Autor Subiect: Carlig remorcare.  (Citit de 21873 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #15 : Mai 10, 2012, 08:56:15 pm »
Daca in cartea masinii ( defapt cartea masinii este oglinda seriei de omologare ) nu apare nimic la masa remorcabila inseamna CA NU POATE LEGAL SA REMORCHEZE. Punct!

Daca vreti mai multe amanunte scrieti o intrebare la RAR. Veti vedea acelasi raspuns.

CA sa va convingeti verificati acest lucru!

Ca exemplu: Aro 320 ( camioneta) nu are voie sa tracteze remorca iar Aro 244 ( autoturismul aro normal) are 2300 kg ( cu frana).

Nu va mai contraziceti pe chestii legale.

Daca agentul de politie nu va opreste sa verifice actele , o face fiindca nu isi pune ,,muschii,, cu voi.

Desi noul talon este mai zgarcit in informatii, agentul de politie afla in timp real si scurt toate datele din carte ( prin statiile tetra). Inclusiv poza celui de la volan ( daca confrunta datele culese de la sofer cu datele de la evidenta persoanelor).

Nu trebuie sa fiti zmei !

Nu aruncati cu pietre in cele zise de mine. Eu sunt testat la legislatie anual pentru atestatul din cadrul MAI si , ca o paranteze, am scormonit mai multe raspunsuri la neclaritatile mele ( printre care si aceasta cu masa remorcabila) la cei specializati in asa ceva .

Intrebare: Aro-ul cu remorca de 2300 kg se poate conduce cu categora B sau trebuie C? Ia sa vad raspunsuri ...............Aro-ul are masa toala de 2500 kg.

"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #16 : Mai 10, 2012, 09:23:35 pm »
se poate conduce cu B cu conditia ca la remorcare sa nu depaseasca masa tragatorului :D

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #17 : Mai 10, 2012, 09:40:04 pm »
..bus T2.. in talon nu scrie nimic, ca nu e rubrica..doar in carte... am carlig.. nu stiu de cine e pus.. ( poate sa fie pus de neamt..)

- pe drum NU am cartea masinii, deci nu-mi poate cere oglinda seriei de omologare.. tractez remorca.. mica-mica... daca ma opreste, ce imi face, imi da amenda???
-cu rulotele e alta chestie,  remorca e alt lucru... nu se amesteca.. rulota trece de cateva ,,kile'' pe cand remorca nu. Eu zic sa nu mai comparam capra cu oaia, omu' nost', la inceput zice de remorca... adica REMORCA de carat.. nu RULOTA... care e si aia, remorcata, fara sa fie remorca.

eu mi-am pus carlig pe masina,( pe trabant!!!)  merg bine-mersi cu remorca, polutia se uita cand trec asa, spre la tara, la socru-meu.. ba imi face si cu mana.. deci, clar, m'am trezit ,,destept''.. in caz ca patesc, vreodata, ceva, va zic.

..si inca: mishul cara in disperare, prin ioropa,  chestii, cu remorca full-full.. p'aci, la fel, tocma' a transportat un bus taiat.. cat o fi cantarit?? si ..a patit ceva?? noo..

-deci, rubrica aia e, cine o are, in carte, cartea nu e la purtator, talonul nu are rubrica.. so....   :icon_thumleft:
popandau de trabante

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #18 : Mai 10, 2012, 11:14:59 pm »
in concluzia lui Liviu inseamna ca rublica aia este pusa acolo ca sa umple foaia alba, iar noi putem tracta dupa placul inimii orice, oricat.
Succes

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #19 : Mai 10, 2012, 11:34:50 pm »
lat edit- aia e doar o formalitate, impusa de UE.  :toothy4:
-si..nu oricum-orice, totusi..eu ma refer numai la mine..si depinde si de tipul de masina corelat cu remorca - nu cari platforma cu trabantul... nu? :laughing7:
mai, treaba e ca suntem in romania.. insa in germania.. e belea..pana atunci..eu daca transport asa, ce-mi face?? ca remorca nu-i, ca are volan, remorcat auto nu-i, ca nu e nimeni la volan... unde m'ar incadra, pentru amenda?? ia zii... :icon_salut:



mai am ipostaze d'astea.. nu le mai pun acum.. :toothy4:
popandau de trabante

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #20 : Mai 11, 2012, 07:24:09 am »
se poate conduce cu B cu conditia ca la remorcare sa nu depaseasca masa tragatorului :D

Raspuns partial corect respectiv incorect. Nu e buna nici categora B si nici C. Musai categoria B+E.

"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #21 : Mai 11, 2012, 07:35:45 am »
lat edit- aia e doar o formalitate, impusa de UE.  :toothy4:
-si..nu oricum-orice, totusi..eu ma refer numai la mine..si depinde si de tipul de masina corelat cu remorca - nu cari platforma cu trabantul... nu? :laughing7:
mai, treaba e ca suntem in romania.. insa in germania.. e belea..pana atunci..eu daca transport asa, ce-mi face?? ca remorca nu-i, ca are volan, remorcat auto nu-i, ca nu e nimeni la volan... unde m'ar incadra, pentru amenda?? ia zii... :icon_salut:



mai am ipostaze d'astea.. nu le mai pun acum.. :toothy4:

Doua masini pot fi remorcate pe drumurile publice cu legatura flexibila omologata sau bara rigida cu conditia ca cei DOI conducatori auto sa posede categoriile de permis corespunzatoare celor doua vehicule.

Liviule, te iubeste viata si te ocroteste. Sper sa fie asa si de acum incolo. Pana la urma fiecare face ce vrea ca de aia e democratie, nu? Dar ai mare grija ca poti sa ti-o furi daca dai de unul mai a naibii............De obicei nu isi pun ei minte cu cei care conduc trabant/T2, etc. Acum asemenea masini sunt conduse de catre oameni pasionati si cu mare atentie ( daca se strica, se repara greu) si au alt sofer tinta ( cei cu bulgaria, pustii teribilisti, logane tunate de copii fara minte) ignorand masinile noastre.

Defapt, agentii de la rutiera NU SE INCURCA cu unul care conduce trabant: Ii aplica o sanctiune penala ( dau un exemplu) , face dosarul, ii da drumul , procurorul ii da solutia de amenda administrativa ca sa nu se faca de ras in instanta cu unul care conduce trabant.........se mai fac de bacanie si pe la televiziuni/ziare, etc.

Zii Domn'Liviu daca nu fugi imediat la Libertateta sa te plangi ca ,,organul,, s-a pus cu bata pe matale care esti om sarman cu Trabant........
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #22 : Mai 11, 2012, 08:42:51 pm »
mai, eu zic doar despre ce fac eu, nu invit pe nimeni sa faca cum fac eu ( asta e pentru lamurire, sa nu se interpreteze gresit, cumva)
-si mai e o chestie- fiecare face ce vrea fiind perfect responsabil de ceea ce face.. nu? :icon_thumleft:

Acum- sunt sigur ca daca NU scrie in cartea vehiculuilui -care e acasa in sertar, si n'o vede nimeni-  si tragi pe drum ,,ceva'', nu te ia nimeni la amendat.
Chestia e sa nu sari peste cal, ca mine azi:  :toothy4:

popandau de trabante

Offline Serghei

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 184
  • Spidertrab, spidertrab, does whatever a spidertrab does. Can he swing from a net? No he cant, he's a trab. Watch out for the spidertrab!!!
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #23 : Mai 11, 2012, 08:58:32 pm »
E destul de clar ca n-ai voie atata timp cat nu e trecut in carte sau talon?
Ok, dar avand in vedere ca trabiurile au fost scoase totusi din fabrica si cu carlig, se poate omologa ulterior sau nu? Sunt curios, omologarea oare trebuie sa fie individuala (adica sa implice toate testele si pretul per test)? Sau pur si simplu ma duc, se uita intr-un catalog ceva si imi zice: "bai trabi a fost scos de nemti cu carlig, hai sa trecem si la baiatul asta in carte si talon, c-am uitat! :) " ?
De ce intreb, pentru ca atunci cand am vrut sa-mi schimb motorul si am sunat la rar, mi s-a spus ca daca motorul nu a fost folosit niciodata pe automobil (de ce oare nu i-or fi zis si la 1.1 tot 601 :)) ? ) si depaseste cu peste 40% din puterea motorului original, trebuie facuta omologare individuala. Procedura de omologare constand intr-o gramadoaie de teste, fiecare test avand un pret, programare etc. . Adica foarte multi bani (cam cat un logan cu programul rabla, dupa ce trageai o linie), foarte mult timp... :) .


P.S. @Domnul Liviu: Iooooooooooooiiiii!!!! Initial am crezut ca-s stupi :) .
SV-69-FUM

Un "Green".....2 "Green" !

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #24 : Mai 11, 2012, 09:17:03 pm »
mai-mai... :BangHead:
UNDE scrie in lege sau altundeva ca N'AI VOIE daca nu scrie in carte ceva de remorcat,  deci ca NU AI VOIE sa remorchezi?? si.. cat e amenda??? ca de fapt, asta intereseaza..  :toothy4:  daca nu-mi aratati-indicati ce zic, nu mai spuneti nimic. :glasses9:
..cum mama naibii sa te duci sa ,,omologhezi'' un carlig de trabant??? pai, iti cer astia si mama facturii -facturii lu' mesteru' care l'a facut, inclusiv omologare si alte c.c.turi... :BangHead: plus, de la firma care l'a montat..

doaaaaamne fereste..  :BangHead:

intelegeam la alte marci, nu la trabant!!! cin'  dreaq sa ceara hartii la carligul de trabant, cand tragi ceva???

lat- edit- iti place.  aa?? are 500 kile aia, cu frana ei... :icon_thumleft:
popandau de trabante

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #25 : Mai 11, 2012, 09:59:57 pm »
@Serghei, nus e fac nici-un fel de teste, pur si simplu mergi si sa-ti treaca in carte ca poti tracta si cat. Nu ai nevoie de facturi sau alte cele. Eu cand am fost cu noul motor la RAR trebuia in mod teoretic sa duc si chitanta si fisa de la service-ul agreat RAR care mi la montat dar nu mi sa cerut asa ceva. Asa vei pati si tu la RAR cu carligul. Mergi acolo si zici:
Domle, trabu meu nu a avut carlig desi acest model venea din fabrica dotat cu asa ceva. Eu am cumparat un carlig original de trabant si l-am pus pe masina. Acum vreau sa fiu in regula si in acte asa ca indrumati-ma si spuneti-mi cum sa fac. Te va pune sa completezi o foaie de activitate RAR si in juma de ora pleci de acolo cu mentiunea in carte carlig tractare etc etc.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #26 : Mai 11, 2012, 10:13:45 pm »
si cu taxa platita! de ,,modificare date in C I ''... :icon_thumleft:

nici mie nu mi-a cerut la identificare, cand am venit cu motor schimbat, chitanta.. da' eu aveam factura fiscala..luata de pe colentina... :icon_thumleft: de la ,,intreprinzatori''...
teste se fac DACA se schimba tipul de motor... totusi, la carlig..nu stiu.. cum dovedesti, daca iti cere, ca e ,,ala''... adica e originalul..???  plus ca intreaba CINE l'a pus... pe mine m'au intrebat, la identificare, CINE a montat maneta pentru condus masina numai cu mana... si cine a fabricat-o.. am zis: ,,asa l'am luat''.. si ,, pai nu se vede ca e facuta STAS, e de la aia cu handicapatii''.. si n'au mai zis nimic.

-cum ziceam, suntem in romania, cum nu te intreaba de unde si cine, la rar, de ce te-ar intreba pe strada,  ,,cineva''??  eventual, arati cartea de utilizare a trabantului, aia mica, bleu,  format A 5.. ca scrie acolo..
te complici inutil... :glasses9:

lat edit- remorca de mai sus e un grup electrogen. :la:
popandau de trabante

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #27 : Mai 11, 2012, 10:17:02 pm »
Nu te complici deloc , mai ales inutil. Daca tii sa fi corect, atunci mergi si treci in carte. Da, mai era si taxa de schimbare/adaugare CI
Cat despre dovada cu carligul original, din cate stiu eu, pe carlig (langa priza) are o tablita stantata, nu scrie acolo Trabant kg etc etc?

Offline Serghei

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 184
  • Spidertrab, spidertrab, does whatever a spidertrab does. Can he swing from a net? No he cant, he's a trab. Watch out for the spidertrab!!!
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #28 : Mai 11, 2012, 10:24:08 pm »
Sa treaca sesiunea doar.... :)

@Dn Liviu: ma gandeam eu ca-i ceva generator. :)
SV-69-FUM

Un "Green".....2 "Green" !

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #29 : Mai 11, 2012, 10:29:45 pm »
tablita...
ba da, cine o are.. cine   ,,o mai'' are... :toothy4:

lat edit- am cercetat C I de la trabu; meu --de fapt ar putea sa nu-l coste nimic, se duce ,,cu tupeu'' la aia, ca i-au dat cartea necompletata, adica nu i-au mai trecut si datele alea, adica ,,ce, au facut special ca sa-l mai taxeze o data''... ca ei sunt obligati sa dea cartile complectate total, fara locuri albe- uite, de exemplu la mine, la moto suzuki e trecut la alea cu carligul, ZERO.. adica au batut cifra acolo ( !!!!! :toothy4: !!!).
deci, au uitat, greseala lor, nu mai plateste o data pentru greseala lor, daca nu vor sa modifice gratis, se duce si face reclamatie, da si la ziar.. ii face de c.c. o... :toothy4:
la mine au scris, la identificare, ,,albestru si alb''.. -m'am intors, le-am aratat la cucoane, la ghiseu, au ras si alea si au dat inapoi, la modificat..gratis, desigur.. de fapt, a fost cam degeaba, ca ,,inainte'' era trecut BLEU cu alb si acum, cu masina in culoarea originala, (ati vazut si voi, cred ca e singura in starea asta.. :icon_thumleft: :icon_thumleft: ) au transformat in ,,albastru cu alb''..
popandau de trabante