AMBELE filamente, in acelasi timp? faza lunga SI scurta impreuna?.. asa s'ar explica un maaaare consum.. daca in timpul asta motorul nu merge.. de la asta s'ar putea incalzi TARE si firul ala... :glasses9:
popandau de trabante

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #51 : Noiembrie 13, 2015, 09:12:15 pm »
Liviu am verificat releul pe  brateria de pe logan care e noua.... functioneaza perfect...
Filamentele nu se aprind amandoua...am verificat cu becul scos din far...
if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #52 : Noiembrie 13, 2015, 09:14:43 pm »
Pe mine ma intriga acum doua lucruri .... de ce se incalzeste firul alb negru din butonul rotativ? si de ce mi se aprinde invers becul albastru din bord ....?
if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #53 : Noiembrie 14, 2015, 07:56:31 pm »
E ceva pus anapoda acolo- trebuie ,,mers pe fire''-  :sign13:

As zice- prima data- daca se mai incalzeste la fel cu un bec de far scos.

Apoi ia hai sa incercam DACA se mai incalzeste FARA becuri conectate?? :o (sa nu fie in scurt vre-un fir- posibil unde ies de sub bord si trec prin panoul de tabla- spre motor-

Sau cu firul ala care se incalzeste pus PE DIRECT la partea de sus a clemei care tine prima siguranta din stanga- deci dinspre volan..(cu becurile PUSE).
popandau de trabante

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #54 : Noiembrie 14, 2015, 08:51:56 pm »
Cam aceleasi simptome le-am avut si eu la masina dupa ce am vopsit-o .Vopsitorul a montat farurile si am constatat ca becul albastru se aprindea la faza scurta,releul se incingea si nu schimba fazele mereu,trebuia ajutat cu mana . Am tot bajbait , pana cand a trebuit sa merg mai mult noaptea . Am constatat ca un far mergea pe faza scurta,unul pe faza lunga,deci fire faruri montate aiurea.Dupa ce le-am legat corect,totul functioneaza corect .la altceva nu am umblat,dar nici o explicatie logica nu am.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #55 : Noiembrie 21, 2015, 09:56:54 pm »
..eu deja nu mai pot dormi linistit- ce 'a mai facut cu luminile alea, functioneaza? se mai incalzeste acolo? s'a descoperit defectul?? daca masina era mai aproape- cred ca faceam un drum ca sa-i dau de cap la problema.. :argue:
popandau de trabante

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #56 : Noiembrie 26, 2015, 10:07:02 am »
Salut nu am mai avut timp de bajbait la trabi dar releul ti-am zis ca e ok !  Trebuie acum sa vad de ce rahat se incalzeste acel fir din cumutator .... o sa incerc sa decuplez cate un far sa vad macar pe ce parte e problema .... dar te anunt cand descopar problema !!!  SORRY DAR AJUNG ACASA DE LA MUNCA TARZIU SI NU MAI AM TIMP DE TRABINO !  :(
if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline viorel toto

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • B-595-DDR
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #57 : Noiembrie 28, 2015, 03:26:32 pm »
Salut, intervin si eu un pic, aceeasi problema am avut-o si eu saptamana trecuta cand am pus farurile pe masina(cine umblase la releu) si nu functionau corect/unu nu se aprindea deloc, se incalzea comutatorul de lumini,releul, becul de la 60km/h nu se aprindea corect etc , si am rezolvat prin pozitionarea firelor in pozitia corecta in releu respectiv comutator. Daca cineva vrea sa stie cum e la mine ma pot uita maine. Masina este din 1987,daca nu sunt pe aici :0765500633.
« Ultima Modificare: Noiembrie 28, 2015, 03:32:37 pm de viorel toto »
0765500633 & 0740014724

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #58 : Decembrie 02, 2015, 08:32:30 am »
Salutare .... daca nu ti-e greu, fa te rog niste poze la  releu, comutator sa vad ce si cum poate imi scapa ceva !!!

Mersi !
if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline viorel toto

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • B-595-DDR
Re: releu faza scurta-lunga
« Răspuns #59 : Decembrie 02, 2015, 09:31:00 am »
Salut, in decursul zilei de azi ma ocup de treaba asta, cu acordul admin-ilor am sa le postez aici. Pt detalii 0765500633 / 0740014724
0765500633 & 0740014724