Autor Subiect: Vand Barkas B1000  (Citit de 8369 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Vand Barkas B1000
« : Septembrie 23, 2012, 09:44:20 pm »
M-am hotarat sa vand Barkas-ul meu.Povestea lui de cand e la mine e destul de simpla.L-am luat din Targu-Mures prin februarie , dupa ce am parcurs cu el cam 100 km am ramas in trei roti , carat pe platforma de la Rupea (numele localitatii a fost justificat  ;D)pana la Ploiesti.Din piesele primite am incropit de o planetara pe care mi-a asamblat-o un mester batran , a masurat omul la ace de planetara doua zile , pentru a imperechea crucile cardanice  :D.

Am facut o scurta revizie la frane am inlocuit tot cu piesele primite   sabotii si tamburii pe spate si m-am dus la ITP -reveniri si alte alea dar l-am obtinut.Am inmatriculat masinuta si peste doua saptamani primesc de la Autom camioneta lui.

Astazi am mai incercat sa fac una alta pe la ele treaba merge destul de incet , sunt prins cu alte proiecte , in cap am o multime de ganduri si preocupari asa ca daca vrea cineva camioneta asta o poate lua .Pretul este de 1000 euro , la cat m-a costat toata operatiunea este mai mic decat am "investit" pana acum.Masina trebuie luata de cineva care are habar ce inseamna un agregat ca asta.Doi la mana starea in care se afla poate fi descrisa doar ca recuperabila.Sasiul se prezinta la nota 7 din 10.Trebuie curatat reparat si vopsit.Cabina necesita de asemenea ceva reparatii si reconstituiri .Transmisia este acceptabila, ca probleme intra mai greu in viteza I dar m-am obisnuit sa o simt iar ambreiajul are un inceput de sfarsit.Trebuie sa ajunga pe mana unui priceput care sa aiba chef de asa ceva.Directia merge bine ,franele necesita in viitor saboti noi pe fata .Avantajul motorului de Dacie si cauciucurile de Dacia Papuc pe jantele de Aro omologate m-au facut sa iau masina asta pentru a o folosi la constructiile pe care planuiesc sa le fac. Dupa terminarea lor am de gand sa o aduc la starea originala , daca nu se vinde, anul de fabricatie este 1986, mai e putin si face 30 de ani.Impreuna cu masina se dau o cutie de viteze si un parbriz cadrul de prelata si paravant pentru montat pe cabina.


Offline malin

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 60
Re: Vand Barkas B1000
« Răspuns #1 : Septembrie 26, 2018, 04:05:25 pm »
salut

s a dat?