Autor Subiect: Înmatriculările maşinilor second-hand în România sunt blocate  (Citit de 3197 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Înmatriculările maşinilor second-hand în România sunt blocate

 Înmatriculările maşinilor second-hand şi a celor transferate de la companiile de leasing la utilizatori odată cu încheierea contractului sunt blocate pentru că autorităţile cer dovada plăţii unei taxe anterioare, însă Fiscul nu are o evidenţă nominală a acestor plăţi din anii trecuţi.

"Prin textul de lege privind timbrul de mediu nu se poate colecta taxa în vederea înmatriculării pentru că nu se poate lua uşor adeverinţa privind plăţile pentru taxele anterioare, deci înmatriculările sunt blocate. Am luat legătura cu autorităţile, ANAF, Administraţia Fondului de Mediu şi Ministerul Mediului, însă cu toată voinţa acestor instituţii, ANAF nu are o evidenţă din punct de vedere tehnic a încasărilor anterioare şi astfel se blochează procedura de înmatriculare", a declarat marţi, într-o conferinţă de presă, secretarul general al Asociaţiei Societăţilor Financiare ALB România, Adriana Ahciarliu.

 Ea a arătat că fiecare instituţie în parte cu care asociaţia a intrat în dialog spune că nu este cea decidentă în această situaţie.

La rândul său, Ion Busuioc, director în cadrul ANAF, a arătat că nu este responsabilitatea ANAF de a soluţiona problema şi instituţia nu se face vinovată de acest blocaj, prin inexistenţa unor evidenţe nominale a plăţilor anterioare, întrucât Fiscul n-a avut în timp obligaţia de administrare a acestor taxe, ci doar de colectare.

"Culpa nu aparţine ANAF pentru că legislaţia în timp nu a instituit obligaţia ca ANAF să înregistreze aceste plăţi, ci să încaseze prin trezorerii. Deci n-am avut obligaţia de administrare, iar contribuabilii nu au fost obligaţi să depună declaraţii că au efectuat acele plăţi, ci sumele s-au vărsat într-un cont comun, fiind taxe nenominale, deci nu ştim cine a plătit pentru taxa auto", a spus Busuioc.
_____________________-
sursa gandul.info

Offline Lehel

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 762
Re: Înmatriculările maşinilor second-hand în România sunt blocate
« Răspuns #1 : Mai 28, 2013, 03:33:33 pm »
 ;D
Daca intarziam 2 saptamani ma frecau astia. Ce bine Doamne ca am avut bani si am rezolvat repede totul.
Pasiunea nu cunoaste limite.
0740-806452

Offline leo80

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 630
  • I ♥ TRABI
Re: Înmatriculările maşinilor second-hand în România sunt blocate
« Răspuns #2 : Mai 28, 2013, 03:46:16 pm »
;D
Daca intarziam 2 saptamani ma frecau astia. Ce bine Doamne ca am avut bani si am rezolvat repede totul.

poate peste o luna te trezesti ca nici nu trebuia platit  :P :P :P
"Bine ati venit in Romania ,va rog sa va reglati ceasurile inapoi cu 50 de ani "
Trabi(601S'69) & 1.1'90 & 601S'90 & 601S'85
VwGolf4'1.9TDI'2003
 Kawasaki Z750S 2006
0743176168

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Înmatriculările maşinilor second-hand în România sunt blocate
« Răspuns #3 : Mai 28, 2013, 04:16:53 pm »
Ca să vedem și noi, românii de rând, ce idioți sunt dobitocii de la conducere! Numai la noi nu există strategii de viitor și lucruri bine definite... pe stilul, le luăm banii că e legal și vedem cum justificăm plățile pe mai târziu... și acum cine suferă? Tot noi!  :icon_puke_l: Sper să moară subit cu taxele și cu toate mizeriile lor cu tot...  :protest:
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html