Autor Subiect: Probleme la semnalizare  (Citit de 15816 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline andrei_or

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 5
Probleme la semnalizare
« : Aprilie 17, 2010, 01:57:15 pm »
Am si eu o intrebare. Cand dau sa semnalizez, nu mai ticaie, si nici nu mi se mai aprinde becul de la ceas,cum ca ar semnaliza. Iar afara, se aprinde semnalizatorul, dar nu intermitent, ci sta aprins doar. Unde sa ma uit, si care ar fi optiunile?

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #1 : Aprilie 17, 2010, 02:06:48 pm »
   uita-te si verifica daca avaria merge pe intermintent. apoi, daca nu, inseamna ca ai undeva un fir care face masa (asta e explicatia care mi s-a dat si mie). Eu am aceeasi problema, numai ca doar cand semnalizez dreapta; se aprinde becul continuu. chestia ciudata e ca in stanga merge cum trebuie si la fel si pe avarie. daca gasesti rezolvare, anunta-ma si pe mine!
   p.s. nu e de vina relul de semnal decat daca nu merge nici pe avarie!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #2 : Aprilie 17, 2010, 03:59:53 pm »
Eu zic ca este releul ;)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #3 : Aprilie 18, 2010, 10:42:36 am »
gresit Raul! avariile au releu separat (inclus in buton). E posibil sa ai doar un fir care nu iti face contact bine(oxidat,desprins etc). daca verifici si totul e ok dpdvd al conexiunilor ... schimba releul.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline andrei_or

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 5
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #4 : Aprilie 18, 2010, 01:44:57 pm »
Gusteru, si de unde ma apuc sa verific? care ar fi pasii...mai in detaliu un pic:)...am gasit cred cablurile sub bord, si daca nu ma insel, acolo e si releul?

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #5 : Aprilie 18, 2010, 04:12:18 pm »
Pai ... (stiu ca pozitia e nasola rau) verifici vizual prima data pozitia firelor. Te ajuti cu o lanterna ceva si iti notezi pozitionarea lor.Apoi misti usor de contacte sa vezi cum sta treaba. Nu uita ca ai la sectiunea tehnic/trabant toata documentatia electrica (iclusiv codarea firelor pe culori-ceea ce te ajuta).Deasemenea verifica si sigurantele din tablou (daca stau ferm in socluri) si daca firele sunt bine "infipte" si stranse in suruburi.Daca totul e ok...cu firele numerotate(schita) dai jos releul si montezi altul. ATENTIE cum umbli pe acolo ... e destul de imposibila pozitia(sa nu tragi alte fire din locul lor-lumini,stergatoare etc). BAFTA si rabdare
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #6 : Aprilie 18, 2010, 05:36:52 pm »
   eu am incercat vreo 3 relee... bineinteles, toate second, ca noi n-am gasit, insa tot nu mi-a mers... am scos releul, am verificat trasee.... undeva sub bord trebuie sa fie treaba, daca nu, tot din releu asta nenorocit. mi-e sa nu-mi faca nazuri nenea la itp. acuma, dupa ce ca in treapta merge incontinuu, cand semnalizez stanga nu mai clipoceste incet, lent, ci rapid, ca si cum ar fi un bec ars, numai ca nu e. mister total!
   P.S. multumesc, Gustere, de corectura. nu stiam ca-s relee diferite.
   P.P.S. eu cand scot releul afara, ca sa nu ma mai chinui sau sa mai zgarii, intai desfac suportul sigurantelor de sub bord si-l mut intr-o parte; asa am loc sa vad si sa ma desfasor mai pe indelete (atentie, daca procedezi asa, asigura-te ca toate firele ce vin in doza de sigurante sunt bine stranse. sa nu scape vre-unu sa faca masa sau sa nu mai stii unde a fost!).

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #7 : Aprilie 18, 2010, 09:06:57 pm »
e buna ideea cu mutatul pozitiei releului. baiu' e cu lungimea firelor ...
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #8 : Aprilie 19, 2010, 08:24:52 am »
    cand semnalizez stanga nu mai clipoceste incet, lent, ci rapid, ca si cum ar fi un bec ars, numai ca nu e. mister total!
Verifica sa ai acelasi tip de bec (Watti).

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #9 : Mai 16, 2010, 02:47:01 pm »
   aduc un update la problema mea cu semnalizarea. stiti, chestia la mine e ca nu-mi clipoceste decat pe-o parte, iar pe cealalta doar se apinde becul lung, fara intreruperi. insa, acum, ca ma gandesc, poate ca trebuia sa va spun de la inceput ca mai e o chestiune care se manifesta aici: pe parte dreapta, cand dau semnal si ramane aprins, s-a facut un scurtcircuit sau ceva (asta inca de la inceput, dar numai ca am omis eu sa mentionez...  :D ), ca ramane aprins si dupa oprirea motorului si luarea contactului. eu stiam ca sunt modele care au in genul asta lumini de parcare, dar asta la pozitii (adica, daca atunci cand ai farurile aprinse si dai semnal stanga-dreapta si opresti motorul cu semnalul dat, la stingerea luminilor raman aprinse pozitiile fata-spate pe parte unde e dat semnalul). asadar, acum poate sa mai vina cineva cu sugestii, daca am facut si precizarea asta? mersi!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #10 : Mai 16, 2010, 07:41:54 pm »
Singura solutie este cu schema in mana si verificarea firelor dupa culori. Un aparat de masura pentru verificare intreruperi, scurturi, etc. Vad ca pe schema releul este comun pentru avarii si semnalizare. Este la nr. 8.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #11 : Mai 18, 2010, 06:05:23 pm »
   a fost rezolvata, in sfarsit, si ultima problema electrica de pe masina (sa nu vorbesc cu ghinion si acuma sa ma potopeasca altele...)! Am desfacut printre altele, din nou capacul de la volan si am re-verificat daca firele din semnalizator vin ca in schema. Eu am in masina o schema pe 6v, aia colorata, dar m-am gandit ca e la fel. ei, dupa ce zicea acolo, parea ok si la mine; nimc in neregula. dar mi-am zis sa mut unul din firele de comanda in partea cealalta (acolo e R si L si L' si R' - corespondent pt stanga si dreapta) am luat firul la R' si l-am pus la R. ei, atunci facea la fel si pe pe partea stanga -adica statea aprins fara sa clipeasca-. asa am descoperit ca ambele comenzi trebuiau sa fie pe partea cealalta, legate la L' si R' , nu la L si R. Deci problema a fost rezolvata cu o simplista inversare. Acum nu stiu inca de unde e buba: ori din schita, ca n-am folosit-o pe aia corecta, ori din proiectare. Conteaza mai mult, insa, ca s-a rezolvat problema!
   Cu ocazia asta am facut si un upgrade, apropiindu-mi trabantul mai mult de modelul De Luxe. am executat ca in plansa (la asta s-a potrivit la fix) montajul pentru luminile de veghe, sau, cum le mai zice, pentru pozitiile de noapte, alea de raman aprinse pe o singura parte (stanga). Deci si astea functioneaza.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #12 : Mai 18, 2010, 06:38:37 pm »
pater... cred ca reinventezi instalatia electrica trabi ;)))
sau rescrii schitele...
mai in gluma mai in serios, bine ca ai rezolvat.
Pe acolo nu am umblat niciodata dar e bine de stiut.
bafta!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #13 : Mai 20, 2010, 08:52:57 am »
Bravo! Probabil ca a umblat cineva pe acolo. Firele sunt cam aceleasi culori la ambele modele. Oricum bine de stiut ;)

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Răspuns: Probleme la semnalizare
« Răspuns #14 : Mai 20, 2010, 10:55:57 am »
in primul rand verifici toate becurile de la semnalizare,in soclul lor sa nu fie oxidate,arse,inclusiv papucii care alimenteaza(cureti cu smirghel daca trebuie).urmatorul pas e sa te duci la releul de semnalizare si sa verifici si aici legaturile(sa cureti papucii daca s oxidati,vezi sa nu fi intrat apa in el daca l ai pus invers),daca se alimenteaza,un creion de tensiune auto te ajuta f bine.daca releul este electronic il poti demonta si il verifici la "rece",eu am patit sa mi dea semnal numai pe o parte si cand  l am  desfacut una din tablite era indoiata si nu mi mai trimitea semnal la papucul respectiv.daca e mecanic ,treaba e mai migaloasa.
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!