Autor Subiect: Trabant electric  (Citit de 9550 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline lucian

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 41
  • VN-02-LYN
    • http://www.orfeu.pub.ro/trabi/
Trabant electric
« : Aprilie 30, 2011, 02:48:41 am »
Pentru amatorii de "green cars" un proiect in curs de realizare:

http://electrictrabant.blogspot.com/

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Trabant electric
« Răspuns #1 : Aprilie 30, 2011, 11:19:17 am »
stai linistit ... Mario al nostru a terminat deja unul l-a OMOLOGAT  R.A.R ,toata povestea. astept sa imi trimita pozele sa le postez. copie dupa cartea de identitate o am.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline horatiu601

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 967
Răspuns: Trabant electric
« Răspuns #2 : Aprilie 30, 2011, 11:55:58 am »
hai cu pozele Gustere ca is curios ce scrie pe acolo :kermit:
trabantul nu este o masina,este un stil de viata!! :)

Offline andrei.cociuba

  • GomiNoSensei
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 292
  • GomiNoSensei
    • Ramblings of a Crooked Mind
Re: Trabant electric
« Răspuns #3 : Octombrie 24, 2012, 04:15:49 pm »
si eu sunt tare curios de proiectul lui Mario. Unde gasesc informatii?

ce motor, de unde, ce baterii, de unde, ce autonomie, cum arata, cum a distribuit greutatea, cum se conduce, cu ce viteza, cum arata, ce metoda de control a motorului are.... Orice!
Poze cu trabi la mine pe facebook
tel:0748 037 126  e-mail: contact@andreicociuba.ro
resedinta:Cluj Napoca

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Trabant electric
« Răspuns #4 : Octombrie 24, 2012, 06:05:59 pm »
Ideea e ca Mario nu prea a impartasit cu noi info (se temea de spionaj industrial)  :glasses9: ... ce am vazut si noi a fost mai mult aspectul masinii ... fara prea multe detalii tehnice.
Daca mai vine pe la vreo intalnire si esti si tu acolo ... te va informa peste cap cu ce vrei sa stii.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro

Offline andrei.cociuba

  • GomiNoSensei
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 292
  • GomiNoSensei
    • Ramblings of a Crooked Mind
Re: Trabant electric
« Răspuns #6 : Octombrie 24, 2012, 11:48:04 pm »
imi cer scuze daca nu intru in detalii dar tre sa merg sa ma culc, ca imi pica ochii.

am citit pe undeva pe forum (sau pe ceva link de pe forum, de  ceva articol, nu mai stiu) despre trabantul lui mario urmatoarele:

a comandat de pe una bucata net kit de conversie cu motor , controller de baterii si pedala de acceleratie cu 1500-2000 euro (pretul exact imi scapa)

a mai comandat un set de baterii cu inca 2000 de euro, si le-a montat/omologat.

nu-i cine stie ce filozofie. eu credeam ca si l-a gandit mai in amanunt singur: ca a cumparat un motor x, si baterii igrec, ca si-a proiectat controllerul.
eu intrebam pentru ca am vazut vreo doua proiecte pe net care isi propuneau sa faca asta mai de la zero, cu mosfeti si microcontrollere.

DAAAR, cred ca daca iti faci tu controllerul nu til mai omologheaza nimeni. oricat de bine il faci. pt ca nu ai acte prin care tu sa dovedesti ca stii sa faci asta intr-un mod in care e sigur (e nasol daca-ti iau foc mosfetii si tu i-ai montat pe bord.)

din cate stiu eu, RAR-ul cere sa fie sasiu cu punti si frane originiale, omologat, dar de controller stie cineva daca poate sa fie home-made?
Poze cu trabi la mine pe facebook
tel:0748 037 126  e-mail: contact@andreicociuba.ro
resedinta:Cluj Napoca

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.

Offline pushtiu

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 32
Re: Trabant electric
« Răspuns #7 : Octombrie 25, 2012, 09:27:51 am »
     Nu cred ca are treaba RAR-ul cu ce controler iti montezi tu pe masina, mai ales ca il poti pune fain frumos intr-o cutiuta si nu stau aia sa desfaca pe acolo, mai ales ca nici nu cred sa fie oameni asa de specializati in domeniul asta cand iti face omologarea.                                 
     Pe forumul oltcit si pe inca un site am citit despre un inginer, nu mai tin minte exact de unde, care si-a omologat oltcitul electric cu motor luat din remat, bateriile erau ceva sponsorizare caranda daca nu ma insel. Oricum lasase undeva si date de contact, plus site-ul lui propriu in care dadea mai multe informatii cu ce conditii trebuie indeplinite pentru omologare. Zicea ca toata treaba la RAR l-a ajung undeva in jur de 1000 ron.
    O sa caut site-ul si adresa de mail si le postez pentru cei interesati.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Trabant electric
« Răspuns #8 : Octombrie 25, 2012, 09:57:39 am »
Investitia nu cred ca se merita,ma refer la faptul ca mi se pare exagerat de mult pretul,acelui motor electric si bateriile aferente,ca omul a avut bani sa isi faca damblaua si a reusit bravo lui tot respectul,sa produca in masa asa ceva,adica trabanturi electrice,nu cred ca ar putea scoate profit,nu stiu cine ar da banii astia pe un trabant electric asa fabricat acum cel putin 20 de ani.
Cat despre faptul ca nu a mai postat nimic nu a vrut sa ne impartaseasca si noua pentru cultura noastra generala informatii legate de proiestul sau ...na nu stiu ce sa zic nu cred ca era un capat de tara daca posta ceva informatii ...asta e pana atunci tot motorul 2T is the power.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline pushtiu

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 32
Re: Trabant electric
« Răspuns #9 : Octombrie 25, 2012, 09:58:55 am »
    Din pacate n-am mai reusit sa editez mesajul de mai sus, dar am gasit si link-ul respectiv, insa nu stiu cat de valabil mai este, dar poti incerca sa ceri mai multe informatii. http://garajelectric.ro/
    Dar cel mai bine ar fii sa ceri informatiile astea direct de la sursa, adica la RAR, sa vezi ce conditii trebuie respectate.

Offline andrei.cociuba

  • GomiNoSensei
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 292
  • GomiNoSensei
    • Ramblings of a Crooked Mind
Re: Trabant electric
« Răspuns #10 : Octombrie 25, 2012, 04:18:34 pm »
proiectul meu de trabi electric e pe mai incolo. asta, asa in vreo 10 ani.

Imediat dupa punctul "sa fac o tona de bani".

iar cand termin cu trabantul electric, imi cumpar o tesla.
Poze cu trabi la mine pe facebook
tel:0748 037 126  e-mail: contact@andreicociuba.ro
resedinta:Cluj Napoca

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Trabant electric
« Răspuns #11 : Octombrie 25, 2012, 05:53:25 pm »
tipul cu oltcit nu e primul din Romania care isi fae masina electrica (cum spune in articol).. Mario o are cel putin din 2010..martie mai exact  =))
prietene , zi-mi si mie cine este cu TRABANT DECAPOTABIL cu 500 euro, eu am dat numai pe acoperisul de panza din germania 900 euro aprox. IN GALATI nu am gasit un croitor , pt ca masina de cusut bengoasa am,apoi e vb de calitatea materialului.
am facut un acoperis dintr-un material din CHINA , care nu era stabil in dimensiuni , cind se contracta cind se dilata. Asa ca treb si material de calitate.
PE KITUL ELECTRIC AM DAT  2 400 EURO :
 motor elctric DC + CONTROLER+ incarcator baterii +convertor de 12 v+pedala acceleratie
MAI TREB  BATERII :P, ALTI BANI!
DAR VREAU SA MERG SI EU SI ELECTRIC =))
KITUL ,POATE FI MONTAT SI PE ALTE MASINI....

am folosit obtiunea "cautare", dreapta sus a ecranului  :icon_cheers:

revenind.. inca tehnologia nu e pusa la pct asa cum trebuie, si din orice pdv privesti, nu e rentabil.. la Mario  s-a putut pt ca ISI PERMITE.. intre timp a mai facut un Opel electric, dar cu motor pe fiecare roata.. cica e mai eficient ca trabul..

un calcul simplu arata ca 40.000 km an * 8 l/100 km * 6.2 lei/l =19840 lei / 4.6 lei/ eur = 4313 eur.. aproximativ cam cat au costat cele 2 sisteme electrice. (trab sau oltcit).. deci ca sa ajungi la aceleasi costuri intre 2T si electric, tu ar trebui sa faci inainte de orice alte costuri 40 k cu 2t... cam mult..
in conditiile in care autonomia la electric este max 100 km.. si durata de incarcare este de minim 5h... da na, fiecare cu damblaua lui..

a.. uitasem.. bateriile rezista 3-4 ani.dupa care alti 2000 de coco.. :whip2:

asa mai simplu, iti iei un Prius, dupa 2002, PH2, ca au ajuns in jur de 5000 eur.. si interiorul nici nu se compara cu cel de trab.. asta daca vrei sa o arzi ...electric  :P
===========
edit by admin: pai da mai Mirceo ,ca a zis " Imediat dupa punctul "sa fac o tona de bani "   :-*

« Ultima Modificare: Octombrie 25, 2012, 08:17:43 pm de Gusteru »
Revin eu...lasa mesaj

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Trabant electric
« Răspuns #12 : Octombrie 25, 2012, 08:24:51 pm »
Ii lipseste ceva: UN GODINAS mic.

Cu ce naiba se incalezeste iarna?
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline andrei.cociuba

  • GomiNoSensei
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 292
  • GomiNoSensei
    • Ramblings of a Crooked Mind
Re: Trabant electric
« Răspuns #13 : Octombrie 25, 2012, 08:34:01 pm »
Uite ce mi-a răspuns domnul cu oltcitul la email

Masina trebuie sa functioneze, asa cum vei explica in memoriul tehnic pe care va trebui sa-l faci pentru omologare. daca e facut de tine si se defecteaza chiar la momentul testelor de la RAR, ghinion. Daca nu, nu. Bafta multa !

On 25.10.2012 16:28, Andrei Cociuba wrote: Buna ziua,

am si eu o fantezie cu masini electrice, si am dat peste site-ul dumenavoastra garajelectric.ro [1]

Fantezia mea mai are mult si bine pana se realizeaza, dar am si eu o intrebare mai concreta pentru care nu vreau sa ma duc pana la marginea orasului la RAR sa o pun: exista ceva cerinte la RAR in ce priveste controllerul pt curent? Trebuie sa fie ceva marca omologata, sau daca vreau sa imi fac eu unul, trebuie sa respect anumite cerinte, trebuie sa imi fac autorizatie de proiectant, sau nu se uita nimeni la detalii de astea?

Multumesc anticipat pentru rabdare.

-
Poze cu trabi la mine pe facebook
tel:0748 037 126  e-mail: contact@andreicociuba.ro
resedinta:Cluj Napoca

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.

Offline tavi35

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 61
  • BH 98 AMO
Re: Trabant electric
« Răspuns #14 : Octombrie 25, 2012, 10:51:40 pm »
Toate  costurile sunt acceptabile ( achizitie Prius din 2004-2005 / masina ieftina +kit, omologare RAR), dar nu uitati ca bateriile costa intr-adevar 2.000euro ( dupa 5 ani sunt terminate, de aceea sunt asa ieftine Prius 2004-2005 din Germania la vreo 7000 euro).