Autor Subiect: Ajutor ! Probleme cu frâna  (Citit de 14035 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline JetSS

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 433
  • B-885-DDR
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #45 : Mai 01, 2017, 11:02:11 pm »
Si eu am probleme cu frana , cilindrul de pe spate stanga e mort . Doar inlocuirea lui o sa ma ajute . Cat despre tremuratul de volan e rau. Chiar nu stiu ce are. Are joc in bucsa cred, am sa ma uit cand am putin timp. Pana atunci se poate merge fara probleme cu masina. Chiar azi cand am ajuns am facut o tura si se comporta acceptabil. O seara buna.

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #46 : Mai 01, 2017, 11:05:30 pm »
Lasa ca rezolvam cu frana spate,schimbam cilindrul sau garniturile si e ca nou.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #47 : Mai 02, 2017, 08:58:22 am »
Weekendul acesta m-am ocupat de frane.Acum o luna schimbasem sabotii pe fata, dar nu se reglau la roata stanga. Am avut frana doar pe dreapta. Am dat jos tamburul si am observat ca totul inota in lichid de frana. Primul lucru a fost sa ma uit la autoreglaje. Bine inteles mi-am dat seama ca acele urechiuse, care nu lasa acel ciocanel(reglajul) sa se miste in spate, era pus invers(Functionau exact invers). Greseala mea. Unul s-a rupt de la fortare, celalalt crapase. Noroc ca am avut unele de schimb si acum totul este bine. Frana beton. Acum astept sa vad daca mai curge lichid din piston sau nu. Daca da, inlocuiesc pistonul sau garnitura, daca nu, atunci era din cauza reglajului.  :icon_salut:
SMOKE & CHARM

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #48 : Mai 02, 2017, 09:44:28 am »
Cel mai bine ca sa nu mai ai probleme in viitor,schimbi toti cilindrii receptori,Ii cumperi noi si gata treaba.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #49 : Mai 02, 2017, 03:42:27 pm »
Cred că nu e foarte importantă poziția ,,urechiușei” dar sigur este decisivă poziția arcului. La montare trebuie verificat cum lucrează autoreglajul.

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Ajutor ! Probleme cu frâna
« Răspuns #50 : Mai 02, 2017, 04:33:27 pm »
Aveti dreptate. Voiam sa scriu ARCUL. In poza dumneavastra arcul este dupa urechiusa. Eu l-am pus inainte. asta insemna ca autoreglajul nu lasa sabotii sa se aproprie de tamburi. De aceea nu am avut frana. Sabotii reveneau tot timpul in pozitia initiala.
SMOKE & CHARM