Autor Subiect: Intretinerea arcurilor lamelare  (Citit de 3581 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Surcel Traian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 150
Intretinerea arcurilor lamelare
« : August 12, 2019, 07:23:55 pm »
Am citit in manual cat si pe forum ca arcurile lamelare trebuie date cu vaselina.In cazul meu nu mai au vaselina si au inceput sa rugineasca la capete, parca, sa zic ca ar fi ceva vaselina intre foi, dar oricum,vreau sa ma ocup de ele.Si sper ca prin asta sa elimin unele zgomote,trosneste ceva cand pleci de pe loc si cand pui frana,eu cred ca e de la arcuri.Am mai citit aici pe forum,dar nu mai gasesc topicul,ca cineva a infasurat arcurile cu ''un material'' (nu mai tin minte ce era),pentru a proteja vaselina de pe arcuri.

Eu as vrea sa ma ocup de ele acasa, le dau pur si simplu cu vaselina, nu cred...ce trebuie sa fac?E un proces anume?
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Bărbații din oțel conduc mașini din carton!

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Intretinerea arcurilor lamelare
« Răspuns #1 : August 12, 2019, 11:43:21 pm »
Se demonteaza arcurile (daca ai si spate cu foi, bine, daca nu, doar fața), de dezmembreaza pana unde sunt prinse cu nituri, se curata si se inspecteaza starea lor. Ce e uzat se inlocuieste cu foaie de arc de lungimea corespunzătoare. Se verifică starea bucșilor tip silentbloc de la capetele ultimei foi. Se unge din belsug cu vaselina tip calciu (de rulmenți) fiecare foaie in parte, se recompune arcul la loc si, lafinal, se înfășoară in piele. Eu am cumparat o pereche de pantaloni de la second, am taiat doua fâșii lungi si am infasurat de la bucsa pana catre mijloc, unde se prinde pe cadru. Apoieu am si asigurat infasurarea cu bride de plastic (șoricei). Tine asa de vreo... hmm... 6-7 ani, cred. Oricum ar fi, ultima foair, daca o sa mergi mult cu masina (vorbesc de zeci de mii de km), functiesi de cum este acum, o sa cedeze la un moment dat.
Nu e chiar simplu si nici foarte  la indemana, dar este, cred, o modalitate care amână mult uzura, rugina si ruperea.
Spor!

Offline Surcel Traian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 150
Re: Intretinerea arcurilor lamelare
« Răspuns #2 : August 13, 2019, 08:15:44 am »
Am inteles,multumesc mult pentru explicatie!  :icon_salut:
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Bărbații din oțel conduc mașini din carton!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Intretinerea arcurilor lamelare
« Răspuns #3 : August 24, 2019, 06:33:51 pm »
Sau așa, pentru cine are răbdare să facă. Materialul este identic, cu prelata de la tiruri. Capse, și aia e...

trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Intretinerea arcurilor lamelare
« Răspuns #4 : August 25, 2019, 10:00:59 pm »
Asa e mai bine decat deloc, dar mai slab decat cum am zis eu (si cum si eu am vazut facut in alte locuri). Intra apa la greu si nu.mi pare sa fie lucru de durata acolo!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Intretinerea arcurilor lamelare
« Răspuns #5 : Septembrie 01, 2019, 09:39:31 pm »
Sau merge cum zice pater rafail, apoi îmbraci cu huse dastea, sunt mai frumoase la vedere
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Andrei

  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 392
  • RED 601-84, 601-89, 1.1-90, w201-85
Re: Intretinerea arcurilor lamelare
« Răspuns #6 : Octombrie 24, 2019, 09:43:52 am »
Eu am pus direct folie Stretch transparenta, Folie de Ambalat, Folie Paletizat, Folie Ambalare Paleti (care cum ii spune), e acolo de cam 4 ani, se mai desface din ea , dar nu ma deranjeaza, isi face treaba super bine. Intra mult mai putina mizere (deloc). Oricum circul cu masina ocazional si in rest e in garaj.
Cand mai lucru la arc, dau jos folia cu cutter si o arunc, pun alta noua, nu ma mai murdaresc atat cu huse...


Link de model folie:

https://www.emag.ro/folie-stretch-uz-manual-1-5-kg-rola-23-mic-133-metri-6-role-transparenta-folie-de-ambalat-folie-paletizat-folie-ambalare-paleti-fs-m1-4/pd/DW0TFDBBM/?X-Search-Id=d445559ece3c82b25375&X-Product-Id=17880989&X-Search-Page=1&X-Search-Position=0&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Intretinerea arcurilor lamelare
« Răspuns #7 : Octombrie 25, 2019, 11:05:16 pm »
cred ca cea mai buna solutie este cea expusa de Andrei, pentru ca retine si nu lasa sa plece vaselina. In caz contrar, este doar cumatrie mare pentru apa si rugina