Autor Subiect: Robinet benzina, model mai rar.  (Citit de 4311 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Robinet benzina, model mai rar.
« : Noiembrie 20, 2016, 01:20:57 pm »
Dragi colegi,va salut!

La un Trabant de-al meu care nu are prezentare pe forum inca,am descoperit mai demult, ca are un robinet de benzina ciudat rau,pe langa ca este aproape necunoscut de mine, este si nepractic.Este format dintr-un cablu asemanator celor de ascensoare, si in capul lui are, ca un suport, in care intra, in urechea robinetului(tip vechi).
 
Masina este fabricata la finele anului 1980,dar primul Trabant din familie care a fost al unchiului meu luat de nou,era in aceeasi perioada si avea robinet modelul obisnuit cel cu cap hexagonal si tija din sarma.

Nu asta ar fi problema principala,ci faptul ca este aproape imposibil de deschis si de inchis,chiar si cu garnitura schimbata si mersul usor al robinetului.

La prima vedere as zice ca este o improvizatie,dar m-am consultat si cu Liviu, si mi-a spus ca, asa au fost cele fabricate, in perioada aceea.
Am facut si cateva poze :icon_salut:
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Robinet benzina, model mai rar.
« Răspuns #1 : Noiembrie 20, 2016, 01:45:56 pm »
Sonda rezervorului e originala si e tipul vechi, are doar paharul aftermarket de alama.Ce e improvizat si nu e original e tija, deci doar comanda din interior nu e originala.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Robinet benzina, model mai rar.
« Răspuns #2 : Noiembrie 20, 2016, 02:21:37 pm »
Sonda stiu,la fel si robinetul, dar nu merge nici cu tija aia din sarma de la modelul nou,ca sa fac asta trebuie data o gaura mult mai in stanga(cum vezi motorul),de aici deduc ca asa a iesit din fabrica,cu tija asta pacatoasa.
Pana prin 79 s-au facut alea cu robinetul sub polita in dreapta,cred totusi ca asta este un model intemediar, intre cele doua versiuni.
P.S. Paharul l-am pus eu,este mult mai practic.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Robinet benzina, model mai rar.
« Răspuns #3 : Noiembrie 20, 2016, 02:36:42 pm »
Normal prin gaura din podea se putea folosi si robinetul tip vechi si cel nou tip sarma.Nici spalat, cutatat nu vrea sa mearga mai lesne? Daca nu,  astupa gaura si  fa alta cum e in mod normal si am impresia ca nici nu e nevoie de una asa mare.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Robinet benzina, model mai rar.
« Răspuns #4 : Noiembrie 20, 2016, 02:43:40 pm »
Am pus garnitura noua si robinetul merge usor,dar tija aia e moale si nu are rezistenta,si oricat de usor ar mege nu reusesc nici sa-l inchid bine,dar nici sa-l deschid.Oricum voi face modificarea asta cat mai curând,o sa dau o gaura acolo si trec pe normal.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Robinet benzina, model mai rar.
« Răspuns #5 : Noiembrie 20, 2016, 04:59:31 pm »
..bre giani, mai studiaza! :read2:
 ia pune mana pe cartulii din perioada aia si-o sa vezi in poza  ca FIX AIA e dela fabricant, ,,originara''- cum zice un coleg de pe alt forum. :glasses9:
Au schimbat ei sistemu' dupa un timp, dar gaura e facuta SPECIAL mai intr-o parte, de nu poti baga robinet de tipu' vechi.. Si e si mai mica. Gaura  adica.
Daca ai avea un dispozitiv din ala in mana ai intelege despre ce zic- piesa e din bachelita- la robinet. DE FABRICA . :icon_thumleft:

...De aia au schimbat sistemu'- piesa din bachelita se spargea saaaau, mai rau, se spargea prinderea si ramaneai cu robinetu'- ala din bord- in mana.
popandau de trabante

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Robinet benzina, model mai rar.
« Răspuns #6 : Noiembrie 20, 2016, 07:23:28 pm »
Dar o tija din asta ,,pacatoasa'',gasesc pe undeva?
Mai bine as pune una, decat sa stau sa gauresc tabla.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Robinet benzina, model mai rar.
« Răspuns #7 : Noiembrie 20, 2016, 08:49:11 pm »
da, una din 29  ar fi sanse.. :glasses9: s'a pus doar vr-un an, si.. nu stiu daca ar mai avea cineva. :icon_rr:
popandau de trabante

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Robinet benzina, model mai rar.
« Răspuns #8 : Noiembrie 20, 2016, 09:12:45 pm »
In cazul asta nu ramane decat sa modific, si sa trec pe tija din sarma.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline iulian1andrei

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 570
Re: Robinet benzina, model mai rar.
« Răspuns #9 : Noiembrie 20, 2016, 10:31:34 pm »
Cauti un cablu cu invelis bowden cu diametru corespunzator si inlocuiesti pe cel vechi si ar trebui sa mearga.  E posibil sa mearga de la cel de ambreiaj si apoi cositoresti capetele originale.  Succes la reconditionare si la pastrarea originalitatii.  Cand mai ai indoieli uita-te aici: http://www.trabant-original.de.

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Robinet benzina, model mai rar.
« Răspuns #10 : Noiembrie 20, 2016, 10:51:18 pm »
Multumesc Iulian!
Am cautat si asa este,s-au fabircat incepand, cu luna noiembrie 1980 si a incetat in ianuarie 1981,deci a fost o serie mica,aproape imposibil de gasit asa ceva,dar vorba ta, mai bine confectionez unul.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Robinet benzina, model mai rar.
« Răspuns #11 : Noiembrie 20, 2016, 11:00:57 pm »
acu vad inca o poza cu acel pahar, deja este cred ca a4a sau a5a poza cu un astfel de pahar, tind sa cred ca nu este artizanal, ci ca au fost montate pe masina asa ceva.
de ce zic asta? pentru ca si eu am unul, identic. Daca era artizanal, trebuia sa fie o diferenta intre ele, culoare, material, grosime, inaltime, striatii etc, dar este identic al meu cu cel din poza, si am mai vazut cateva montate pe masini, la fel. Nu imi spuneti ca era doar un singur "nea Caisa" ce avea drept de artizanat pentru paharelul rezervor

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Robinet benzina, model mai rar.
« Răspuns #12 : Noiembrie 20, 2016, 11:11:05 pm »
Tot ce se poate,cand am luat masina,am gasit si paharul prin piesele pe care mi le-a dat,fostul propietar.Cand am luat-o am vazut ca nu avea nici un fel de pahar,asa ca l-am montat pe asta.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Robinet benzina, model mai rar.
« Răspuns #13 : Noiembrie 21, 2016, 01:21:47 am »
Am și eu un păhărel dăla , dar sunt de părere că nu este de fabrică, este hand made, românesc, și dacă le pui pe toate unul lângă altul, nu sunt identice, vor fi mici diferențe, dar așa la ochi, toate par identice
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Robinet benzina, model mai rar.
« Răspuns #14 : Noiembrie 21, 2016, 07:57:51 pm »
exact asa robinet aveam la trabantul meu din '81
cu axul ala flexibil si cu pahar identic
si mie mi s-a parut manufacturat paharelul decantor
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....