Autor Subiect: AERO 30 Roadster - var prin alianta  (Citit de 7350 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline AUTOMOBILIA

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 21
AERO 30 Roadster - var prin alianta
« : Aprilie 27, 2010, 01:51:28 pm »
AERO 30 o masina cu motor bicilindric in doi timpi produsa in Cehoslovacia in 1937.

http://picasaweb.google.com/www.automobilia.ro/AERO301937#


Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: AERO 30 Roadster - var prin alianta
« Răspuns #1 : Aprilie 27, 2010, 01:54:34 pm »
Vad ca este in circulatie cu numar de Bucuresti.

Offline AUTOMOBILIA

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 21
« Ultima Modificare: Aprilie 27, 2010, 11:51:38 pm de victor »

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: AERO 30 Roadster - var prin alianta
« Răspuns #3 : Aprilie 27, 2010, 11:58:09 pm »
foarte tare...
nu am avut ocazia sa vad asa ceva pana acuma in Romania. Imi pare tare bine ca v-ati hotarat sa veniti pe forumul nostru. Doar ca v-as ruga sa va completati profilul (butonul de sus din meniu "PROFIL") cu varsta si locatie (banuiesc ca Bucuresti) si daca mai doriti sa incarcati poze pe forum, folositi siteul imagebam.com. Aici aveti instructiunile cum sa faceti : http://traby.ro/forum/index.php/topic,23.0.html  pentru ca momentan nu permitem urcarea fotografiilor direct pe forum, datorita spatiului mic de care dispunem.

Felicitari pentru masina, asa ceva, nu se vede prea des pe strazile Romaniei. Daca putetis a dati mai multe detalii, gen, an fabricatie, km, consum , ce fel de motor are , de unde o aveti, reconditionarea etc etc. Sunt sigur ca are  o istorie frumoasa in spate.
Drum fara incidente ;)

Offline Kyd

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 364
  • Burn Your Rubber Not You Soul
Răspuns: AERO 30 Roadster - var prin alianta
« Răspuns #4 : Aprilie 28, 2010, 08:19:13 am »
 Bine ati venit pe forum.Foarte frumoasa masinuta,sunt sigur ca sunteti foarte mandru de ea,sa o stapaniti sanatos.
 Respect!!!
Burn Your Rubber Not You Soul
..................................................
0726326598.................................................. [url=ht

Offline AUTOMOBILIA

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 21
Răspuns: AERO 30 Roadster - var prin alianta
« Răspuns #5 : Aprilie 28, 2010, 08:22:35 am »
Masina e fabricata in 1937, modelul Aero 30 a fost produs in perioada 1934-1948, in cca 7000 de exemplare, carosate limuzina, sport cabrio , roadster si cabriolet.

Varianta Roadster a fost produsa in doar 299 exemplare, doua sunt in Romania, aceasta si una in Ploiesti. Cea din Ploiesti a fost masina MS Regele Mihai, primita cadoul la varsta de 15 ani de la presedntele Cehoslovaciei, Benes.

Ambele masini au fost aduse in stare noua in Romania, in afara de acestea mai exista 3-4 din care doar una circula (a fost importata recent). Mai exista un model similar, 50, care are un motor de 2000 cmc, 4 cilindrii, tot in doi timpi, e si cel mai mare motor in doi timpi care a echipat un automobil vreodata.

Masina o stiu de cand eram copil, a ajuns la mine in oct 2006 in stare de epava si de atunci o restaurez. Aveti in albumul a carui adresa e postat mai sus multe fotografii, in plus toata istoria o gasiti pe blogul meu , http://automobilia-romania.blogspot.com/ , cautati "Aero"

Rulajul nu-l cunosc, oricum peste 150.000-200.000 km, personal am facut doar 250 km pana in prezent. Consumul e momentan ridicat, pentru ca sabotii sunt noi, franele fiind pe cabluri sunt mai greu de reglat uniform. Nu exista frecari majore insa tamburii au o anumita ovalizare si mai agata. Constructorul a comunicat consumul de 8,5 l /100 km momentan masina consuma 10-11 l.

Amestescul recomandat de producator e 1:30, cutia e cu 3 trepte , nesincronizate. Motorul este cel original, doi cilindrii doi timpi 998 cmc , 30 CP. Viteza maxima declarata de producator e de 100 km, personal nu am trecut de 75.

As vrea sa va mai semnalez ca mai sunt masini vechi in lucru la ora actuala in Romania care au motoare in doi timpi, 3 cilindrii,  DKW , IFA (modelul e identic cu DKW-ul insa e facut dupa razboi) , bunicii Wartburg-ului.

Am mai multe masini de colectie , mi-ar placea si un Trabant, modelul 600, dar pana acum n-am gasit unul conservat, majoritatea sunt distruse sau modificate. As fi incantat sa discutam despre uleiurile de amestec folosite de voi cu bune rezultate. Exista cineva care mai are instalatia electrica de 6v ? 
« Ultima Modificare: Aprilie 28, 2010, 08:28:32 am de AUTOMOBILIA »

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: AERO 30 Roadster - var prin alianta
« Răspuns #6 : Aprilie 28, 2010, 11:38:42 am »
Uite AICI: http://traby.ro/forum/index.php/topic,18.0.html  s-a discutat despre ulei 2T.
Frumoasa masinuta rau de tot.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline mike1413ro

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 258
  • AG 04 USO
    • calota.net
Răspuns: AERO 30 Roadster - var prin alianta
« Răspuns #7 : Aprilie 28, 2010, 02:20:15 pm »
Am avut ocazia sa vad o astfel de masina recent la Pitesti, la Simfonia Lalelelor. A fost organizata o parada a masinilor de epoca de catre cei de la "Clubul Vehiculelor de Epoca" si printre masini se afla si un Aero rosu, foarte frumoasa masina si tot nu imi vedea sa cred ca este o masina produsa in anii '30 care sa fie inca functionala si intr-o stare foarte buna! :)

*poza este preluata de pe site-ul www.clubulvehiculelordeepoca.ro si este de la alta parada

Offline AUTOMOBILIA

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 21
Răspuns: AERO 30 Roadster - var prin alianta
« Răspuns #8 : Aprilie 29, 2010, 07:43:35 am »
De asta va vorbeam,e fosta masina a MS Regele Mihai. Are unele modificari insa sper ca foarte curand sa scape de o parte din ele.

Offline AUTOMOBILIA

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 21
Răspuns: AERO 30 Roadster - var prin alianta
« Răspuns #9 : Iunie 01, 2010, 10:38:37 am »
In perioada 10-13 iunie se va desfasura in capitala un salon al vehiculelor istorice, aici gasiti detalii si afisul evenimentului.

http://automobilia-romania.blogspot.com/2010/06/bucharest-classic-car-show.html

Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
Răspuns: AERO 30 Roadster - var prin alianta
« Răspuns #10 : August 09, 2010, 09:14:13 am »
SU-PER-BA!!! Va respect si pretuiesc pasiunea pentru automobilele de epoca si este si mai minunat faptul ca circulati cu ele, va citesc posturile si pe un alt forum, fiat.3x...etc.ca sa nu se inteleaga ca-i fac reclama!!!
Numai bine va urez si succes in proiectele viitoare!

Offline AUTOMOBILIA

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 21
Răspuns: AERO 30 Roadster - var prin alianta
« Răspuns #11 : Septembrie 15, 2010, 03:06:48 pm »
Am reusit sa finalize si soft-top-ul gasiti aici detalii si fotografii
http://automobilia-romania.blogspot.com/2010/09/proiectul-aero-xvi-soft-top-ul.html

Sambata iesim la plimbare la Raliul Memorial Giurgiu 1904
http://automobilia-romania.blogspot.com/2010/09/xii-raliul-memorial-giurgiu-1904.html

Daca aveti timp nu ratati evenimentul pentru ca vor fi multe masini interesante (44)



____________________________________________________________________________
editat de Victor
Motiv: Am sters fotografia pusa de Dvs. Momentan nu acceptam urcarea pozelor direct pe forum.
Pentru a urca fotografiile, folositi www.imagebam.com
Indicatii si pasii ce trebuiesc urmati , gasiti la sectiunea "Regulament si recomandari pt useri"
_____________________________________________________________________________
« Ultima Modificare: Septembrie 15, 2010, 03:16:33 pm de victor »

Offline AUTOMOBILIA

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 21
Răspuns: AERO 30 Roadster - var prin alianta
« Răspuns #12 : Septembrie 15, 2010, 05:45:42 pm »
Scuze Victor, stiu, mi-ai mai spus, dar in graba am uitat, pe viitor n-o sa se mai repete.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: AERO 30 Roadster - var prin alianta
« Răspuns #13 : Septembrie 15, 2010, 06:10:15 pm »
Nu-i problema atata timp cat se invata si nu se mai repeta :D (ce vorbe de duh am putut scoate) =)) =)))
Mult succes cu proiectul si participarea la "Raliul Memorial". Asteptam poze de la eveniment.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: AERO 30 Roadster - var prin alianta
« Răspuns #14 : Septembrie 16, 2010, 12:12:42 am »
off topic , domnul cu aero ce sa mai zica de poluare si de catalizator , sau poate este deja atestat ca automobil istoric si nu ii mai cere
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)