Autor Subiect: Pledoarie pentru Liviu  (Citit de 16952 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Pledoarie pentru Liviu
« : Iunie 25, 2011, 02:57:38 pm »
Gustere,
Uite ca scriu aici, in loc sa vorbesc cu tine, direct. Si fac asta pentru ca , consider ca trebuie sa stie toata lumea opinia MEA.

Dupa cum ma stiti, si eu sunt un tip dificil. Tzafnos, nevricos, imi sare tzandara din orice (uite ca am scris deja cu "tz" de 2 ori pana acum :toothy1:), dar in ansamblu, pentru cine ma cunoaste, si a apucat sa ma inteleaga, sunt un om BUN. Si bine intentionat. STIU asta.

Am citit si eu postarea lui Liviu, fereritor la "î" din a, la inceputul cuvantului. Si, sincer, ii dau dreptate. Da, da, ii dau dreptate! Ca si pe mine ma zgarie pe retina fapul ca , mai recent, dupa noile norme ale Academiei, unii nu mai stiu cum sa scrie. Si, Gustere, fara  suparare, SI TU TE NUMERI PRINTRE CEI CARE NU STIU SA SCRIE CORECT pe î sau â. Eu insa, n-am reactionat pana acum niciodata la greseala asta. Nici la tine, nici la Victor, nici la Giani, nici la Remi, ca sa va amintesc doar pe cativa dintre cei pe care i-am observat ca nu stiti sa folositi corect pe î si â. De ce? Pentru ca e o norma relativ noua, si romanii inca n-au asimilat-o cum trebuie. Eu "sar in sus" cand vad ca se scriu gresit ortogramele, sau cand se scriu legat. Sau cand se fac alte greseli flagrante de ortografie si de punctuatie, greseli care nu ar trebui facute, dat fiind ca normele care le reglementeaza sunt vechi, mai vechi decat atunci cand am trecut noi prin scoala.

Acestea fiind zise, eu cred ca interventia lui Liviu e poate putin cam agresiva, si sa zicem ca ar trebui avertizat. Dar banat? NU! Nicidecum! Aici cred ca tu, Gustere, ai exagerat, si daca opinia mea are vreo valoare, cred ca ar trebui sa revii la decizia de banare a lui Liviu. Sunt convins ca Liviu e un om bun (desi nu-l cunosc), si ca intentia lui a fost una exploziva, dar bine intentionata. Pur si simplu, asa cum am explodat eu, impotriva guvernantilor, acum cateva zile, a explodat si el impotriva celor care stalcesc limba romana. Pentru ca...la drept vorbind, indiferent daca e in varsta sau e liceean, cel care isi asuma "riscul" de a scrie pe forum, trebuie sa-si asume si corectitudinea dpdv gramatical si lingvistic a celor scris. Asa e corect, asa e bine. Asa progresam si ne ridicam nivelul.

Asa ca, Gustere, cum m-ai iertat pe mine cand l-am luat la suturi pe kyd, care mie mi se pare un monument de ignoranta si de obraznicie, si mi-ai zis despre el ca "e om bun, ba Dinulescule", (desi eu consider altceva) asa te rog eu acum, sa-l ierti pe Liviu si sa intelegi ca Liviu a reactionat cum a reactionat dintr-o nevoie de a corecta , asa cum se pricepe el, niste lucruri care TREBUIESC corectate, si care il scot din minti. Si care, SI pe mine ma scot din minti...

Deci, iarta-l, si ridica banarea, ca asa e corect. Parerea mea!

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Pledoarie pentru Liviu
« Răspuns #1 : Iunie 25, 2011, 04:06:53 pm »
ATITUDINEA lui ma DISPERA si faptul ca l-a durut EXACT in C-R ca l-am rugat de N-spe mii de ori sa nu mai scrie cu tz sh ,sa srie in asa fel incat sa priceapa TOATA lumea. El a fost gica contra ... cu cat il rugam mai mult cu atata o facea mai de ale drakului. Daca esti rugat sa te conformezi ,o faci si gata...nu ai atitudinea ... du-te baaa .... cine mi's io' ... si ce vine/vin astia sa ma invete pe mine cum sa bat campii cu gratie despre tot felul de vrabii,biciclete si naiba mai stie ce. Nea' Sandu are spre 70 cred ... e bine ca stie utiliza PC-ul si forumul (ca sunt MULT mai tineri care sunt kix) ,scrie RAR si cand scrie si el o litera aiurea sare liviu (TOCMAI EL) cu chestii de genu "ai ma 2 clase? ". Sa ma lase in pace ... ca io' sigur nu am treaba cu el.
Asadar raspunsul meu este NU.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Pledoarie pentru Liviu
« Răspuns #2 : Iunie 25, 2011, 06:47:19 pm »
Eu nu am stat sa vad ce scrie Liviu, si cum scrie, si daca se ia cumva de nea Sandu, sau de mai stiu eu cine... Eu mi-am spus opinia. Sincer, daca nea Sandu are 70 de ani, si vrea sa fie mai catolic decat Papa, si sa se conformeze normelor Academiei Romane, atunci s-o faca CUM TREBUIE! Si asta e valabil pentru ORICINE! Daca nu sunteti in stare sa adoptati ortografia corecta, si nu puneti mana pe carte, si nu invatati CORECT care sunt modificarile aparute, atunci , mai bine o lasati balta! Scrieti cum ati invatat. Dar sa se "antzeleaga"!

Apropo: si eu scriu cu tz, din cand in cand, pt ca tastatura cu diactritice ma scoate din minti!

In continuare, TE ROG, suspenda banarea lui Liviu. Cred ca e excesiva. Da dovada de BUNATATE si de INTELEGERE si o sa vezi ca lucrurile se vor calma.

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: Pledoarie pentru Liviu
« Răspuns #3 : Iunie 25, 2011, 07:15:12 pm »
Nici eu nu prea sunt de acord cu modul in care scrie domnu' Liviu dar , nu mai conteaza cum scrie atat timp cat stie ce scrie si sa recunoastem ca stie ce scrie atunci cand scrie despre Trabant , dupa ce sa suntem putini , ii alungam chiar pe cei ce stiu cu ce se mananca masinuta asta atat de draga noua ...
Parerea mea este ca Domnu' Liviu ar merita ban dar pe o perioada scurta (3-7 zile) ,pentru ca in ciuda advertismentelor a tot continuat sa scrie in stilul caracteristic .
Asa avand ban permanent este o pierdere pentru noi .

PS: Dupa cum stim cu totii , i-ai "iertat" pe mai multi de la ban , nu poti sa mai ierti inca unul ?  ;D
Das  auto

0733825596

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Pledoarie pentru Liviu
« Răspuns #4 : Iunie 25, 2011, 07:23:07 pm »
sunt si eu de parere cu Dinulescu... man, chiar n-a omarat pe nimeni.. nu cred ca a facut greseli capitale.. faptul ca scrie cu sh, tz, mie nu mi se pare capat de tara.. da, site-ul are un regulament, care trebuie respectat.. de acord.. dar pt asta putea sa primeasca BAn pt 5,7,30, zile.. whatever.. cat despre faptul cu "jigniri"..da, poate a exagerat in cuvinte, dar in fond, are dreptate..iar faptul ca este un user, mai tanar, mai invarsta.. nu ar tb sa conteze..stii, justitia ar tb sa fie "oarba"  ;D
vorba aceea, sunt useri pe site care bat campii cu gratie si scriu de dragul de a avea postari...si nu s-a intamplat nimic cu ei..macr LIVIU, printre campi batuti cu gratie scrie si mult la obiect...
deci, CLEMENTA ... cel putin NU IREVOCABIL !
Revin eu...lasa mesaj

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Pledoarie pentru Liviu
« Răspuns #5 : Iunie 25, 2011, 07:35:41 pm »
peste 5 zile am sa iau o hotarare. DACA , il anulez si continua cu atitudinea ANTI ... apoi ciaos.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Pledoarie pentru Liviu
« Răspuns #6 : Iunie 25, 2011, 07:46:39 pm »
peste 5 zile am sa iau o hotarare. DACA , il anulez si continua cu atitudinea ANTI ... apoi ciaos.

Iata o atitudine demna de un "parinte"! Si, vorba ta...daca nici dupa banarea asta nu da dovada de moderatie...atunci...nu se va putea spune ca n-a fost prevenit! :icon_thumleft:

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Pledoarie pentru Liviu
« Răspuns #7 : Iunie 25, 2011, 08:54:42 pm »
  nea' sandu are 50 si ceva; undeva 55-56... e doar nitel mai in varsta decat liviu. irelevant, stiu!  :-X
   si de la mine, "sa traiasca!"! (adica sunt si eu de acord cu dinulescu)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Pledoarie pentru Liviu
« Răspuns #8 : Iunie 25, 2011, 09:27:37 pm »
Sincer, nu mai citesc ce scrie Liviu. Greu de urmarit, insira cateodata cuvinte fara noima (posibil sa am eu probleme de intelegere :help:). Nu a fost in regula ce i-a zis lui nea' Sandu, dar asta tine de cu totul altceva :( Din punctul meu de vedere, poate sa scrie in continuare, pentru cei care reusesc si vor sa-l inteleaga. Nu contest cunostintele lui tehnice, dar insirate intre sute de puncte si semne ciudate, pe mine ma pierde de fiecare data de cititor :( Este asa de greu sa incepi o fraza cu litera mare si sa fie coerenta?

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Pledoarie pentru Liviu
« Răspuns #9 : Iunie 25, 2011, 10:43:44 pm »
si eu sunt pentru liviu, face parte din seniori (in ale cunoasterii despre trabant, inclusiv sa ajute pe cine poate ,si cu ce poate) ,dar are si gusteru dreptate ,nu zic nu, e bine sa ne conformam, si sa avem toti loc sub   :sunny:
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Pledoarie pentru Liviu
« Răspuns #10 : Iunie 25, 2011, 11:07:35 pm »
Sincer, nu mai citesc ce scrie Liviu. Greu de urmarit, insira cateodata cuvinte fara noima (posibil sa am eu probleme de intelegere :help:). Nu a fost in regula ce i-a zis lui nea' Sandu, dar asta tine de cu totul altceva :( Din punctul meu de vedere, poate sa scrie in continuare, pentru cei care reusesc si vor sa-l inteleaga. Nu contest cunostintele lui tehnice, dar insirate intre sute de puncte si semne ciudate, pe mine ma pierde de fiecare data de cititor :( Este asa de greu sa incepi o fraza cu litera mare si sa fie coerenta?
Intr-adevar, am observat si eu ca scrie fara majuscule, si uneori  (poate de prea multe ori) pierde ideea si nu mai intelegi de unde a plecat, si unde a vrut sa ajunga...

Liviu, daca o sa citesti randurile astea, te rog, incearca sa te conformezi regulilor. Stii cum e treaba? E ca traiul la bloc. Ai apartamentul tau, e casa ta, dar cu toate astea, nu poti sa-ti bagi p*la in toti vecinii, sa dai muzica tare, si sa-i sfidezi pe toti, doar pentru ca nu-i suporti, sau nu-ti pasa de ei, sau pentru ca nu-i vrei perete in perete cu tine. De multe ori, (si aici vorbesc din experienta) ne batem cu pumnul in piept ca nu tinem noi cont de ce zicea lumea, de gura lumii, de opiniile altora. "Pa mine nu ma influenteaza nimeni, dom`le!"
Dar, in acelasi timp, daca chiar nu tinem cont de feed-back-ul pe care il primim din exterior, raportat la opiniile, la comportamentul nostru, putem ajunge sa fim exclusi din comunitate. Sau izolati. Poate ca nici asta nu ne deranjeaza. initial. Dar, cu toate astea, traim intr-o societate, care exista si e stabila tocmai datorita regulilor si, constrangerilor. Daca ajungem sa nu mai avem nici o regula, si nici o constrangere, atunci nu vom mai avea o societate. Adica, ea va exista in continuare, dar nu si pentu noi, cei care nu-i respectam regulile. Si atunci, vom fi SINGURI. IZOLATI. Izolati de catre CEILALTI. Si, EXPUSI! Cine are cap, o sa inteleaga ce am vrut sa zic!

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Pledoarie pentru Liviu
« Răspuns #11 : Iunie 25, 2011, 11:20:50 pm »
desi mi-am zis sa nu fac niciodata asta....

liviu activeaza pe mai multe forumuri de profil, ca si multi dintre noi, probabil
scrie in felul acesta pe toate forumurile pe care activeaza
unii il inteleg, altii mai putin
pe unele forumuri a fost banat definitiv (nu stiu daca din motivul asta...)
pe altele i s-a pus in vedere clar de catre moderator "te potolesti sau te mut" (.....cu f ....)
il cunosc personal de ceva vreme si stiu ce poate... zic eu ca sunt neutru fata de personaj
insa ma gandesc daca nu ar fi cazul sa postez citate de pe alt forum referitor la intamplarea de aici....
parerea mea e ca, desi @remi zice ca face parte dintre seniori, comentariile lui denota o gandire de adolescent rebel (ca sa nu zic altfel....)

eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Pledoarie pentru Liviu
« Răspuns #12 : Iunie 25, 2011, 11:30:08 pm »
... deci ... deci ... deci ? ce iti ziceau eu tie dinulescule la telefon azi ? ca EU STIU MULTE din MULTE surse . subliniez MULTE (ca na' ... asta e rolul meu ... sa imi cunosc mebrii CAT MAI BINE si sa asigur o comunitate sigura , stabila si de incredere). Si va cam dati seama ca de 2 ani am inlaturat pleava ... TOCMAI pt BINELE tuturor !
Daca a umblat cu spalatu la boarfe prin alte case ... apoi' io' zic ca e destul de clara trebusoara ... nu ?
Daca 5 oameni iti zic ca esti beat ... te duci si te culci. ... ... ...
Sanse aprox. 1% sa revin asupra deciziei.
« Ultima Modificare: Iunie 25, 2011, 11:35:18 pm de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Pledoarie pentru Liviu
« Răspuns #13 : Iunie 26, 2011, 02:40:59 pm »
Mai da-i o sansa...............daca o iroseste atunci.......... :BangHead: :BangHead: :BangHead: :BangHead: :argue:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: Pledoarie pentru Liviu
« Răspuns #14 : Octombrie 23, 2011, 02:02:57 pm »
Azi la intalnirea din Bucuresti am vorbit cu Liviu Ratb , a zis ca va scrie corect , numai sa ii ridicati ban-ul . Eu propun ridicarea ban-ului lui Liviu pentru ca stie  ce  e pe la remat (automat facem rost de piese) si nu in ultimul rand e un user care da SFATURI , (de ex azi mi-a zis de ce nu mi se incuia portbagajul ), avem ce invata de la el !
Cei care sustin  ridicarea ban-ului sa scrie aici .

PS : Gustere , hai sa uitam ce a fost ...mai da-i o sansa , omu a zis ca va scrie cum trebuie  ;)
Das  auto

0733825596