Autor Subiect: Isteria preschimbării permiselor auto  (Citit de 5106 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Isteria preschimbării permiselor auto
« : Decembrie 29, 2012, 12:25:21 am »
Isteria preschimbării permiselor auto. Ce se modifică, de fapt, în Codul Rutier începând din ianuarie

 Modificările Codului Rutier 2013 care intră în vigoare la 19 ianuarie prevăd ca şoferii să fie supuşi unor verificări medicale obligatorii atunci când le expiră permisele, în baza unei directive europene. Deşi simplă, schimbarea a generat, însă, confuzie printre conducătorii auto, care se grăbesc să îşi schimbe acum permisul, de teama unor examinări suplimentare.

Noile modificări rutiere au loc în baza directivei europene 126/2006 privind permisul de conducere, prin care se stabileşte că prelungirea valabilităţii permisuluiui de conducere este condiţionată de „efectuarea verificării medicale corespunzătoare categoriilor de permis deţinute”.

Măsurile au fost luate după ce mulţi dintre conducătorii auto săreau peste vizita de la medic, pentru că legea permitea ca, în ultimele două zile de valabilitate, permisul să poată fi preschimbat fără niciun aviz medical.

Pentru a scăpa de drumul până la cabinetul medical mulţi dintre şoferi au stat zilele acestea la cozi imense pentru a-şi preschimba permisul înainte ca noile reglemetări să intre în vigoare.

 Petruş Şerban, directorul adjunct al Serviciului Public Comunitar Regim Permise şi Înmatriculare Vehicule din Capitală,  a declarat pentru gândul că numărul de permise preschimbate la finalul acestui an s-a triplat faţă de perioada similară din 2011. „La nivelul Bucureştiului, într-o zi normală, se schimbau 250-300 de permise. Joi, am avut 1.200 de permise preschimbate. Oamenii au venit în număr mare pentru că s-au speriat de fişa medicală pe care trebuie să o facă la expirarea permisului”, a spus Petruş Şerban.

Şeful de la permise din Capitală susţine că înghesuiala s-a produs din cauză că oamenii nu s-au informat suficient.

„În actualul cod rutier, este prevăzut ca, în momentul în care îţi expira permisul de conducere, trebuie să faci vizita medicală. Dar mulţi veneau cu două zile înainte să le expire carnetul şi atunci nu mai făceau nicio fişă medicală. Or, în condiţiile noilor modificări, acest lucru nu mai e valabil, pentru că legea prevede ca şoferii să-şi facă vizita medicală cu o lună de zile înainte de expirarea permisului”, a mai spus Petruş Şerban

Comisarul explică şi că şoferii care îşi pierd carnetele de conducere sau cărora le sunt furate, dar care sunt valabile în momentul incidentului, primesc duplicate pentru perioada de valabilitate rămasă, fără a fi nevoie de vreo viză medicală.

„Cei care vor dori să aibă permise de conducere pentru o perioadă de zece ani vor trebui să îşi facă vizita medicală. Legea spune că la modificarea unor date ale permisului trebuie să îşi facă fişa medicală. Dar sunt şi situaţii în care acest lucru nu mai e valabil. De exemplu, dacă cineva şi-a preschimbat permisul în urmă cu două luni şi, între timp, se căsătoreşte, atunci nu va mai fi nevoie de nicio viză medicală. Noua lege care intră în vigoare de la 19 ianuarie 2013 se referă mai ales la oamenii care, timp de zece ani, nu au mai făcut nicio vizită medicală”, a mai declarat Petruş Şerban.

Lucian Diniţă, şeful Poliţiei Rutiere, vede situaţia altfel şi spune că românii stau la coadă în „stilul românesc”.

„Fişa de sănătate îţi trebuie mai ales dacă îţi expiră permisul. Dar sunt unii oameni care au permis de doi ani şi vor să şi-l preschimbe pentru a mai câştiga doi ani. Legea prevede că la orice modificare de stare trebuie să te duci să faci vizita medicală”, a afirmat Lucian Diniţă.

O altă modificare a Codului Rutier se referă la modul în care vor fi obţinute permisele pentru mai multe tipuri de autovehicule. De la 19 ianuarie toţi cei care vor să conducă mopede vor trebui să-ţi ia carnet.  Legea introduce  categoria de permis AM, care poate fi obtinut numai de persoane cu vârstă minimă de 16 ani împliniţi. Pentru categoria AM permisul va fi valabil 10 ani, iar pentru obţinerea lui şoferii vor trebui să  susţină o probă teoretică de verificare a cunoştintelor şi a unei probe practice de verificare a aptitudinilor  şi comportamentului.
.............................
sursa gandul.info

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #1 : Decembrie 29, 2012, 06:03:04 am »
Bai ai dracu,s-au terminat gropile de asfaltat din carosabil,infractorii de prins dupa strada si era musai sa se ocupe cu draci de genul asta.
Ma duc sa il schimb si eu pana pe 19 ianuarie,ar mai fi un an pana expira dar am motiv sa il schimb acum al meu e modelul ala vechi de acum 10 ani plus ca in el e trecuta vechia adresa, as mai schimba si talonul ca e vechi,deteliorat,si are tot aceasi treaba cu adresa la care nu mai locuiesc.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #2 : Decembrie 29, 2012, 10:27:59 pm »
Sa NU uitam de partea BUNA : Vizita Medicala. Eu cred ca dupa o anumita varsta e BINE sa "te cauti" la toate cele.Si mai ales aia "la capatana" ... ca in unele zone unii obisnuiesc sa iasa cu pistolul din masina .. la discutii.Si chiar NU e ok.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #3 : Decembrie 29, 2012, 10:32:46 pm »
si eu sunt de acord cu vizita medicala, desi sunt constient ca majoritatea se vor "rezolva" ca si pana acum, ori direct ori prin instructor

Offline GOTA

  • GOTONEL
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 397
  • TRAIASCA TRABY
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #4 : Decembrie 30, 2012, 07:57:29 am »
  Io am preschimbat permisu si ma incadram in perioada aia de inainte de 10 ani si daca sunt handicapat o trebuit sa fac fisa medicala.N-ar fi o problema da legea sa fie pt. toti nu pt. uni muma si pt. alti ciuma.Si oricum pe ei nu-i intereseaza daca esti sau nu sanatos de luat tot le iei,singurul loc unde te verifica sunt ochii pe ei intereseaza doar banii. :icon_thumright:
   :icon_salut: :icon_thumleft:
0747065082

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #5 : Decembrie 30, 2012, 08:24:00 am »
Eu as fi preferat sa nu se bage chestia asta din cauza timpului perdut si a faptului ca te mai scutura de 100 de lei,in rest e acelasi lucru cu vizita fara vizita permisul tot il schimbi.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #6 : Decembrie 30, 2012, 12:28:40 pm »
toate mumiile și toți chiorii au permis.

eu am un prieten cu probleme grave de vedere...care nu ar trebui să aibă permis. noaptea mai mult de o oră nu poate să conducă, dar măcar își cunoaște limitele, și conduce numai cât poate.

pe de-o parte...sunt de acord că cine are probleme grave și vrea să dea șpagă o dă și o să se ia....numa că...poate pe unii îi scoate de pe șosele, și tot e un câștig. românii nu prea au înțeles un lucru...fapt care încă mă miră. permisul nu-i un dar divin. e un drept care ar trebui să fie obținut GREU și cel puțin la fel de greu de ținut.

sunt de acord cu înăsprirea atât a condițiilor de obținere, de păstrare și de prelungire a permisului de conducere auto....indiferent de cât de mult se înăspresc condițiile, pentru că deja suntem foarte mulți pe drumuri, și e ușor nesigur, mai ales dacă mai pui 2 moși care nu aud bine...3 babe chioare, începe să devină fatal.

asta a pățit un prieten, mergând cu 30 la oră (știu pentru că eram în spatele lui, destul de în spate încât să opresc). la volanul celeilalte mașini era un domn în vârstă care nu l-a văzut, nu l-a auzit nu nimic. doamna din dreapta „a...te-am văzut, dar mi s-a părut că aveai loc”.
Suzuki Swift in zapada :)
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #7 : Decembrie 30, 2012, 01:50:03 pm »
Mda...ce zici si de limitarea vitezei din fabrica la 100 Km/h? Eu cred ca aici este marea problema. Cand ma injura cate unul, cu o dihanie de masina, ca-i stau in drum :glasses9:

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #8 : Decembrie 30, 2012, 06:13:24 pm »
Urmarind petela dupa drum, mergea cu mai mult de 30 km,insa vina totala clar e a aluia cu suzuki .
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #9 : Decembrie 31, 2012, 06:30:50 pm »
Mda...ce zici si de limitarea vitezei din fabrica la 100 Km/h? Eu cred ca aici este marea problema. Cand ma injura cate unul, cu o dihanie de masina, ca-i stau in drum :glasses9:

ce zici de limitarea automată dată de limita de viteză a drumului pe care te afli? se poate face conectând gps-ul la un limitator legat la ecu foarte ușor, și nu ar costa mai nimic. ți-ar conveni pe românește să faci caca pe tine și mașina să nu vrea cu mai mult de 50 că ești prin satul cucuieții din deal ? sau cu 100 pe autostradă, când limita e 130 și mai ai 15km până la prima benzinărie ?
Nissan GT-R (modelul R35) se auto-limitează dacă mergi cu el în Japonia la 180 km\h, cum sunt dealtfel toate mașinile limitate acolo încă din vremuri străvechi, și își scoate automat limitarea când intri pe un circuit sau ieși din Japonia.
limitările de viteză mi se par o prostie. cât timp tu mergi cu limita de viteză (nu cu 35 prin localitate, pe drum cu 2 benzi să faci coloană în spate) nu văd de ce te-ar deranja câte unul cu x6,q7 etc dându-ți flash-uri etc. eu deschid geamul și le arăt un deget în spate, coordonat cu o frână bruscă, care deobicei îi face să intre în șanț :)) (chiar fac asta) când sunt supărat, sau dacă sunt chill nici nu-i bag în seamă.

Urmarind petela dupa drum, mergea cu mai mult de 30 km,insa vina totala clar e a aluia cu suzuki .

îți zic eu, că eram în spatele lui. 30 maxim 35 avea, numai că pe jos era un strat fin de zăpadă cu gheață sub. la volan un domn în vârstă care (dacă te uiți atent la filmuleț) nici nu a apucat să reacționeze. când amicul meu a trecut prin dreptul lui era încă în marche-arriere. nu l-a văzut nu l-a auzit. soția domnului, care era în dreapta susține că l-a văzut, dar „eee avea mult loc să se bage. s-a speriat și a tras de volan”. (era loc de o motocicletă printre sx4-ul ăla și șanț cel mult).
« Ultima Modificare: Decembrie 31, 2012, 06:35:51 pm de Bong »
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #10 : Decembrie 31, 2012, 09:16:59 pm »
Din cate am observat a avut bafta,nu l-a lovit.
Legat de ceea ce faci la volan cand te enerveaza unul cu flesuri.....ce sa zic nu e bine intr-o zi te va costa scump crede-ma am prieteni carora unii intr-o masina le-au facut la fel ba ii si mai sicanau nelasandu-i sa ii depasesca ,cum au reusit sa intre in depasire i-au blocat si i-au luat la bataie,ghinionul alora ca era si un drum pustiu de tara.
Toti ne credem macar o data in viata zmei (inclusiv eu),insa o lectie invata acum ceva ani buni care mi-a scapat pielea din multe situatii spunea asa,(atunci cand situatia te depaseste mai bine asteapta nu te arunca cu capul inainte,sau mai era una incearca sa aplanezi conflictul si mentine-l intr-o stare cat de cat moderata daca te afli in inferioritate numerica pana cand iesi din zona de conflict sau incearca sa castigi timp prin aceasta metoda de a trage de timp pana cand iti vin intariri).
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #11 : Decembrie 31, 2012, 09:27:02 pm »
@Bong, daca ai ghinionul ca cel din spate sa aiba camera si sa te filmeze, te cam arzi.
 Normele rutiere stabilesc ca savarsirea de catre conducatorii de vehicule sau pasagerii acestora de gesturi obscene, proferarea de injurii, adresarea de expresii jignitoare sau vulgare participantilor la trafic constituie contraventie si se pedepseste cu amenda din clasa a IV de sanctiuni, respectiv cu o suma cuprinsa intre 630 si 1400 de lei.   

Citat din Codul rutier (il gasesti si aici http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,3467.0.html )

hgr 1391/2006
ART. 122
Se interzice conducătorilor de vehicule să reducă brusc viteza ori să efectueze o oprire neaşteptată, fără motiv întemeiat.
Art. 911
(1)Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
- 22.savârsirea de catre conducatorii de vehicule sau pasagerii acestora de gesturi obscene, proferarea de injurii, adresarea de expresii jignitoare sau vulgare participantilor la trafic;

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #12 : Ianuarie 01, 2013, 01:29:42 pm »
Poate nu este atent ala cu tancul din spatele tau si te spulbera cand pui frana brusca :sad5:

Offline d2134

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #13 : Ianuarie 01, 2013, 01:46:37 pm »
Electricienii autorizati ANRE, de exemplu, sunt obligati sa isi reinnoiasca autorizatiile (care seamana mult cu un permis auto) odata la 5 ani si sunt obligati sa urmeze un curs de actualizarea a cunostintelor odata la 10 ani.
Cred ca si soferii ar trebui supusi unui regim asemanator, adica la reiinoirea permisului sa sustina un examen si din timp in timp sa participe la cursuri de legislatie.
In exemplul de mai sus se vede ca amicul Bong nu stie ca nu are voie sa arate degetul si sa frineze fara motiv intemeiat nici in Romania si nici in alte tari europene.
Unii ar putea spune ca nu exista infrastructura pentru asa ceva. Da, ar trebui marita capacitatea de examinare de 4-5 ori dar asta ar fii o investitie super rentabila daca tinem seama de reducerea numarului de accidente.

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Isteria preschimbării permiselor auto
« Răspuns #14 : Ianuarie 01, 2013, 08:18:41 pm »
@Bong, daca ai ghinionul ca cel din spate sa aiba camera si sa te filmeze, te cam arzi.
 Normele rutiere stabilesc ca savarsirea de catre conducatorii de vehicule sau pasagerii acestora de gesturi obscene, proferarea de injurii, adresarea de expresii jignitoare sau vulgare participantilor la trafic constituie contraventie si se pedepseste cu amenda din clasa a IV de sanctiuni, respectiv cu o suma cuprinsa intre 630 si 1400 de lei.   

Citat din Codul rutier (il gasesti si aici http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,3467.0.html )

hgr 1391/2006
ART. 122
Se interzice conducătorilor de vehicule să reducă brusc viteza ori să efectueze o oprire neaşteptată, fără motiv întemeiat.
Art. 911
(1)Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
- 22.savârsirea de catre conducatorii de vehicule sau pasagerii acestora de gesturi obscene, proferarea de injurii, adresarea de expresii jignitoare sau vulgare participantilor la trafic;

Cu tot respectul, Victor, de dragul polemicii, interesează-te cât este sancțiunea în Germania, sau alte țări vestice pentru flash-uri și claxoane. Sincer să fiu, nu cunosc codul rutier în întregime,deci nu știu dacă în Rromânia se sancționează, dar ar trebui să valoreze cel puțin cât degetul meu, și legat de frâna bruscă...este cea mai ușoară culpă din care poți să ieși, invocând o pisică un câine, porumbel, orice. Din experiență vorbesc. La noi în cătun, fiind o problemă uriașă animalele sălbatice (mă refer, desigur la câini), este cea mai simplă vină pe care poți să o dai când te panichezi și faci o cretinătate la volan. Cu, fără cameră, o scoți într-un fel, mai ales că pe autostradă (cel puțin pe A1 ) nu există nici garduri de protecție.

Alex, deviem de la subiect pe partea aia, și nu aș vrea să fac offtopic, dar țin să te asigur că am motive să fac ce fac fără pic de frică de represalii.

totuși, îmi mențin părerea că ar trebui înăsprite condițiile atât a obținerii permisului de conducere, cât și a prelungirii acestuia, chiar la un nivel ridicol, pentru că...e nevoie de cât mai puțini analfabeți, geriatrici și chiori pe drumurile patriei, cel puțin din punctul meu de vedere, care conduc destul de mult la nivel de șofer amator.
voi ce părere aveți ? (despre înăsprirea condițiilor, nu vitejiile mele)
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!