Autor Subiect: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)  (Citit de 200243 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #45 : Mai 05, 2011, 10:53:21 am »
Era vorba de o comparatie. Poti sa dai 300 lei pe unul unguresc si sa tina 5000 km. Asta la 400 Euro, este garantat cateva zeci de mii. Este discutabil :3some: Si hai sa fim seriosi, nu schimbam toata ziua ambielaje. Unul bun te poate tine 40-50 mii Km, pe care-i faci in 7-8 ani :happy3:

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #46 : Mai 05, 2011, 12:04:34 pm »
   sau ca Gusteru, in doi, doi ani si ceva! Ia zi, asa ti-ar mai conveni sa dai 400 de euro?!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #47 : Mai 05, 2011, 12:08:11 pm »
Am zis ca este garantat cateva zeci de mii Km. Vorbesc de cel la 400 Euro. Nu stiu ce a avut Gusterul :dontknow:

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #48 : Mai 05, 2011, 12:54:29 pm »
   Eu nu vorbeam de garantie! Gusteru are unu ddr cu care a facut, in doi ani si ceva, parca, 40.000 si ceva de mii! Eu asta voiam sa subliniez! Ca daca-l iei sa mergi 50.000 in 8 ani, poate mai dai 400 de euro, dar daca tu faci 40.000 in doi ani, nu-ti mai permiti! Deci nu garantia e treaba, ci suma platita raportata la volumul de kilometri parcursi pe an.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #49 : Mai 05, 2011, 01:36:18 pm »
Pai si ce umbla atata =)) Dar ce faci, daca pui in 40.000 Km, patru ambielaje unguresti?

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #50 : Mai 05, 2011, 06:01:55 pm »
cu al meu trabi (primul din viata mea), am facut 22 de mi pe an, si la paine mergeam cu trabi (la 4 blocuri distanta de scara mea ,cand stateam la bloc), nu mai zic la munca, la scoala, la tara, la munte, la mare (si cam 10-12 mii cu ambielaj unguresc, care era f silentios ,ca zgomot)
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #51 : Mai 05, 2011, 10:10:57 pm »
Eu nu am dat 400 EU pe ambelajul DDR ci 350 RON + taxa posta (ocazie) gasit tocmai in Constanta. si asta dupa luni bune de cautat.
PREFER sa nu stau cu dosu sub masina toata ziua (aka 5000 km) ci sa dau banu' pt ceva ok de la bun inceput. EU ... subliniez eu mi-am asigurat un stoc de ambelaje si motoare satisfacator pt urmatorii 30 de ani (fara gluma). si inca mai adun  ;)  
Pater ... CONTEAZA FOARTEEE MULT calitatea ... am zis si repet peste 40.000 km .. chiar 45.000 cred si nu am bataie neam ... si ATENTIE cu pistoane HUN cota 2. DECI ? SE POATE. YES WE CAN  :toothy4: Si nu is de ala sa bage full syntetic da' nici gunoi L150.
Ca si concluzie ... din punctul meu de vedere ... MERITA o piesa BUNA ... si NU conteaza TIMPUL utilizat ci KILOMETRII.
Fiecare stie numarul de km anuali (aprox.) pe care ai face cu trabantul. acu' s-a mai redus si la mine nr de kilometrii .. ca na ... benzina e "eftina" si alea alea.

=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #52 : August 08, 2011, 12:22:57 pm »
Din pacate, in nici o documentatie, nu sunt cotele ambielajului  :dontknow:

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #53 : August 11, 2011, 10:35:57 pm »
am cumparat un ambelaj (altul) DDR NOU - merci Hunor  ;) de pont - si in momentul cand o sa il am in mana o sa pot masura. insa ... nu am decat subler. o sa vedem cum facem .
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #54 : August 12, 2011, 08:18:25 am »
Din pacate, unele cote nu pot fi aflate decat depresat :happy3:

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #55 : August 18, 2011, 12:45:54 pm »
In concluzie, am gasit la Faur pe cineva care face bucsi. Depresam ambielajul, alezam axul si biela jos, apoi biela sus. Avem nevoie in total de sase bucsi (4 pe biele si 2 pe ax). Alezarea este suficienta o singura data. La urmatoarea reparatie schimbam doar bucsile. Problema care ramane, este pozitionarea manetoanelor la 180 grade si echilibrarea. Ma gandeam sa trasam cateva linii inainte de a desface ambielajul (asta inseamna ca la montare, este pus pe pozitie la 180 grade). Cu putin efort si un comparator, cred ca se si echilibreaza (oricum aici este problema de finete). Calculam bucsile, in asa fel incat sa gasim si role (acum gasim tot soiul de rulmenti) ;)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #56 : August 18, 2011, 01:59:09 pm »
   deci daca mai studiezi tu problema ceva si faci rost de un fel de banc, nu ne mai usuca ursuleac de bani! ne usuca viorel!!!  ;D problema este cat va tine treaba asta...  ca durabilitate ma refer, adica cam cat va tine, in km, un ambielaj cu bucsi de-astea? ai idee?

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #57 : August 18, 2011, 02:30:05 pm »
O problema delicata. Nimeni nu stie exact. Am intrebat si pe Dan Vasile si pe Ursuleac :read2:  In mod normal, trebuie sa tina cat unul original, daca bucsile au tratamentul bine facut. Dar cine poate controla asa ceva? Se merge pe incredere. Plus ca sunt convins ca dupa tratament, nu se fac mari analize la metal, sa vada cum a iesit :sad5: Asa ca nimeni nu garanteaza ceva neverificat. Ar trebui luata proba, testata, etc. Asta ar insemna sa comanzi un lot mare de bucsi. Cine sa faca asta? Eu am comandat astazi, o bucsa, pentru o biela (cea de sus). O voi monta cu speranta ca este tratata (facuta asa mai neoficial la un atelier ;)). Adica, nu am stat acolo si neverificata. Facuta de strungar in timpul liber ;) :happy3:

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #58 : Septembrie 09, 2011, 12:47:48 pm »
Are cineva un ambielaj desfacut? Ma intereseaza cota la biela (jos) si axul de la maneton. Vreau sa caut un rulment cu role cilindrice pentru sarcini marite, la care inelul exterior se poate scoate (deoarece biela trebuie sa se deplaseze stanga/dreapta). In functie de rulmentul gasit, alezam boltul si biela ;)

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Tehnici de montare a ambelajului (discutii generale)
« Răspuns #59 : Septembrie 09, 2011, 08:17:26 pm »
eu am vro 3-4 ambielaje uzate ,dar nu sunt desfacute , nici unul
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)