Autor Subiect: B 07 WPU - Proiect Area 51  (Citit de 26475 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline silviu_ssc

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #30 : Mai 25, 2012, 12:36:31 pm »
referitor  la turbo de pe masina diesel  tin sa te contrazic  putin . ca sa ai putere in ture joase iti iei o turbina mai mica , sa intre repede 1800 2200 rpm daca vrei  putere mare iti iei   o turbina mai mare . aici depinde de harta -turbinei. nu va mai ganditi la turbine  diesel  pe  benzinar . in primul rand cele dedicate motoarelor pe benzina folosesc alte materiale , exista riscul ca de la temperatura mare a gazelor  de la motorul pe benzina sa iti  topeasca palele  unei turbine  diesel . in al  doilea rand depinde daca are racire pe apa sau nu . in concluzie o  turbina diesel va fi   foarte putin  fiabila pe un motor  pe benzina .
am gasit o laguna 2.0 in germania urmeaza sa sun luni sa vedem daca mai e valabil . e motorul cu  16v de 136 cp . supraalimentat cu turbina , fara interne schimbate  probabil va ajunge undeva la 180 190 cp . arhisuficienti pentru un moment.

Offline nello

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 190
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #31 : Mai 27, 2012, 01:56:35 am »
da..de acord cu ce spui tu...eu ma refer la modificare turbo strict ptr caroseria de trabant,asa ca treaba cu turbo mare (ma ales pe motor mic pica)din cauza spatiului ,apoi ce ai spus de turbo mic ...orice turbo mic ia turatie mai repede ,si se multumeste cu mai putin suflu angrenant de la esapament ,dar fiind totusi un turbo de la benzina are o intarziere la umplere ,revin la turbo de la diesel care umple de la turatii mult mai joase ...
ai batut palma cu omul cu laguna ? nu stiu la ce pret este laguna ,dar ar trebui sa cauti si  volvo S sau V40 ptr ca astea au acelasi motor ca cel de pe laguna
ne auzim pe mess

Offline silviu_ssc

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #32 : Mai 27, 2012, 02:41:12 pm »
buna ideea cu  volvo , chiar  o sa ma uit dupa masina asta. eu nu cunosc volvo , tocmai deaia nici ce motorizari au nu stiam . mersi de pont . a ramas sa sune un prieten de-al meu care stie  germana si  se ocupa cu  masini la proprietar si sa vedem in ce stare e .  pana una alta mi-am comandat de pe forum  usile , corpul stopurilor  ,  ochelarii  s.a  la userul amedeux  urmeaza sa il sun sa  stabilim cum  rezolv  cu transportul .  in plus mi-am luat stopuri alb cu rosu si chederele geamurilor spate  .

Offline silviu_ssc

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #33 : Mai 27, 2012, 02:46:38 pm »
PS: nu`i nici un secret laguna e din  `96 si e  la ~ 400E (sunt mai multe) .

Offline silviu_ssc

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #34 : Mai 27, 2012, 03:07:42 pm »
am gasit si ceva volvo , intr adevar au motorul pe  benzina  ca si renault-ul  doar ca sunt unpic mai scumpicele . problema  nu ar fi de pret +/- 100E  doar ca laguna asta am  gasit-o aici  jos la 120 km de granita cu austria (deggendorf)  ceea ce ma scuteste  si de bani in plus si de bataie de cap .  sa vedem ....

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #35 : Mai 28, 2012, 11:43:18 am »
Bre nello! Yo am amintit de motor de Dacia asa, in paralel, ca asta o sa pun eu pe masina mea. Care va fi altceva decat masina lui Silviu. Nu ca sa puna el pe masina lui!!!  Mai ales daca vrea sa alerge la curse...

Asa...ce sa zic... Pe mine ma sperie electronica intr-o masina. Nu pot sa nu ma gandesc la motorul pe care l-a aruncat frate-meu  :BangHead:, de pe un Opel Monza. Motor clasic, 6 in linie, 3 litri, aspirat.  Cu carburator! 200 de cai.  Daca mai agatza si o turbina... Ala motor! E drept ca consuma cat un vapor, da` n-ai batai de cap cu injectie, sezori si alte magarii! Carburator, delco... si gaz sa fie!

Offline silviu_ssc

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #36 : Mai 29, 2012, 12:25:22 am »
electronica sa faca electronistii ... mie nu imi place neam , nu stiu si nici nu vreau sa invat . chiar azi am avut examen... cu dioda zener si mama lor :))) .  da, sanatos motor dar ca sa ii arunci  o  turbina trebuia sa cauti si un carb  de turbo  pentru cilindreea aia  si e cam greu de gasit .

Offline silviu_ssc

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #37 : Mai 30, 2012, 12:17:20 am »
dupa indelungi cautari , telefoane prin  germania etc . m-am hotarat in privinta motorului . 2.5  v6 24v ford cougar . am ales  asa deoarece , e un motor cu cuplu imens ,chiar daca  e destul de greu avem si avantaje  (apasa bine pe roti) ,  si inafara de un senzor de pe admsie (pe care l-am comandat  deja) e  complet . in plus am gasit la dezmembrari si timoneria  la 200 lei pe care am si  comandat-o .
vrreau sa pastrez  greutatea masinii pana in 1000 kg .
sa inceapa petrecera :))) :blob7:

Offline nello

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 190
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #38 : Mai 30, 2012, 12:22:55 am »
Deci cartile au fost aruncate...ford 2,5l ... buuun..acuma ca tot veni vorba vrei sa-l montezi in spate ,sau in fata?

Offline silviu_ssc

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #39 : Mai 30, 2012, 12:27:17 am »
in fata vreau sa il  montez .  pe un cadru  motor de renault  intarit,  cu  planetare hibrid juma` ford  juma` renault , discuri de 280 mm . acum ramane de  vazut daca planetarele de ford   au diametrul fara caneluri mai mare decat fuzeta de renault le potrivim prin mortezare 100% planetare ford , daca nu ,   le sudam in strung cu  bucsa la imbinare  50/50 . oricum  trebuiesc scurtate .

Offline nello

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 190
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #40 : Mai 30, 2012, 12:38:46 am »
Asteptam cu nerabdare poze

Offline silviu_ssc

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #41 : Mai 30, 2012, 12:41:01 am »
maine seara urc ceva poze . trebuie sa ajung la calarasi sa aduc motorul si sarcina asta  in lipsa de alta masina cade pe umerii micului clio  in 2 usi cu  jante pe 17 si   suspensii sport . maine zboara  banchetele si  scaunul din  dreapta .

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #42 : Mai 30, 2012, 04:20:23 pm »
Oooooooo, da! 170 de cai! Macar e un motor (din cate stiu) destul de "clasic", fara multa electronica! Baftaaaaaaaaaaaa!  :wav:

Offline nello

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 190
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #43 : Mai 31, 2012, 12:21:20 am »
astept cu nerabdare sa vad cum va derula proiectul,sunt curios cum va incapea motorul sub capota ...
POOOOZEEEE....vrem pooozeee ;D

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: B 07 WPU - Proiect Area 51
« Răspuns #44 : Mai 31, 2012, 01:27:56 am »
Stai bre nello, ca inca nu l-a luat! Iti dai seama ca o sa vrea sa se dea mare cu el!...  ;D