Autor Subiect: Remorca  (Citit de 3189 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.
Remorca
« : Decembrie 31, 2013, 08:56:21 am »
O parte dintre voi stiu ca am probleme cu actele albastrelului meu.Mai exact nu am,propietarul nu da cartea ca nu poate,vrea prea mult pe impozit din 2005 incoace,bla bla bla.L-as vinde pentru piese,dezmembrat sau intreg dar am muncit prea mult cu reconditionarea.
Totusi am gasit unul pentru acte,anul si culoarea mea.Buuuuun.Probabil ca o sa-l iau.Voi mai avea unul de piese.Ar fi cam mult fier inutil prin curte.
Si atunci m-am gandit ca pe ala donator sa-l tai si partea din spate sa o fac remorcuta Traby.Am vazut ceva pe mobile,o sa incerc sa vin si cu o poza.Ideea este daca as putea sa o omologhez,dupa 6ianuarie ma duc pe la Rar sa intreb,sa vad ce costuri ar fi.
Daca merita ne putem face mai multi dintre noi asa ceva,ar fi destule fiare parasite prin jur.
Astept pareri,idei de la voi daca merita efortul.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Remorca
« Răspuns #1 : Decembrie 31, 2013, 09:05:31 am »
La noi doar Imi Borsas a mai facut asta. Nu stiu care sunt conditiile insa idei sunt suficiente. Asteptam detalii, sunt curios

Offline Teo

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 287
  • Trabi:)
Re: Remorca
« Răspuns #2 : Decembrie 31, 2013, 12:55:16 pm »
ca sa faci remorca din trabant cred ca cel mai bine este sa fie ales un combi. ofera mai mult spatiu
0766899212

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Remorca
« Răspuns #3 : Decembrie 31, 2013, 01:16:06 pm »
Interesanta ideea ;)

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Remorca
« Răspuns #4 : Decembrie 31, 2013, 01:40:11 pm »
Multa birocratie! Am facut, pe vremuri asa ceva. Binenteles, nu de trabant.
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline ercutaradu

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 85
  • am iesit pe sosea
Re: Remorca
« Răspuns #5 : Iunie 01, 2015, 10:17:57 pm »
Simplu: gasesti un inginer sa iti faca un desen de ansamblu si un memoriu tehnic de verificare la elementele de rezistenta. Cu ele si cu remorca, plus o declaratie notariala de contruire a remorcii in regie proprie te duci la RAR, costa 495 lei omologarea plus poasonarea seriei. Proiectare este simpla: sarcina pe carlig trebuie sa fie intre 25 si 75 de Kg ( descarcata/incarcata). Trebuie samai tii cont si de cat poti sa tragi cu Trabantul fara sistem de franare ( de obicei este jumatate din masa proprie), de obicei este trecut in cartea de identitate a masinii la remorcabila fara sistem de franare.
0728043905