Autor Subiect: Jucării din Epoca de Aur  (Citit de 18655 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Jucării din Epoca de Aur
« : Aprilie 20, 2014, 09:29:35 am »
Hehe... aseară am scormonit prin pod și am zis să îmi dau jos Autobasculanta Roman Diesel și s-o spăl :



E aproape completă, îi lipsește doar capacul de la roata stângă față. Culorile sunt încă vii și nespălăcite. Eu mai avusesem una când am fost mic, dar o făcusem praf. Asta mi-au luat-o ai mei prin anii '90 de la o librărie aproape de Obor. Încă țin minte cum era acolo sus pe un raft înainte să fie a mea. Mă bucur că încă o am. O pun la păstrat în pod că și acum țin minte cum am plâns la sora mea că n-o mai aveam pe cea veche și o vroiam pe cea de la librărie. Cred că le-a zis ea alor mei sau am plâns și la ei și au luat-o.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Jucării din Epoca de Aur
« Răspuns #1 : Aprilie 20, 2014, 11:30:25 am »
Acum cateva zile am facut rost de o jucarie comunista,mai exact un wartburg 353 cu telecomanda si asistare a directiei prin cablu,masinuta o am de la un amic care se hotarase sa o arunce la gunoi in urma curateniei de primavara,functioneaza perfect si motorul si directia plus toate cele 3 becuri aferente + claxon.Totusi are cateva minusuri care pot fi remediate,sticle semnal lipsa ,stop stanga spate lipsa ,la fel si capacul albastru dupa girofar plus bara fata,sticlele le confectionez dintr-un stop uzat de trabant iar bara din pvc.

Faina rau autobasculanta am avut si eu una, eram cel mai tare dupa strada cand ieseam cu ea legata cu sfoara si trasa dupa mine, caram la greu nisip ,pietre ,apa cam tot ce se putea.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.
Re: Jucării din Epoca de Aur
« Răspuns #2 : Aprilie 20, 2014, 02:41:30 pm »
Acum cateva zile am facut rost de o jucarie comunista,mai exact un wartburg 353 cu telecomanda si asistare a directiei prin cablu,masinuta o am de la un amic care se hotarase sa o arunce la gunoi in urma curateniei de primavara,functioneaza perfect si motorul si directia plus toate cele 3 becuri aferente + claxon.Totusi are cateva minusuri care pot fi remediate,sticle semnal lipsa ,stop stanga spate lipsa ,la fel si capacul albastru dupa girofar plus bara fata,sticlele le confectionez dintr-un stop uzat de trabant iar bara din pvc.

Faina rau autobasculanta am avut si eu una, eram cel mai tare dupa strada cand ieseam cu ea legata cu sfoara si trasa dupa mine, caram la greu nisip ,pietre ,apa cam tot ce se putea.
M-ai omorat,caut asa ceva de multa vreme.Spune-mi pe privat cat vrei pe ea si maine o iau.Sa nu-mi spui ca nu o vinzi...

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: Jucării din Epoca de Aur
« Răspuns #3 : Aprilie 20, 2014, 03:09:46 pm »
Mi-ai adus aminte ca am si eu o basculanta de genu asta.. tot prin pod este.. E pusa bine, pana face fi-mea scoala pentru C (adica nu i-am dat-o pana acum). Stiu ca am reusit sa-i rup o oglinda, in rest e intreaga.. Oricum, se faceau jucarii zdravene pe vremea aia, acum se rup astea intr-o veselie si nu mai ai ce repara la ele..
Vodafone 0723454235

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Jucării din Epoca de Aur
« Răspuns #4 : Aprilie 20, 2014, 03:24:15 pm »
Cum sa o vand,  de 5 ani ma chinui sa fac rost de ea.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Jucării din Epoca de Aur
« Răspuns #5 : Aprilie 20, 2014, 04:32:17 pm »
am vazut preturi la basculanta , si sunt de la 200 ron in sus , fiecare cat o pretuieste ,oricum sunt f. rare (iar preturile au fost acum cateva luni in urma) , parca este noua a ta george , daca gasesc cumva un capac dinala il pastrez pt .tine
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.
Re: Jucării din Epoca de Aur
« Răspuns #6 : Aprilie 20, 2014, 05:09:33 pm »
Cum sa o vand,  de 5 ani ma chinui sa fac rost de ea.
Raspunsul asta nu vroiam sa-l aud.Glumesc,sa o stapanesti sanatos.

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Jucării din Epoca de Aur
« Răspuns #7 : Aprilie 20, 2014, 07:48:28 pm »
Foarte frumos arata basculanta :). Am avut si eu una copil fiind, de care bineinteles, s-a ales praful. Si acum mi-as dori una...ar fi fost frumoas sa fi aparut si basculante Bucegi, asemanatoare.

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Jucării din Epoca de Aur
« Răspuns #8 : Aprilie 20, 2014, 08:29:09 pm »
am vazut preturi la basculanta , si sunt de la 200 ron in sus , fiecare cat o pretuieste ,oricum sunt f. rare (iar preturile au fost acum cateva luni in urma) , parca este noua a ta george , daca gasesc cumva un capac dinala il pastrez pt .tine

Pfai! Dacă ai găsi așa ceva,  ți-aș fi super recunoscător! Mulțumesc mult! Alex! Tare Warbi!
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Jucării din Epoca de Aur
« Răspuns #9 : Aprilie 21, 2014, 01:52:39 pm »
Azi am lucrat la warby, am confectionat semnalele fata, stopul din spate, girofarul
 si am refacut balamalele capotei care erau rupte.Acum mai
 am de facut bara pe fata, sticlele le -am facut dintr -un semnal fata spart, nu m -a lasat inima sa sparg o tripla fie ea si matuita.Maine pun poze.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: Jucării din Epoca de Aur
« Răspuns #10 : Aprilie 23, 2014, 01:47:49 pm »
Am cautat prin pod si am dasit si eu basculanta..

Am gasit si oglinda care o stiam rupta, probabil am facut rost de alta, dar nu o montasem.. Seful meu de garaj de atunci (maica-mea) mi-a spus ca nu are km prea multi, ca nu prea m-a lasat cu ea pe afara, altfel..
Si am mai gasit si o natie de autobuz, cica cu numere de B, dar cu volan pe dreapta..

Sa vad acum cum or "scapa" din mana lu' fi-mea..
Vodafone 0723454235

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Jucării din Epoca de Aur
« Răspuns #11 : Aprilie 23, 2014, 02:36:34 pm »
Ce bine arată basculanta! E completă. Nu ai un capac de roată de rezervă?
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: Jucării din Epoca de Aur
« Răspuns #12 : Aprilie 23, 2014, 04:49:57 pm »
imi pare rau, singura "piesa de schimb" pe care am gasit-o in cabina a fost oglinda din stanga, pe care o stiam rupta, dar pe care, se pare, ca am luat-o de la cineva cand eram mic dar nu am reusit sa o mai schimb.. intra f. greu.. Oricum, dau sfoara in tara, poate mai are cineva din cunoscuti vreo parte si te anunt.. acum am vazut ca are si asta a mea cabina un pic deformata, cred ca a stat ceva pe ea mai mult timp si s-a lasat..
Vodafone 0723454235

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Jucării din Epoca de Aur
« Răspuns #13 : Aprilie 27, 2014, 01:47:03 pm »
Pozele cu warby dupa o asa zisa reconditionare,cei drept se putea si mai bine dar decat cu elemente lipsa e mult mai ok asa ,m-am chinuit un pic cu bara rau imi pare ca nu am putut-o vopsi bronzul pe care il am alaca materiatul plastic si il topeste din cauza asta am preferat sa o las alba,
Am renuntat la tampoane confectionarea lor era destul de anevoiasa,in rest sunt destul de multumit,in schimb motorul e mare mancator de baterii le face praf in 10 minute,oricum masina are rol de ornament asa ca nu ma deranjaza.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Jucării din Epoca de Aur
« Răspuns #14 : Aprilie 27, 2014, 05:34:28 pm »
daca e cu verde jumatea de jos , era politie ? , poti sa ii pregatesti din autocolant niste scrisuri , la marimea potrivita
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)