Autor Subiect: Formula Easter TG86  (Citit de 16702 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline nelutzu

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Formula Easter TG86
« Răspuns #15 : Martie 17, 2013, 12:13:25 am »
PS AICI : http://www.traby.ro/forum/index.php/board,51.0.html  ai colectia scanata revista autoturism. Poate gasesti ceva info utile.
Deja tin sa iti multumesc acum, dar colectia ta o stiu si am rasfoito in ca de acum 2 ani  :icon_cheers: foarte utila pt mine mai ales sectiunea SPORT...
Imagine preluata din revista AUTOTURISM

Cat priveste caseta de directie  :icon_scratch: hmmm? seamana dar nu rasare  ;D probabil asta care o fost pe masina a mai fost prelucrata in prealabil sau au folosit doar cremaliera? cercetez
....

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Formula Easter TG86
« Răspuns #16 : Martie 17, 2013, 07:03:31 pm »
e bine sa te orientezi la piese simple , rezistente in timp , sa nu stai mereu sa schimbi , si care se gasesc relativ usor (si nu scumpe)
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline nelutzu

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Formula Easter TG86
« Răspuns #17 : Martie 18, 2013, 11:50:18 pm »
e bine sa te orientezi la piese simple , rezistente in timp , sa nu stai mereu sa schimbi , si care se gasesc relativ usor (si nu scumpe)
:icon_scratch: Ce imi propui e cam greu, piese simple care sa nu fie scumpe, nu am cum, iar de gasit nu le voi gasi niciodata niciunde pt ca toata masinaria e fabricata din tevi, e artizanala fiecare piesa, bratele, bucsele, saibe, bolturi, suruburi, fuzetele ...pana si volanul trebuie confectionat artizanal... cred ca 95% din piesele de la aceasta masina trebuiesc confectionate, chiar acum lucrez la strangerea de documentatii tehnice, desene si schite vechi de la fostii mecanici si ingineri care au lucrat si au fabricat acest tip de masina, iar din fericire pt mine acesta masina sa construit chiar in atelierele si uzinele din Resita, asa ca am o sansa, si chiar corespondez cu pilotul si constructorul ei care e stabilit in Germania...

...anexez o parte din schite acum, dar in viitor cand voi incepe montajul pe masina voi posta piesa si schita pt fiecare, momentan schitele arata jalnic ele fiin vechi de mai bine de 25 de ani si incerc sa le deslusesc si sa le redesenez apoi sa inteleg unde isi au locul fiecare pt ca multe sant doar desene fara nici o specificatie a ceea ce sant... :icon_scratch:

Fuzeta
https://lh4.googleusercontent.com/-w9GhBsBX140/UUeGcbtXhkI/AAAAAAAAD3k/kaZWW_DtX40/s720/DSCF3008.jpg
PRELUCRARE FUZETA
https://lh4.googleusercontent.com/-ii31BtASyQw/UUeGcr36b_I/AAAAAAAAD3o/8oNOvsw2Ydo/s720/DSCF2998.jpg
 :icon_scratch: nu stiu inca ce e  :tongue3:
https://lh4.googleusercontent.com/-iWhMN_642l8/UUeGcOPALYI/AAAAAAAAD3s/p_fkZNBbvlc/s800/DSCF3020.jpg  componente pt articulatii tija schimbator viteze( asa pare)  :idea1:
https://lh5.googleusercontent.com/-9B-EMm2J-oQ/UUeGd8o6wnI/AAAAAAAAD38/Zf2GiuLIYBc/s800/DSCF3042.jpg
Becse POLIAMIDA
https://lh3.googleusercontent.com/-vEsAhOBz81g/UUeKRjTB5cI/AAAAAAAAD4U/mRcQVmSzUHg/s800/DSCF3050.jpg






Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Formula Easter TG86
« Răspuns #18 : Martie 18, 2013, 11:57:44 pm »
bucsa din poliamida si trabi are asa ,dar mai lunga , cam 15-18 mm , si cota de fi 20 este in plus pe acolo
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Schumy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 116
Re: Formula Easter TG86
« Răspuns #19 : Iulie 01, 2013, 10:08:42 pm »
Nelutu te salut  , sunt un fanul tau de cand cu aro-ul ala pe care l-ai prezentat pe aro4x4.net si te stiu cam de 4 ani . Stau cu ochii cat cepele pe proiectul asta pe care l-ai inceput si iti tin pumnii sa reusesti sa-l termini asa cum trebuie. Eu ca si tine sunt un mare fan a tot ce tine de cursele de pana in 89 si regret ca sunt foarte putine poze sau masini ramase in viata din acea perioada. Ce faci tu acum este o munca imensa dar satisfactia si bucata importanta de istorie pe care o salvezi este imensa. Inca o data iti tin pumnii si iti urez succes !!!!

Offline nelutzu

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Formula Easter TG86
« Răspuns #20 : Ianuarie 18, 2016, 12:33:08 am »
Nelutu te salut  , sunt un fanul tau de cand cu aro-ul ala pe care l-ai prezentat pe aro4x4.net si te stiu cam de 4 ani . Stau cu ochii cat cepele pe proiectul asta pe care l-ai inceput si iti tin pumnii sa reusesti sa-l termini asa cum trebuie.

Schumy  :icon_cheers: te salut, si salut pe toti trabiisti  :icon_cheers:
.....imi pare rau ca nu am mai intrat de mult, pffff, ce trece timpul :dontknow:
.... din pacate proiectul asta a ramas nefinalizat, masina a ramas in conservare asa cum am lasat-o eu, pe pagina de FB ce e drept am postat mai mult ca aici din evolutia lucrarilor, dar la un moment dat proprietarul masini nu a mai vrut sa continue si asa a ramas....

darrrr am inceput acum in 2016 un proiect al meu personal  :laughing7: tot ceva de genul...


Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Formula Easter TG86
« Răspuns #21 : Ianuarie 18, 2016, 10:09:15 am »
pai asteptam detalii cu noul proiect (in alt topic). Era frumos daca se continua cu Esteru, e ceva unic.
Spor!

Offline nelutzu

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Formula Easter TG86
« Răspuns #22 : Mai 24, 2018, 11:45:08 pm »
 :wave: va salut... Am revenit  :hello2:
... Pe scurt... Masina nu este gata încă dar....
... Un eveniment recent desfășurat în 19/05/2018 zic eu cu rezultate bune pt viitor în ceea ce privesc masinile de curse abandonate si in stare de degradare , eu zic ca locul lor este ori pe circuite sau trasee montane ori impetuos necesar ca ele sa fie protejate si expuse in locuri publice sau muzee pt a fi admirate si cunoscute de copii noștri daca pe noi nu ne mai interesează de ele...
... Mulțumesc Universității din Reșița ca a găzduit la evenimentul NOAPTEA Muzeelor și masina noastră de curse, o formula Easter denumita TG86(Tiberiu Gedeon 1986)dupa constructorul și pilotul acestei superbe mașini chiar daca este incompleta in momentul de față, mulțumim si proprietarului actual George Schiopulescu care ne-a lăsat sa facem ce vrem cu ea ... Iar noi asta am vrut ca ea sa fie văzută si chiar a fost vizitata si admirata de mulți in perioada expuneri...
... Ba mai mult au venit si oameni( in speță Ing. Ovidiu Rosiu) care chiar au contribuit la construcția masini alaturi de Tiberiu Gedeon si ne-au relatat întâmplări hazlii din timpul execuției ... Invitați au mai fost si Eugen Peteanu și Mircea Ponta ei fiind veterani campioni si piloți de Formula Easter in anii '80-'90...
https://ibb.co/dKzFLo
#Reșița #noapteamuzeelor #formulaeaster