Autor Subiect: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica  (Citit de 88061 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #30 : Decembrie 09, 2015, 01:06:15 pm »

Multumesc încă o data.
P.s.Iasi e cam departe. Poate vin eu cu traby in vara!
Lorenzo

 :wav:

ne intalnim pe traseu, la intalnirea de la Suceava

Offline lorenzobus1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 304
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #31 : Decembrie 09, 2015, 01:39:28 pm »
 :walk:
 :icon_salut:
 :wav:

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #32 : Decembrie 09, 2015, 06:23:24 pm »
Stau si cuget ca parca.. parca as putea sa incerc sa fac depanari la client SI la distante mai mari- cu ,,conditia''- sa achite transportul (cu microbuz, tren, ocazie, coleg  care face drumul incolo, ce-o fi..) si ceva pentru mine.. ,,deranjul''..

 Chestia e ca transportul poate costa mai mult decat manopera.. dar.. treaba e treaba. Masina va functiona ,,ca la carte''.. :wav: Clientul ,,beneficiaza'' de sfaturi tehnice, i se explica toata functionarea masinii... pe indelete.. :3some:

Zic si eu.. acu'... depinde de client. :glasses9:

,,consultatii'' prin telefon dau deja.. mai greu cu vizionarea pieselor.
popandau de trabante

Offline lorenzobus1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 304
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #33 : Decembrie 09, 2015, 06:46:38 pm »
La astă poate m am gândit Liviu... Dar mai încolo dupa iarna ca acuma nu am loc unde sa demontezi. Trabant!
Idea ar fii faina . Vom vedea.
Ai verificat la Brd? E bine?

 :wav:


Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #34 : Decembrie 09, 2015, 08:03:59 pm »
Uite  cartea de care ziceam. E mare. :wav:



De verificat-- maine! :icon_salut:
popandau de trabante

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #35 : Decembrie 09, 2015, 08:29:11 pm »
pe vremea aia iti dadeau si manual de reparatii,acum la masini exista decat ala de utilizare si intretinere,o repari la servis,iti incarca golanii de la reprezentanta factura de zici ca pun aur in ea.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline lorenzobus1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 304
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #36 : Decembrie 09, 2015, 08:43:59 pm »
Fain cartea.
:blob7:

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #37 : Decembrie 12, 2015, 09:57:53 pm »
Azi mi-am mancat mai mult de jumate de zi cautand prin busuri piese. Am gasit surubul care tine furtunul in robinetul de benzina. :icon_thumleft: :wav:

Giani- Tata a luat de nou un trab in ''81 si NU a primit niciun manual de reparatii.. doar cartea de utilizare, cea mica. In schimb stiu ca existau carti mari- de reparatii- la servisuri- si mi-a copiat si mie una, pana in ''89.. :wav:
Deci nici azi, ca si atunci NU iti da  nimeni carti ca sa repari TU- cumparator, masina... Nici n'am auzit, pana acum, sa fi PRIMIT cineva manual de .. reparat masina.. :glasses9: cand a cumparat-o.. :icon_study:
popandau de trabante

Offline lorenzobus1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 304
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #38 : Decembrie 12, 2015, 10:17:58 pm »
Bravo Liviu ai gasit surubul!  :wav:
Lorenzo

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #39 : Decembrie 16, 2015, 10:35:19 am »
,,Treaba'' cu hycomatul e descrisa in cartea de reparatii pe care am bagat-o la pachet.. E spre sfarsitul cartii- ultimele pagini. :wav:
Oricum- trebuie verificat daca (mai) are ulei in rezervorul de hycomat.. :icon_thumleft:
Astept intrebari- daca sunt probleme. :sign13:
popandau de trabante

Offline lorenzobus1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 304
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #40 : Decembrie 16, 2015, 11:24:17 am »
 :wav:

Mersi Liviu.

Offline Teo

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 287
  • Trabi:)
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #41 : Decembrie 16, 2015, 04:15:47 pm »
Stiu ca este putin pe langa subiect dar eu pentru Logan am gasit cartea de reparatii pe internet in format pdf, gratis si e foarte stufoasa.  :icon_sunny:
0766899212

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #42 : Decembrie 16, 2015, 10:00:53 pm »
Asa e,  numa'   putin  .. pe net sunt carti de toate felurile- numa' ca in alea pdf nu poti sa subliniezi/colorezi cand lucri   la/sub masina... :toothy4:
popandau de trabante

Offline lorenzobus1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 304
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #43 : Ianuarie 03, 2016, 09:08:40 pm »
Bine, incepem cu "La Multi Ani Tuturor"
:wav: 

ieri am desfacut "culoasa" si apoi cilindre de la motor dar poate ca masina, cum a stat mult pe loc (nu sunt garniturii sau altceva la culoasa) a intrat umezeala si partea de sus a cilindrei e acoperita de rugine, ii am scos si am ramas cu pistoanele ....
Azi am curatat cilindrele, masina e afara sub sopronul si cu frigul asta am mers la o spalatoria cu cilindrele.... mai bine stateam acasa, :dontknow: dar acuma arata mult mai bine!!
Pistoanele si segmenti arata bine zic eu, dar cred ca ar trebui schimbati segmenti daca tot am demontat... (sublerul zice ca pistonul are 72,5mm diametru , cota 2 cred);



Trabantul meu e Hycomat, am avut niste momente in care nu am fost sigur... nu am avut masina la mine ....  dar asa e! am schimbat ulei de la Hycomat, am bagat ulei pt cutie automata (rosu), nu mai gasesc V160 in ziua de astazi....... :merror:    , in rezervorul lui (mai fost putin ulei) si in cutie de viteaza de unde am scos uleiul care a mai fost. dupa umplere am observat ca curge ulei de undeva, furtunele din sistemul (unu de 33 de cm si unul de 40cm daca ma amintesc bine trebuie schimbate, mai ales ala scurt ca cineva a reparat cu sarma si un furtun de plastic :violent1: 

Cea mai mare intrebare este.... acuma daca vreau sa verific daca pistoane, biele si axul sunt ok.... ce ar trebui sa fac... in gol daca actionez prin fulia e cam greu de miscat.... foarte greu, nu stiu cred ca eu nu gasesc relantiu la schimbator sau ...e legat de hycomat faptul ca merge greu?

Am vazut ca imi trebuie si alta piesa la "debitmetru" ; ala pe bord cu led-uri arata ok, dar partea cu intrarea si iesirea pt benzina (daca nu ma insel) e distrus... dar nu e graba, inainte vreau sa mearga masina dupa o sa ma ocup de finisarile... :blob7:

astazi am curatat toate aparatoare/sistem de racire pentru a le vopsi in curand, negru, bineinteles, pt temperaturii inalte (grund inainte);

maine sau poimaine m-am gandit sa fac o excursie in Ungaria (daca tot mai este concediu...) , vreau sa merg la Szeged sa vad daca gasesc un magazin de piese pt trabant, am niste garniturii primite de la cineva si pe ele este adresa de la magazinul unde au fost cumparate, la Szeged... :munky2:



Stie cineva din forum ceva despre magazine de piese pt trabant in zona Szeged? Eu de la Arad merg prin Turnu, Mako etc... ca drumul e mai linistit, am intrebat odata cineva la Battonya... dar a zis ceva asa... "nem tu dom"  :BangHead:
stiu despre magazinul din Debrecen, am citit aici despre el... dar deocamdata nu am chef sa merg pana acolo.


La franele nu am ajuns inca, pompa e dubla, sistemul e gol, dar in rezervorul de ulei de la frana este putina mizerie si nu am avut timp sa il curat ... imi am gandit sa dau jos cilindru de la frana si rezervorul lui...  am si garniturii chiar pt cilindru de frana dublu... nu stiu ... ar fii bine sa il desfac?

am multe de facut, trebuie sa am si rabdare ... nu e usor :dontknow:

am atasat si niste poze.

Mersi tuturor,

Lorenzo.



Offline DanielD

  • Trabant 1.1 /1990
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 146
  • AR 90 DDR
Re: Traby 601 1985. recondiționare - faza 2 - mecanica
« Răspuns #44 : Ianuarie 03, 2016, 11:31:20 pm »
Salut,  :wave: la magazinul din Szeged, Strada Csuka Nr 5 nu are rost sa mai mergi, nu mai tin piese de trabant. Am fost in toamna si am intrebat, mai aveau un ochelar de far pe care mi l-au facut cadou  :laughing7:  :icon_salut: