Autor Subiect: Impatimitii de Barkas  (Citit de 342835 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #510 : Mai 09, 2011, 03:37:58 pm »
Domn' Submarin, te-ai documentata bine. Cred ca meseria e de vina.... :toothy1: :toothy1: :toothy1: :toothy1:

Ideea cu farur de Trabant sinonim cu cel de BArkas este superba. La ce pret se invart unele noi?



Despre pleoape, cred ca altfel de pleoape doreste. Oare ca in poze?

"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #512 : Mai 09, 2011, 07:37:22 pm »
Sincer, tare rau imi pare ca nu am luat ambulanta aia care a fost la vanzare. Nu mai prind asa ceva :'(

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #513 : Mai 09, 2011, 08:30:09 pm »
D-le Viorel, ca va retine sa nu o cumparati? Intreb si eu ca omul..........

Ca s-a vandut? Asta e baiul?

Hai sa facem o mica ancheta, sa vedem unde a ajuns ( 90% a fost vazuta in Ploiesti) , cine este proprietarul si sa-l convingem sa o vanda. Daca ai un vis, du-l pana la capat.

MAi mult ca sigur avem colegi trabantisti din Ploiesti si cu un mic ajutor, il identificam.

Trebuie numai sa ne mobilizam........

Si eu as vrea Barcaselul ambulanta langa a mea, in vizita, binenteles...... Fiind un scop frumos, trebuie sa va ajut!

Deci? Cand demaram cautarea?
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #514 : Mai 09, 2011, 09:07:56 pm »
Oricand ;) Chiar si un pic mai scumpa banuiesc ca s-a cheltuit ceva cu ea pana acum- inmatriculare, etc.). Dar sunt convins ca sunt slabe sanse :'(

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #515 : Mai 10, 2011, 05:28:35 am »
Hai sa incercam........ :angel7:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #516 : Mai 11, 2011, 07:59:35 pm »
Incet, dau de posesorul ambulanteti Barkas.


Sa revin: am fost sa fac identificarea si cu ocazia asta am vazut si consumul real: 13,7%. respectiv, 1,1, benzina la 8 km.

Am pus intr-o stica la 1,5 l, furtunul de tur si retur. A rezultat ce am scris.

Alternatorul incarca 16 V ( asa cum am banuit), fiind de dacie am reusit sa il dau la 14,7. CAnd are timp Domn'Draku. il transplantam cu piesele de le un alternaor de Trabant.

Una din roti nu tine la frana iar planetrele bat.

Caseta de directie vireaza in socuri si cred ca nu mai are ulei sau o paste un blocaj ca si caseta camionetei gri.

Am desfacut servofrana defunctei dacii 1310 ( pleca la remat) si studiez posibilitatea sa o transplantez pe Barkas. La fel, cu logistica lui Domn'Draku.

In alta ordine de idei, cine stie codul carburatorului meu? Este IFA original, simplu corp, cred, si este de pe motorul de 1,3 care a echipat si wartburgul in 4 t.

"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #517 : Mai 11, 2011, 08:32:44 pm »
Incet, dau de posesorul ambulanteti Barkas.
Bravo! ;)

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #518 : Mai 12, 2011, 11:43:49 pm »
Uite ca mai apuc sa intru si eu pe forum !
Apropo de faruri, anul trecut era cam 37-40 lei bucata (la dna Voicu si pe Fainari).
Despre ,pleoape", da Autom, asa ceva.
Despre ,,Pompiera" de mai sus, nu am inteles prea bine care ar fi mirarea (daca e vorba de pret, cred ca am uitat sa postez mai de demult, dar nici o ,,cazatura" nu este afara mai putin de 900-1000 Epuroi si  ce mai vazusem eu mergea numai masina amenajata ca punct de comanda militara la aproape 7000, dara-mi-te asta care are si remorca agatata dupa ea).
Cat despre carburator, daca tot este furat motorul de la VW Golf ... ce zici ?!? (banuiesc, nu sunt sigur)
si ultima, ca tot nu am mai apucat sa mai fac nimic la Submarin : cine afla ceva de un grup motopropulsor ca al tau (motor 1.3-cutie-planetare) sa ia aminte ca ma intereseaza ...musai!
Si sa ne vedem/auzim cu bine !

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #519 : Mai 13, 2011, 06:47:02 am »
Da boss, buna treaba cu farurile. Sunt de cumparat.

Azi ma apuc sa dezasamblez interiorul si sa curat de rugina jgheabul cabinei. :wav:

"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline leo80

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 630
  • I ♥ TRABI
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #520 : Mai 13, 2011, 08:39:10 am »
salut ,
la trabi 1.1 al meu tipul carb. este :Weber 32TLA ,Nr. fabr.BVF 10070002 ,asa stiu  ca si pe warbi 1.3 e la fel ...... :D
"Bine ati venit in Romania ,va rog sa va reglati ceasurile inapoi cu 50 de ani "
Trabi(601S'69) & 1.1'90 & 601S'90 & 601S'85
VwGolf4'1.9TDI'2003
 Kawasaki Z750S 2006
0743176168

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #521 : Mai 13, 2011, 07:28:46 pm »
salut ,
la trabi 1.1 al meu tipul carb. este :Weber 32TLA ,Nr. fabr.BVF 10070002 ,asa stiu  ca si pe warbi 1.3 e la fel ...... :D

Mi-ai facut o bucurie. Bine ca stiu pe cine sa mai intreb.

Ai cumva aprindere electronica pe motor? Azi am desfacut toata mataraia de la masina si am gasit o incredibila bulibaseala intre fire. Inadite, buclate, rupte, lasate liber, etc.

Am o intrebare: Din  ,,camera,, cu apa calda, pentru socul termic, iese un fir care se conecteaza la ,,+,, permanat alaturi de electrovalva de relanti. Ce rol are firul ala?

Alta intrebare, daca tot abuzez, unde gasesc documentatie despre motorul asta ( aprindere si carburatie)? Ai vre-un link ceva?

Multumesc anticipat  :occasion14: :occasion14: :occasion14: :occasion14: :occasion14: :occasion14: :occasion14:


Sa raportez ce am facut azi: Am slefuit toata podeaua de le picioarele soferului si pasagerului, se prezinta ok, 1-2 petice de tabla dar puse bine. Am degresat si am dat o mana de 3 in 1. E bine.

Problemele nasolae sunt la jgheab. A stat apa si a mancat efectiv tabla de la plafon, respectiv in lateral. Daca mai statea asa un an pateam ce a avut Domn' Barkassubmarin cu submarinul galben. Am slefuit, am degresat, am dat o mana de 3 in 1 si , cu ajutorul lui Domn'Draku am dat cu un maglavais special pentru treburi de astea. Nu ma intrebati ce e ca nu stiu. E ca un silicon spaciale pentru tavane de masini. Nu ne-a ajuns si am completat cu ceva similar de la un vecin. Sa vedem ce a iesit cand se intareste.

Cineva, bineintentionat de altfel, a dat doua gauri in jgheab ca sa se scurga apa. Scopul a fost nobil dar efactul dezastros: s-a gaurit si tabla de deasupra si cea de dedesupt , ambele fiind ambutisate in asa fel incat apa s-a strecurat in dublura cabinei, iesind prin stapl. rezultatul e cam trist. E unul din motivele pantru care s-a degradat tablaraia. Oricum, gaurile mari le-am astupat cu rasina si banda de fibra.

Am igienizat apropape tot interiorul , am dezlipit improvizatia de pe tavan si a ramas prelandezul. Nu se ia deloc si e posibil sa muncesc o zi, la fel ca la camioneta Doctorului, ca sa polizez cu flexul. Imi e groaza de lucrul asta.

Cam atat. Daca nu venea ploaia inca bibileam la ea.......... :toothy1:




"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #522 : Mai 13, 2011, 10:47:32 pm »
@Autom, incearca sa vezi prin manualele de 1.1 de la sectiunea "Manuale" poate gasesti ceva util pe acolo.

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #523 : Mai 14, 2011, 05:59:16 am »
 :sign17: :sign17: :sign17: Ia sa vaz..........
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #524 : Mai 14, 2011, 07:49:58 pm »
Munca de la 10 pana la 19. Am bibilit interiorul, inclusiv o mana de vopsea. A iesit de nota 8-9.

Dezamagire totala: Am scos rezervorul si este CIUR!!!!!!!!! :-X :-X :-X
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv