Autor Subiect: Schimbare burduf directie pas cu pas  (Citit de 5237 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Schimbare burduf directie pas cu pas
« : Mai 23, 2011, 10:40:59 pm »
Cum se schimba un burduf la directie, pas cu pas.
Fotografii :



_____________________________________
Fotografiile nu imi apartin

Offline @Ll13n

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 387
  • IF-01-RAW
Răspuns: Schimbare burduf directie pas cu pas
« Răspuns #1 : Mai 23, 2011, 10:45:26 pm »
Foarte de ajutor.  :thumbsup:
Io am facut "orbeste", deci exista si o presa ;D . Asta este pozitia corecta a burdufului, cum este in poze? Daca da, am explicatia de ce-mi sare mie cand carmesc stanga la capat ( l-am pus invers  :-X asa era cel vechi...asa am pus)
Mihnea Pirlogea
Mail: mihneap95@gmail.com
Tel: 0729964670

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Schimbare burduf directie pas cu pas
« Răspuns #2 : Mai 23, 2011, 10:52:00 pm »
Na,  am zis ca o sa fie de ajutor pozele cu pasii de urmat. Tot amanam momentul sa le urc pe forum. Nu plec eu urechea dupa "gurile" unora plictisiti , nu fac eu vant degeaba pe forum ci mai am si eu una alta adunate si utile. :P
 Next time, cand ai nevoie, da un BUZZ, s-ar putea sa am ce iti trebuie. ;)

Asta este pozitia corecta a burdufului

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Schimbare burduf directie pas cu pas
« Răspuns #3 : Mai 23, 2011, 10:56:56 pm »
   Nu stiu cum l-ai nimerit tu invers, ca are doua capete diferite ca si diametru... Trebuia sa te uiti mai atent. A doua la mana, daca-ti iese burduful, foloseste "soricei" d-aia de plastic, de buna calitate. fiarele alea or sa taie pana la urma si iara-l schimbi. Si data viitoare cand scoti aia de pe cremaliera, musai sa folosesti presa; strici/indoi cremaliera, fortezi in corpul casetei, poti strica filetul de la capat. Sunai si-ti faceam eu rost de presa... Oricum, voi sunteti baftosi: sa vedeti ce inseamna sa scoti caseta sau sa schimbi burduful atunci cand ai sirocou pe masina...

Offline @Ll13n

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 387
  • IF-01-RAW
Răspuns: Schimbare burduf directie pas cu pas
« Răspuns #4 : Mai 24, 2011, 10:17:17 am »
Pater, asa a fost cel vechi de pe masina. Nu am vazut niciodata cum se schimba asa ceva, nu aveam nicio idee de nimic, am mers la inspiratie.  :toothy4: Burduful vechi a fost pus de cine o fi fost pus, la fel invers. Nestiind pozitia corecta, am pus si eu la fel ca de... :P Si am fortat pana a intrat.
O sa cumpar niste "soricei" sa schimb platbandul ala. Pe moment nu am avut alta solutie.
Mihnea Pirlogea
Mail: mihneap95@gmail.com
Tel: 0729964670

Offline Tavi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 223
Răspuns: Schimbare burduf directie pas cu pas
« Răspuns #5 : Mai 24, 2011, 11:17:55 am »
Principala cauza a ruperii burdufului este autoetansarea la ambele capete. Cand se lungeste, se strange (sugruma) din cauza vidului. Cand se retracteaza, se umfla, iar aerul cauta  sa iasa pe undeva. Asa apar crapaturile din burduf, apoi acesta se face ferfenita. Am adoptat o solutie la montare si de atunci totul este in regula. Adica, intre spire, am facut o gaura de vreo 2-3 mm in diametru, astfel incat burduful respira.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Schimbare burduf directie pas cu pas
« Răspuns #6 : Mai 24, 2011, 06:00:56 pm »
-nu stiu daca se face ca la o sticla cu dopul strans , dar in capul celalalt ,la mansonul ala are o gaura , pe unde i-a si aer , si iese si surplusul de vaselina , la ungere
-pt cei din bucuresti , si nu numai (dar sa o ridice personal , si sa o inapoieze la fel), pot imprumuta presa, sa nu va stricati piesele de pe trabi
-si ca idee , neamtul a gandit o presa pt. fiecare piesa care necesita (o presa) , tocmai pt. a iesi mai usor ,fara a strica alte piese (sau chiar cea cu pricina)
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Schimbare burduf directie pas cu pas
« Răspuns #7 : Mai 25, 2016, 11:07:47 pm »
atasez si desenul cu cotele pt. executia presei , asta daca are cineva posibilitate

trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)