Autor Subiect: Bec far 6v cu halogen sau de putere mai mare decat cele normale  (Citit de 3664 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline iulian1andrei

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 570
Bec far 6v cu halogen sau de putere mai mare decat cele normale
« : Octombrie 07, 2012, 10:38:31 pm »
Deschid acest topic pentru a afla informatii despre distribuitori de becuri de 6v cu halogen sau cu putere in jur de 100 de W, deoarece am inceput sa folosesc mai des Trabantul seara si nu ma mai multumesc farurile, posibil si datorita reflectorului mai uzat.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Bec far 6v cu halogen sau de putere mai mare decat cele normale
« Răspuns #1 : Octombrie 08, 2012, 08:35:39 am »
Dupa mine nu este din cauza reflectorului,ci a becurilor,sa ne gandim ca acum 40 de ani ele nu erau asa performante ca acum,plus ca cele de 6v sub forma de glob nu erau halogene.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline dalcaran

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 221
Re: Bec far 6v cu halogen sau de putere mai mare decat cele normale
« Răspuns #2 : Februarie 13, 2013, 09:02:47 pm »
salut!
abordarea ta e gresita.
cu cat vei utiliza becuri cu putere mai mare , cu atat vei avea lumini cu intensitetea mai mica.
solutia nu e folosirea unui bec halogen cu putere mare,principalul argument ar fi ca oglinda proiectorului cat si sticla dispersoare nu sunt proiectate pentru aceasta tehnologie.
sfatul meu e sa stergi cat mai bine oglinzile si sa folosesti un bec (normal) cu putere cat mai mica. 35 de W e super.la aceasta putere alternatorul incalzeste foarte tare filamentul si obtii o lumina alba si puternica. cu cat folosesti un bec de putere mare cu atat filamentul va fi "inrosit'mai putin si implicit vei obtine o lumina mai slaba.
sper ca ai inteles explicatia!
eu am becuri de 35 sau 45 deW galbene,ca pe vremuri si sunt foarte multumit de lumini.

Offline titus_ah

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 193
Re: Bec far 6v cu halogen sau de putere mai mare decat cele normale
« Răspuns #3 : Februarie 13, 2013, 11:25:06 pm »
"cu cat vei utiliza becuri cu putere mai mare , cu atat vei avea lumini cu intensitetea mai mica."

Scuze daca imi bag nasul unde nu imi fierbe oala, dar mie chiar imi suna ciudat asta...
Sa luam exemplu din exterior, nu de la masini... Daca iei un bec (220V) de 50W si il pui langa altul tot de 220V dar de 100 W, intensitatea luminii celui de 50W va fi mai mica. (Emite mai putini lumeni)
Nu vad de ce la 12V sau la 6V DC, nu s-ar aplica aceeasi regula.  :sign13:

Poate ce spui tu ar fi adevarat in cazul in care ai pune un bec de voltaj mai mic (6V) pe o masina de voltaj mai mare (12V). Si atunci da, ar face lumina super puternica pana cand s-ar arde dupa cateva minute. :P
Mandru posesor de Trabant 601 Deluxe din 06-1988, mostenit de la bunicu'. :-D
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4116.0.html
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4111.0.html
B-71TUS   -    0722.683.173
"You know all those things you've always wanted to do...? You should go do them."

Offline GOTA

  • GOTONEL
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 397
  • TRAIASCA TRABY
Re: Bec far 6v cu halogen sau de putere mai mare decat cele normale
« Răspuns #4 : Februarie 14, 2013, 07:36:19 am »
  Pui bec de intensitate mare o sa arzi oglinda reflectorizanta a farului. :icon_thumright:
0747065082

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Bec far 6v cu halogen sau de putere mai mare decat cele normale
« Răspuns #5 : Februarie 14, 2013, 12:25:07 pm »
-daca ar fi asa , schimba si oglina (deci un far H4) , si nu se mai strica oglinda
-eu cred ca la 6v nu sun solutii dinastea , in vremea aia asa era standard , la toate masinile , sau cauta la broscute pe 6v , vezi ce  becuri au ,poate da lumina mai puternica ,desi ma indoiesc
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline dalcaran

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 221
Re: Bec far 6v cu halogen sau de putere mai mare decat cele normale
« Răspuns #6 : Februarie 14, 2013, 08:53:57 pm »
60W;100W.220V;12V;6V..sau cati volti doresti...
Logica nu are nicio treaba cu Fizica.
Crede-ma pe cuvant!

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Bec far 6v cu halogen sau de putere mai mare decat cele normale
« Răspuns #7 : Februarie 20, 2013, 05:37:37 pm »
Atata timp cat nu depasesti puterea calculata in watt debitata de alternator(in cazul tau dinam) ... eu zic ca vei obtine performante mai bune INSA (cum au zis si colegii) primul lucru este sa ai sticla si elem.reflectorizant in stare cat mai buna.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan