Autor Subiect: Roluire jante tabla  (Citit de 2194 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Roluire jante tabla
« : Aprilie 10, 2017, 12:18:02 pm »
 :help: Salutare :help:

Unii dintre voi stiu de jantele mele cumparate din Germania. Cele cu capac. Le am la Brasov. Vreau sa le sablez si sa le vopsesc, insa:

3 din 4 sunt un pic sau mai mult strambe si as vrea sa le indrept inainte de a le sabla. Din pacate nu ma poate ajuta nimeni in Brasov, deoare ce nu au un con suicient de mare sa prinda janta. Stiti, pentru gaura din mijloc.  Pincipala cauza este ca multi si-au schimbat utilajele cu unele noi iar nu au acest con special..  :BangHead:

 :dontknow: Intrebarea mea este urmatoarea, stiti pe vreun nene sau service, in principiu din Bucuresti care m-ar putea ajuta sa le roluiesc (jante tabla)?

Multumesc si toate cele bune!  :icon_salut:

SMOKE & CHARM

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Roluire jante tabla
« Răspuns #1 : Aprilie 10, 2017, 01:11:25 pm »
Mai cauta, dar daca nu gasesti le poti indrepta si tu, le iei usor la ciocan prin lovituri marunte, lovitura nu trebuie aplicata direct pe janta, ci pe un alt ciocan care va avea contact direct static cu marginea respectiva.
Dupa aceea le vei echilibra.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: Roluire jante tabla
« Răspuns #2 : Aprilie 10, 2017, 06:14:19 pm »
Cu ciocanul se indreapta cel mai bine cu cauciucul montat si unflat.

Offline viorel toto

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 43
  • B-595-DDR
Re: Roluire jante tabla
« Răspuns #3 : Aprilie 10, 2017, 09:14:14 pm »
Poti sa mergi cu ele la Sirius pe soseaua Sisesti, in Baneasa si sigur te rezolva este cel mai bun (dupa parerea mea ) in materie de jante intors latit indeptat sudat argon, aluminiu,fonta,magneziu si alte metale , sau pe Dudesti-Pantelimon la cafy langa intrare din Cora.
0765500633 & 0740014724

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Roluire jante tabla
« Răspuns #4 : Aprilie 10, 2017, 09:39:22 pm »
Va multumesc frumos de raspunsur. Mi-sa spus de treaba cu ciocanul. Dar din pacate nu am unde sa fac asta. Stau la bloc...majoritatea sunt oameni invarsta. Nu imi permit sa dau ciocane. Tocmai de aceea am intrebat de service sau de cunostinte. Insa va multumesc de timpul acordat acestui topic. Domnule Viorel T, voi trece pe la ateliere. Multumesc!
SMOKE & CHARM

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Roluire jante tabla
« Răspuns #5 : Aprilie 10, 2017, 10:10:24 pm »
cu ciocanul cel mai adesea se intinde tabla, daca nu stii cum si mai ales cat de tare sa dai....
nu e vorba sa se intinda centimetri, e suficient cativa mm, ca dupa asta nu ti-o mai rotunjeste nimeni....


de roluit nu stiu, dar de indreptat jante de tabla am indreptat in 2 vulcanizari de pe sos. fundeni (stateam in zona), pe masini de indreptat cu cilindru hidraulic
una e autosoft, chiar la coborare de pe pod spre pantelimon
cealalta e stoik (parca...), langa restaurantul margineni, vis-a-vis de opel di-bas
asta e non-stop....


rezultate ok, dar totul tine de mana si rabdarea operatorului (totusi, astea se pot "intari" cu o legitimatie de la ministerul finantelor....)
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Roluire jante tabla
« Răspuns #6 : Aprilie 10, 2017, 10:26:38 pm »
Multam fain DrakuLE!  :icon_salut:  Mai bine un ban in plus pentru o calitate mai buna decat de pomana!
SMOKE & CHARM