Autor Subiect: Motor-Pt-Trabi  (Citit de 32242 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dragonul19

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 47
  • ! Darkness Enter's in the Room !
Motor-Pt-Trabi
« : Aprilie 17, 2009, 10:12:50 am »
Puteti sa imi spuneti ce motoare se potrivesc pe traby pina akuma am avut niste oferte de motoare :
- reno 5 gtt
- golf 1 si 2 1.6
-golf 3 de 1.8 16v
-polo 86'
- si un motor de  kavasaki ninja de 600 cu 95 de calutzi
- n-am avut oferta la asta  dar mil doresk
motorul de kavasaki ninja de 1.3 la 196 de calutzi :).... sa imi dati niste indicati multumesk
!! Darkness Enter in the room !!

Offline Ciuprun Cosmin

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #1 : Aprilie 17, 2009, 10:18:31 am »
La ce pret ai gasit motorul de 1.6 Golf 2 ?

Offline Angel 5

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 527
  • IFA-VW Powered Trabant
    • Trabant 1.1 Blog
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #2 : Aprilie 17, 2009, 11:37:17 am »
Toate se potrivesc, nu prea stiu ce sa iti zic de cel de Golf 3. Oricum ar fi e mult de munca si de adaptat + ca iti trebuie frane "babane" ;D

Offline dragonul19

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 47
  • ! Darkness Enter's in the Room !
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #3 : Aprilie 17, 2009, 12:42:29 pm »
ala de  golf 2 la 4.5 mil
poate si mai ieftin :) daca negociezi
!! Darkness Enter in the room !!

Offline dragonul19

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 47
  • ! Darkness Enter's in the Room !
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #4 : Aprilie 17, 2009, 12:46:33 pm »
angel am gasit  niste  frine  mijto de mijto  la  15 milioane discuri si  restu  mari si  frumoase perfect :) ..

oricum  stii ce e frumos ca am gasit  un motor  cu tot cu punte ( toata partea  fata ) akuma  e sa am  bani .. si  show pe  el trabi ( am deja  vreo  15 mil  pt masina si vara asta  mai primesk de la ai mei cam  inca  vreo 40 mil ) ca sa o fac  kalumea :)..... ( intii o fac sa suporte motorul ) (adica sa  cumpar si un  roll-cage bun si  sa fie  ne batator la ochi :) )
!! Darkness Enter in the room !!

Offline Angel 5

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 527
  • IFA-VW Powered Trabant
    • Trabant 1.1 Blog
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #5 : Aprilie 17, 2009, 12:49:23 pm »
Ce treaba are roll cage-ul cu suportatul motorului. Sunt doua lucruri separate.

Oricum, multa bafta. Si Trabi al meu o sa plece la Brasov unde o sa stea cam 1-2 luni pentru finisari, modificari si iar finisari.

Offline Dragos

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 181
  • Go Trabi Go!
    • Pizza Cluj
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #6 : Aprilie 17, 2009, 05:03:56 pm »
a fost care a pus motor de tico

Offline dragonul19

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 47
  • ! Darkness Enter's in the Room !
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #7 : Aprilie 18, 2009, 03:48:48 pm »
1 angel iti pun o intrebare simpla  daca  ti-ai pune  motor  cu peste  75 de  caluti pe trabi  care  are rugina in aripi capota aripi spate  si  in  caroserie ? ( skuzati pt  intrebarea offtropic)
2 si pt  roll-kage o sa  pun  tot  si sa incerc  sa fac cumva  incit sa intaresk caroseria si sa  si ma leg de rollcage cumva sa  am o rezistenta mai mare :0....
!! Darkness Enter in the room !!

Offline Angel 5

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 527
  • IFA-VW Powered Trabant
    • Trabant 1.1 Blog
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #8 : Aprilie 18, 2009, 04:07:04 pm »
1 angel iti pun o intrebare simpla  daca  ti-ai pune  motor  cu peste  75 de  caluti pe trabi  care  are rugina in aripi capota aripi spate  si  in  caroserie ? ( skuzati pt  intrebarea offtropic)
2 si pt  roll-kage o sa  pun  tot  si sa incerc  sa fac cumva  incit sa intaresk caroseria si sa  si ma leg de rollcage cumva sa  am o rezistenta mai mare :0....


Clar nu! De ce as face asa ceva? Sau, de ce as investi intr-o masina care este prea mancata? Fie prima data o refac complet si o tratez fie imi iau una cu caroseria 100% "țapănă" si dupa ma gandesc la motoare si alte chestii.

Inca ceva, daca iti pui motor cu peste 75CP nu o sa il mai poti face road-legal, cel putin la noi in tara. Oricum, multa bafta, daca te tii de el o sa iasa ceva foarte frumos :)

Offline dragonul19

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 47
  • ! Darkness Enter's in the Room !
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #9 : Aprilie 18, 2009, 05:56:24 pm »
PAI  VREAU SA  O FAC  CEVA  CALUMEA  IDEEA E ca legal nu stiu daca va fii :) akuma asta e :X ce sa fac si eu o sa am numere asa cum are toata lumea  ma  opreste pe  dreapta imi da o  amenta   al  dracu de mare si asta e :) asta pe  pt  viitor oki  gata  fara  planuri si vise   sa  ramina in realitate :)


 sper  sa imi iau  niste  piese curind sa ma  apuc de matritare :).. pt  fibra :)... cind o sa iasa  produsul finit o sa il postez cu poze  daca va mai vrea cineva atunci ceva  asemanator  o sa incerc sa ii fac :)..  mai multe  detali atunci
!! Darkness Enter in the room !!

Offline mariogalati

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #10 : Iunie 05, 2009, 02:53:10 pm »
mariogalati

am executat 2 trabanturi cabrio , acum am pus la punct 2 frine disc pt trabant 601

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #11 : Iunie 05, 2009, 03:17:42 pm »
salutare Mario, pune si tu cateva poze cu realizarile tale la sectiunea "Expozitie Trabant-uri" care o gasesti aici http://traby.ro/forum/index.php/board,17.0.html
fa un topic nou acolo...te asteptam, ca m-ai facut curios :D
« Ultima Modificare: Iunie 05, 2009, 03:21:00 pm de victor »

Offline DJ_Boss

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 131
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #12 : August 14, 2009, 04:36:45 pm »
Salutare tuturor.M-am gandit foarte serios la problema aceasta, si as vrea sa va intreb si pe voi.Motorul de tico, este compatibil cu cariseria Trabycului?Sau daca schimb motorul, trebuie sa schimb si cutia de viteze?
0726872055

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #13 : August 14, 2009, 05:06:23 pm »
Salutare tuturor.M-am gandit foarte serios la problema aceasta, si as vrea sa va intreb si pe voi.Motorul de tico, este compatibil cu cariseria Trabycului?Sau daca schimb motorul, trebuie sa schimb si cutia de viteze?
era cineva din bucuresti..candva..acu vre-o 6-7 ani care a incercat motor de tico si sa lasat pagubas...
iti dai seama ca trebuie sa schimbi tot...inclusiv cutia ca nu se potriveste
daca tot vrei sa te apuci de schimbat, mai degraba cauta motor de vw golf 1 sau 2..merge perfect
exemplu 1100 cmc sau 1400 cmc si incape si cel de 1.6 bine cu ramforsarile de rigoare...
dar..cel mai bine merge cel de 1.1 si 1.3 cum gasesti pe trabi 1.1 original

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Motor-Pt-Trabi
« Răspuns #14 : August 14, 2009, 11:07:27 pm »
Victor are dreptate. Iar daca astepti putin, s-ar putea sa-ti dau eu tot grupul propulsor de la al meu. Motor+cutie vw 1.1 :D