Autor Subiect: tinichigerie & vopsit  (Citit de 8784 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline skoda77

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 12
tinichigerie & vopsit
« : Mai 27, 2014, 01:17:37 pm »
Buna ziua tuturor.
Stie cineva cum se poate rezolva o tinichigerie si un vopsit la Trabi?
Ma refer la ceva gen service, o lucrare de o calitate cel putin decenta, desigur cu banii jos.
Al meu are nevoie de asa ceva.
Vopseaua a fost impuscata de rugina pe partile metalice si o mare tragedie e pe cale sa se produca la geamurile din spate.
Daca stie cineva ceva voi fi cat se poate de receptiv.
Astept un semn. Un sfat poate.
Multumesc si mult succes tuturor.
GP

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: tinichigerie & vopsit
« Răspuns #1 : Mai 27, 2014, 01:21:43 pm »
incearca sa iei legatura cu userul saptezeci..  :)
Vodafone 0723454235

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: tinichigerie & vopsit
« Răspuns #2 : Mai 27, 2014, 01:41:56 pm »
To be honest,in bucuresti,cel putin,eu nu am reusit sa gasesc nimic de incredere si la un pret decent! Peste tot pe unde am intrebat,variabilele erau aceleasi: nu facem trabant sau,daca da,te costa x euro/element si ajungeam la un total in jurul a 1000 euro,numai vopsit. Iar cand am crezut ca am castigat pariul,cel care a pierdut am fost tot eu,lucrarea fiind una sub medie,eufemistic vorbind! Carevasazica...  nu stiu! Un ideal (aproape utopic,deja) ar fi sa ai un amic/prieten care sa detina un spatiu dedicat seriviciilor astora si in care sa ai incredere ca.ti va face treaba buna. Altfel... slabe spernate! Sau multi bani! Still,sa ai spor! :D

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: tinichigerie & vopsit
« Răspuns #3 : Iunie 05, 2014, 01:03:13 am »
Eu am ales mulți bani și am fost mulțumit... nu de proces în sine ci doar de rezultatul final. Umblat cu șpăgi ca să se facă treabă...  :icon_puke_l:
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: tinichigerie & vopsit
« Răspuns #4 : Aprilie 20, 2016, 02:29:59 pm »
 Salutare,nu am vrut sa deschid inutil alt topic si am scris aici.
Stie cineva de cei de la Automecanica Colentina? Am vazut ca lucreaza si tinichigerie,dar nu stiu daca se tin de treaba cum trebuie ,si sa nu comenteze daca aud de trabant.Ma gandeam sa sudez capatul de prag la ei,si eventual o revopsire totala.
O zi buna va doresc!
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: tinichigerie & vopsit
« Răspuns #5 : Aprilie 20, 2016, 02:40:14 pm »
Inca mai sunt acolo mecanici care au lucrat pe vremuri la trabant. Si acum am vazut un trabi in hala cand am fost la ITP cu al meu. Nu stiu nimic de cei de la tinichigerie, dar mergi pana acolo si vorbeste cu baietii.

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: tinichigerie & vopsit
« Răspuns #6 : Aprilie 20, 2016, 02:41:47 pm »
Multumesc :icon_salut:
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: tinichigerie & vopsit
« Răspuns #7 : Aprilie 20, 2016, 03:40:22 pm »
Da, confirm, inca mai fac pentru trabant alezat cilindrii. Cred ca tot ce inseamna alezare pt trabi se face acolo pt Bucuresti. Deci nu cred ca rade nimeni de tine mai ales daca intrebi pe cine trebuie. Mi se pare ca numele meseriasului este Costel, daca il intrebi pe el te directioneaza probabil direct unde trebuie.
Andrei

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: tinichigerie & vopsit
« Răspuns #8 : Aprilie 20, 2016, 06:01:14 pm »
Da, confirm, inca mai fac pentru trabant alezat cilindrii. Cred ca tot ce inseamna alezare pt trabi se face acolo pt Bucuresti. Deci nu cred ca rade nimeni de tine mai ales daca intrebi pe cine trebuie. Mi se pare ca numele meseriasului este Costel, daca il intrebi pe el te directioneaza probabil direct unde trebuie.

Noi am fost pe vremea asta acum 2 ani să ne rezolvăm ceva cilindri. :D Mai știi?
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: tinichigerie & vopsit
« Răspuns #9 : Aprilie 20, 2016, 10:14:14 pm »
 Alezaje facute pe masini unelte fabricatie DDR. :blob5:

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: tinichigerie & vopsit
« Răspuns #10 : Aprilie 21, 2016, 08:16:37 am »
Vorbeam odata cu nea Costel, daca dispare el de acolo, se alege praful de toate utilajele din atelier.

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: tinichigerie & vopsit
« Răspuns #11 : Aprilie 21, 2016, 09:56:05 am »
Vorbeam odata cu nea Costel, daca dispare el de acolo, se alege praful de toate utilajele din atelier.

Facem chetă să le luăm?
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: tinichigerie & vopsit
« Răspuns #12 : Aprilie 21, 2016, 12:25:47 pm »
Nea Costel, este spre pensie. Probabil ca in viitorul apropiat nu va mai lucra nimeni pe ele si posibil ca service-ul sa le vanda (sunt trei masinarii - doua de alezat cilindrii si una de tamburi). Problema este ca pe langa achizitionarea lor, mai trebuie sa le demontezi si sa le  transporti (si sunt niste chestii destul de mari si grele). Oricum, numai valoarea lor in fier vechi face o gramada de bani si nu vad de unde sa strangem atatia bani.

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: tinichigerie & vopsit
« Răspuns #13 : Aprilie 21, 2016, 03:56:48 pm »
Da, confirm, inca mai fac pentru trabant alezat cilindrii. Cred ca tot ce inseamna alezare pt trabi se face acolo pt Bucuresti. Deci nu cred ca rade nimeni de tine mai ales daca intrebi pe cine trebuie. Mi se pare ca numele meseriasului este Costel, daca il intrebi pe el te directioneaza probabil direct unde trebuie.

Noi am fost pe vremea asta acum 2 ani să ne rezolvăm ceva cilindri. :D Mai știi?

da george, mai stiu, ai alezat mai multe prechi....4-5? ceva de genul.
Andrei

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: tinichigerie & vopsit
« Răspuns #14 : Aprilie 21, 2016, 05:53:53 pm »
Mă rog... m-am dus cu 4-5 și am alezat 2 perechi. :D Dar pe acolo... și eram pe Transalp, da? Să se știe.  =))
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html