Autor Subiect: Ajutor ! Probleme cu frâna  (Citit de 14156 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #30 : Februarie 21, 2017, 11:52:35 am »
Ai auzit bine,se poate intampla si asta.Eu am patit la un TV ROCAR.Am scos furtunul si am suflat cu aer in ambele sensuri.Intr-un sens sufla liber,in celalalt sufla foarte putin.Am schimbat ambele furtune si a functionat ok.

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #31 : Februarie 21, 2017, 01:21:10 pm »
no, atunci e un punct de verificat.....
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #32 : Februarie 21, 2017, 04:57:33 pm »
Pt. ,,LIVIU/RATB” : pistonul pompei este împins de tija pedalei, în mod voit, prin alungirea tijei, ea având acel filet la capătul dispre pedală. Chiar și fără arc, greutatea pedalei nu poate să împingă pistonul, presiunea pe care o exercită fiind nesemnificativă.
Pt. ,,draku” : problema cu racordurile de frână am întâlnit-o cu mulți ani în urmă și s-a datorat faptului că am amestecat lichide de frână incompatibile, chiar și garniturile s-au deteriorat și scăpau lichid. Acuma nu este cazul deoarece racordurile sunt noi și verificate. Mai mult, am verificat racordul și conducta roții cu probleme în momentul în care le-am demontat, anulând frâna pe roata respectivă.

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #33 : Februarie 22, 2017, 12:48:10 am »
Au un rol foarte important acele racorduri flexibile din cauciuc.In carte se specifica clar,ca dupa 5 ani se înlocuiesc iar dupa 10 ani se înlocuiesc si conductele de frana.Eu am avut o problema in trecut cu un Trabant la care din senin se infranau rotile,dupa ce am schimbat,pompa de frana, garnituri, pistonase, cilindrii, parghii si mai tot dar fara rezultat,am luat toate la mana.Conductele se prezentau bine insa când am ajuns la racorduri, era jale...
Toate cele patru racorduri erau infundate,practic nu se putea sufla prin ele, nici macar cu pompa de aer.Doar presiunea pompei de frana reusea intr-un fel sa bage lichidul prin ele dar era imposibil sa mai revina inapoi.Am citit ca s-a eliminat si aceasta presupunere,ele fiind noi,dar spun si pentru altii,care se mai confrunta cu probleme asemanatoare.
P.S. Eu am montat la toate, racorduri noi si nu am avut pic de infranari,mie mi s-a intamplat pana sa schimb, racodurile astea.Dar cei drept, probleme pot aparea in fiecare moment.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline gabriel87

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #34 : Februarie 22, 2017, 01:25:49 pm »
La mine sabotii nu erau uzati ,sau nu uzati peste masura ,ca nici n-aveau cand sa se uzeze peste noapte ,cand cu o zi inainte nici nu puteam apasa pedala de tare ce era,nici eu nu-mi explic ce s-a intamplat de a trebuit sa-i pun adaos ca sa am pedala.Si la mine autoreglajele merg ca ''unse'' fara sa se blocheze si cu toate astea tot persista problema inainte de ''interventie'',asa ca trebuie incercat totul.Dupa ce i-am pust monezi [cate doua] in fata si cate una in spate tot nu era ok ,numai dupa ce i-am mai pus alte doua in plus pe dreapta in fata si-a revenit,acolo avand cei mai buni saboti[ ii schimbasem de curand].Eu te cred ca ai verificat si totul pare ok dar niciodata nu poti fi sigur ca ,,problema'' e undeva cand de fapt poate fi in alta parte.

Offline gabriel87

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #35 : Februarie 22, 2017, 01:36:55 pm »
Povestea cu racordurile flexibile e reala,din cauza lor e posibil sa ramana roata blocata dupa franare.Daca furtunul e infundat cat de cat,cand apesi frana lichidul trece prin el ca presiunea e mare ,dar cand iei piciorul de pe frana lichidul nu mai are tot atata forta sa treaca inapoi ca presiunea e exercitata numai de arcuri.Am patit la Dacie si asta a fost explicatia mecanicului[om batran cu experienta de altfel].Asa crezusem si la Trabant ,am dat furtumul jos,dar era perfect [le schimbasem acum vreo 3 ani]

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #36 : Februarie 22, 2017, 03:07:49 pm »
Hai ca si la mine problemele au inceput sa apara.Aseara pe la Obor,dintr-o data pedala s-a intarit ,si a inceput dezechilibrul haotic,am mers incet pana acasa.Astazi dimineata când am plecat frana mergea ceas,pedala flexibila cum este de obicei,si dintr-o data când eram pe DN1 fara sa fi pus piciorul pe frana inainte,pedala s-a intarit brusc.Cand sa pun frana,a inceput sa tremure, ca toti draci si sa traga in toate partile.
Eu mai am o banuiala,se pare ca si lichidul de frana ar influenta.Saptamana trecuta am completat putin cu lichid in pahar,(a pierdut cam jumate de deget in 5 luni, in care masina a mers zilnic).Si am pus lichid de alta marca,ca din cel vechi nu mai aveam,si cam de atunci mi se pare ca s-a schimbat ceva.
Este destul de neplacut, sa mergi cu 75-80 la ora si când pui frana, sa traga in toate partile.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #37 : Februarie 22, 2017, 03:22:35 pm »
Si a mea are probleme. Frana am doar la a doua pedala. Si cea mai mare problema este ca am schimbat sabotii din fata dar cand apas frina, trage tare dreapta. Asa am venit din Brasov. Asta se rezolva. Trebuiesc doar reglate. In rest am aerisit si toate cele, dar tot nu am frana puternica la primul picior. Si asta de cand am schimbat sabotii. Cred ca "mitul" cu amestecul a mai multor tipuri de lichid se adevereste. Si eu am turnat peste alt tip.
SMOKE & CHARM

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #38 : Februarie 22, 2017, 03:37:19 pm »
Si eu mai am fenomenul asta,sa prinda din a doua,se mai intampla si din cauza sabotilor, când e umezeala afara, sa se faca condens si se uda ferodoul,apoi isi da drumul.Treaba cu lichidul si eu cred ca e reala.Pana sa pun alt lichid de frana,mergea brici, si când l-am combinat a inceput nebunia.Una peste alta,trebuie sa punem la punct aceste fenomene, care tot apar.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #39 : Martie 06, 2017, 09:43:30 pm »
Dacă tot v-am ocupat timpul cu problema mea, mă simt dator să vă informez cum stau lucrurile în acest moment.
Am anulat frâna pe roata care se bloca și am reglat tija pedalei astfel încât să împingă pistonul pompei circa 2 mm. După un drum de 200 km, făcut ieri, am constatat că frâna merge perfect, nicio roată nu se blochează și nici nu se încălzește. Când voi avea timp și dispoziția necesară, voi căuta problema la roata care se bloca și vă voi informa. Mulțumesc tuturor celor care au încercat să mă ajute cu sfaturi.

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #40 : Mai 01, 2017, 12:40:30 pm »
Am reușiiiiiiit ! Problema a fost că arcul care retrage saboții era decălit ( se încălzise de câteva ori în trecut ) și nu mai lucra la parametri normali.  În urma discuțiilor de pe forum îl schimbasem dar probabil că și acesta din urmă era prea slab. Astăzi am pus un arc bun și frâna funcționează perfect.

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #41 : Mai 01, 2017, 05:15:00 pm »
Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi.

Offline lorenzobus1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 304
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #42 : Mai 01, 2017, 06:53:59 pm »
 :wav:

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #43 : Mai 01, 2017, 09:45:48 pm »
Te salut, Lorenzo.

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #44 : Mai 01, 2017, 10:42:50 pm »
Bine ca s-a rezolvat,pana si un arc care nu mai are aceleasi performante,poate da peste cap tot sistemul de franare.
Este bine de stiut pe viitor. :icon_salut:
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!