Autor Subiect: Militianca  (Citit de 39641 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Militianca
« Răspuns #90 : Mai 13, 2015, 12:24:11 pm »
Alaturi de sora ei mai mare  :hello:


Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Militianca
« Răspuns #91 : Mai 22, 2015, 09:53:36 pm »
Ca tot veni vorba azi am luat pe cineva care mi -a adus aminte instant de militianca ta, da pe RUBY, tre sa recunosc ca am fost marlan cerandu -i 20 lei dar ea foarte vesela si senina aaaa e ok .Cauta un cabinet dentar sa isi puna fatete ca cica asa e la moda acum, de altfel f sociabila si vorbareata insa si foarte naiva, de apreciat deloc fitoasa in conversatie.La inceput m -am facut ca nu prea o stiu dar imi pare cunoscuta, nu s -a simtit ofensata mi -a spus ca e ruby dar ma intelege avand in vedera ca port un tricou metallica.I -am spus ca o stiu mai mult nu de la televizor ci dintr -un instantaneu memorabil, (probabil se astepta sa zic playboy) poza facuta cu dacia de militie, atunci am starnit -o la vb cand am spus caci cunosc si proprietarul si suntem pasionati de masini clasice.Spunea ca nu are permis i -ar poza a facut -o din acelasi motiv ii plac masinile vechi din perioada interbelica, de altfel ea are un aer vintige .In rest ce sa zic e ok cand sa coboare eu zic sarut mana si mult succes, ea bafta multa spor la treaba, mai aveam un pic si ne salutam in alte limbi. 
« Ultima Modificare: Mai 22, 2015, 09:59:08 pm de alex giani »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Militianca
« Răspuns #92 : Mai 23, 2015, 07:10:31 am »
Sincer, nici eu nu aveam habar cine este pana la poza aia  =)) Multi tineri sunt pasionati de masinile vechi (de altfel s-a vazut si la noi, la trabi), dar din pacate exista ''si ceilalti'', care sunt in lumea lor, spalati pe creier de emisiuni idioate de la tv, etc.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Militianca
« Răspuns #93 : Mai 23, 2015, 03:27:43 pm »
Sunt multi cantareti de astia pe care ii racaie atunci cand nu sunt recunoscuti, macar ea a fost ok, acum ceva timp luasem doua pitipoance care tot vb ele de muzica, vroiau la afi, le intreb pe partea cu Timisoara sau cu apaca. Zic ele, " parca apaca sau ceva de genul dar nu stiu sigur ca nu stiu clar ce e apaca ", fetelor zic, " daca il prindea - ti pe Ceausescu aici la apaca la croitorie lucrati nu mai erati voi cantarete ", vai capul meu ce balamuc a inceput . Cat despre pasionatii de masini clasice ce sa zic romanul tot la mercedes si bmw viseaza cu toate ca atunci cand merge pe strada se tine de gard sa nu cada secerat de foame, merge in centrul vechi cu 50lei bea de 35, mananca la iesire un forneti si cu 10 lei dupa aia se milogeste sa il duci si pe el acasa pana pe prelungirea ghencea, ti -o mai arunca si pe aia ca esti obligat sa il duci si atunci incepe balamucul vad negru in fata.Mai sunt unii care spun ca isi cauta ceva mercedes mai vechiut la km ok si bani mai putini pe Bulgaria,si le raspund da frate si eu caut de ceva vreme tot pe bg un delorean 12, unii raspund "bai frate m -a iei la misto dar f putini, marea majoritate intreaba cum arata, sau ce masina e aia.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Militianca
« Răspuns #94 : Iunie 26, 2015, 11:35:12 am »
Daca la trabi nu am ce sa zic (merge perfect  =))), mai povestesc ce am mai facut pe la Dacie  ;)
A mai aparut un RTM nou, dintr-o cutie veche  :glasses9:



Si o poza cu surioara lui ADA 02  :D



Antena RTM

   

Suporti microfoane

   

Daca tot am cumparat ’’ Cartea Tehnica’’ a RTM-ului (gasita intr-o lada, uitata de vreme), m-am apucat sa refac toata instalatia de comunicare radio:
 
            
 
Am aflat ca au fost patru tipuri de RTM: 1MF; 2MF; 3MF; 4MF (benzi de la l-lV). De regula, in oras se folosea 4MF (146-174 MHz * frecvente inalte), unde antena dispeceratului, era pusa pe o cladire foarte inalta, de unde vedea practic antena auto…sau reflexia acesteia. Pe distante mari (… 30 Km), in afara oraselor (campie), se folosea 1MF (30-41 MHz * frecvente joase). Practic, in functie de misiune, se inlocuia RTM-ul din portbagaj (operatie extrem de simpla, deoarece legatura se face printr-o singura mufa):

 

Asadar, am gasit un RTM –1MF ( fabricat in ’84, intamplator chiar anul masinii) si cablul de legatura. A urmat distractia, cu aranjarea celor 26 de fire si modificarea pentru 12 V (setat din fabrica la 24 V):
 

 
In final, am pus cap la cap toata instalatia si am reusit sa obtin un ’’fasait’’ in difuzor (in momentul de fata, banda l nu mai este folosita de nimeni):
 

 
Cu putin avant pionieresc, am mascat firele, refacut legaturile, montat panoul de comanda cu microfonul si pozitionat RTM-ul in portbagaj. Acum, mai avem doar sa o trimitem in anii ’80 si sa vedem cum se descurca  =))


Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Militianca
« Răspuns #95 : Iunie 26, 2015, 05:33:38 pm »
si toata agitatia si munca pentru un fasait! :)))

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Militianca
« Răspuns #96 : Iunie 26, 2015, 08:00:25 pm »
Astept sa reapara semnalul ''wow''  =))

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Militianca
« Răspuns #97 : August 13, 2015, 01:52:25 pm »
Un weekend cu masini de epoca  :hello:


Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Militianca
« Răspuns #98 : August 13, 2015, 07:51:31 pm »
Cat e intrarea?
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Militianca
« Răspuns #99 : August 14, 2015, 07:50:30 am »
In Parcul Lumea Copiilor se organizeaza in rond unde ne-am intalnit in primavara (gratis). La Muzeul Militar intrarea este 10 lei (vizita muzeu).

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Militianca
« Răspuns #100 : August 17, 2015, 12:40:00 am »
intalnirea din parc

[/URL] [/img]
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Militianca
« Răspuns #101 : August 17, 2015, 08:34:08 am »
Muzeul Miltar


Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Militianca
« Răspuns #103 : Mai 19, 2016, 02:23:33 pm »
Daca nu am ce sa mai zic de trabantele, care merg ceas  ;), sa mai pun o poza cu noua mea rampa la Dacie



Ne apropiem de perfectiune  ;D Mai nou, dupa multe discutii, masina nu este o replica, este o reconstructie. Practic toate accesoriile sunt conforme si originale, nu exista nimic copiat  :icon_salut:

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Militianca
« Răspuns #104 : Mai 19, 2016, 02:26:33 pm »
Tot respectul pentru munca depusa!
Si mie mi-ar place sa am o Dacie 1301 LS.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!