Autor Subiect: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"  (Citit de 278207 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Lehel

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 762
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #420 : Aprilie 11, 2012, 04:30:23 pm »
A aparut?  :o Fug repede s-o cumpar! Bine ca mi-ai zis de poza, ma duc cu trabantul la chiosc sa ma laud! :D
Pasiunea nu cunoaste limite.
0740-806452

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #421 : Aprilie 11, 2012, 07:25:47 pm »
Asta nu e aia din Romană?...
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #422 : Aprilie 11, 2012, 08:13:09 pm »
Da, cea din Romana ;) Oricum sunt foarte tari. La o luna de la informare, astia au produs macheta in China si au reusit sa o lanseze pe piata  :tongue3: Numai transportul pe vas, dureaza 2-3 saptamani. Banuiesc ca nu au ales mijlocul asta de transport, dar tot sunt ''de top''  :glasses9:

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #423 : Aprilie 11, 2012, 09:38:20 pm »
Eu sincer nici nu imi venea sa o cumpar cand am vazut. Macheta au realizat-o de te doare mintea (parerea mea). Nu are geamuri pe usa si ar fi fost frumos cu sa apara macar "tija" dintre geamul fix si cel culisant, lampile spate nu au si mastile care le acopereau si parca ii fura tot farmecul, iar parbrizul este lat ca la un 601. Si nu inteleg de ce apare pe revista scris Trabant Kombi daca macheta e limuzina. Si in reclama de prezentare a revistei aparea pe biblioraft un p60 albastru kombi.

Iar revista mi se pare si ea o mare aiureala. Au postat 2 masini care nu sunt originale (ceas la limuzina, stopuri si altele la kombi). Daca nu gaseau altele puteau pune in revista masini din afara tarii asa cum au facut cu Moskvich sau ZIS 110. Daca era vorba de Dacia mai ziceam dar Trabantul nu este masina autohtona si nu vad nimic rau in a pune masini de pe alte meleaguri. In plus mai scrie si diferite lucruri total aiurea, cum ar fi "P50 de 18 CP, P50/1 si 2 de 20 CP", cand au fost de fapt P50/1de 18 si P50/2 de 20 CP. Sau consum P60 intre 8.2 si 11 L la suta. Eu am pastrat cartea de la 600 al meu si scrie "consum 6.0 - 8.5 in functie de modul de conducere", nu ce abereaza ei. Deci parerea mea este ca au facut o mare porcarie cu nr asta :(

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #424 : Aprilie 11, 2012, 09:48:30 pm »
Iti spun eu povestea din spate(pt ca o stiu) : ei aveau poze EXTERIOR din germania de la Horch Museum dar nu din INTERIOR (ca nu i-au lasat aia sa le deschida/poze bla bla).Si atunci avand DECAT acest trabant a lui Ovidiu au folosit ce au avut(komby). Pt interior este pozat interiorul masinii sotiei lui Molnar. La info,le au de altundeva decat din surse oficiale (pliante/carti - ca avem DESTULE harul Domnului in forum) si dupa cum spui le-au cam incurcat. Macheta e CLAR ca au ... manzul.
« Ultima Modificare: Aprilie 11, 2012, 10:00:44 pm de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #425 : Aprilie 11, 2012, 10:21:11 pm »
Ma rog , tu stii mai bine cum e cu pozele, dar informatiile trebuiau si ei sa le verifice de 2 ori inainte sa le publice in revista. Daca 600 consuma intre 8 si 11 la suta nu stiu cat s-ar mai fi fabricat, avand in vedere ca se cauta producerea de autoturisme de mic litraj si cu consum mic. Mai spunea ca la panoul de comada, nu erau semne cu ce inseamna fiecare buton, dar aparea, tin minte ca si al meu avea desenat un simbol cu ce face fiecare buton, si anume pozitii, faza scurta, lunga, stergatoare si buton de intrebuintare speciala. Daca au poze de la Muzeul Horch nu au vazut si ei la masinile de acolo ca sunt prezente acele desene? Oricum, pe mine cel putin, mai mult ma interesa macheta, de care sincer sunt f dezamagit :(

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #426 : Aprilie 11, 2012, 10:37:17 pm »
Eu INCA nu am citit revista. Eu am abonament si imi soseste in data de 15-16 a lunii. Daca asa au scris inseamna ca au ascultat de cine stiu eu si le-a spus ... ce le-a spus. Eu i-am zis ca pot sa ai dau info detaliate si exacte despre model dar mi-a zis ca detine. Ei bine ... ce puteam sa mai zic atunci ?  :fucyc:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline dalcaran

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 221
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #427 : Aprilie 12, 2012, 10:15:16 am »
Apropos de consumul de 8-11 litri.   In anii "60 era consum mic!  Am niste cataloage cu masini din ani 60;70 si la traby se da doar consumul minim care e 8 litri.  e singura masina care are doar consum minim,nu si maxim.
si mie chiar asa imi consuma!

Offline Yokomy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 392
  • Ăla cu Teveuu`.
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #428 : Aprilie 12, 2012, 08:59:52 pm »
Am analizat si eu machetuta pe tren si mi se pare cea mai nereusita de pana acum....  :(
Si la cea mai urata culoare aleasa este Wartburg-ul 353...

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #429 : Aprilie 12, 2012, 10:57:30 pm »
Mie sincer toate mi se par reusite mai putin aceasta, si eu asteptam kombi avand in vedere ca asa au anuntat. Acum fiecare cu gustul lui. Este cam mult consumul pt Trabi de 8-11. Eu mergeam mai demult cu cineva care a avut Trabant, ce consuma cam 8.5%, dar il forja nu gluma, tin minte pe indicatorul de consum, doar ultimul led clipea, restul stateau aprinse. La mine in carte scria intre 6 si 8.5 in functie de modul de conducere. Ba chiar era desenat un vitezometru si indica consumul la diferite viteze, ce era 8.5 la 90 km/h, care era viteza maxima de durata. Cartea este publicata si pe forum de Gusteru, in limba germana. Si oricum diferenta de consum dintre P50 si P60 scrisa de ei e prea mare pentru 100 cmc in favoarea P60-ului.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #430 : Aprilie 13, 2012, 05:26:45 pm »
Buna ziua,
Va informam ca numarul 16 va contine macheta ”Vaz Lada Niva”.
Va dorim o zi placuta
Oana Costache
DeAgostini Customer Service
Tel: +40.21.40.10.888
Fax: +40.21.40.01.067
E-mail: info@deagostini.ro
Web-site: www.deagostini.ro
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Yokomy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 392
  • Ăla cu Teveuu`.
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #431 : Aprilie 13, 2012, 08:51:39 pm »
Hmm...Lada Niva...ii bun...nu o consider masina de legenda, da' na. Modelul in sine e ok.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #432 : Aprilie 13, 2012, 09:06:43 pm »
Eu zic ca este,ca model este longeviv inca se fabrica,am condus una 3 ani zi de zi,e greoaie,incomoda dar are farmecul ei,ma simteam un mic kgb-ist.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #433 : Aprilie 22, 2012, 05:14:32 pm »
urmeaza dupa niva: dacia 1300 break si Barkas B-1000 duba
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Yokomy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 392
  • Ăla cu Teveuu`.
Re: Atentie trabantisti ! Revista "Masini de legenda"
« Răspuns #434 : Aprilie 22, 2012, 10:44:05 pm »
Dacia 1300 break  :icon_bounce: Abia astept !
Asta oare ce culoare va avea ?