Autor Subiect: 7 metode de a scapa de amenda pentru radar  (Citit de 11592 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: 7 metode de a scapa de amenda pentru radar
« Răspuns #15 : Iulie 08, 2014, 07:55:57 pm »
Am recitit pv -ul si am gasit o gresala la adresa mea, a trecut localitatea, strada, nr iar in loc de jud ilfov a trecut sector 1.Nu sunt sigur cat de majora e gresala insa am vb cu o cunostinta care lucreaza in sistem si a spus ca poate fi atacat datorita neconcordantelor dintre ore.Bonul de la peco e si mai intarit deoarece are pe el nr de cont al cardului lukoil al carui titular sunt.Am intrebat daca e vreo pb daca am semnat, achitat si nu am avut mentiuni si mi -a raspuns ca NU asta nu inseamna ca sunt deacord cu pv -ul ci doar ca am luat la cunostinta cele mentionate de catre agent.Nu ii pot depune reclamatie la bpr sau igp decat dupa ce s -a finalizat contestatia cu un raspuns favorabil mie, deci mai intai instanta trebuie sa aprecieze ca amenda a fost abuziva si sa o anuleze, chestiile legate de martori mincinosi nu isi au locul si nu au rost.Nu am nimic de pierdut voi face contestatie sunt banii mei munciti pe care am fost si umilit.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: 7 metode de a scapa de amenda pentru radar
« Răspuns #16 : Iulie 08, 2014, 10:42:30 pm »
Castigi sigur datorita neconcordantelor datelor de identificare, daca zici ca ai platit si cu cardu si apare pe bon, este perfect

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: 7 metode de a scapa de amenda pentru radar
« Răspuns #17 : Iulie 09, 2014, 12:10:01 am »
 Nu ma bucur inainte, am sa merg cu toate actele la cunostinta cu care am vb si care lucreaza in domeniu pentru formularea unei motivari a contestatiei inpenetrabila.Am sunat la lukoil si am spus ca doresc un extras sau o adeverinta care sa arate ca eu sunt proprietarul de drept al  cardului pentru a imputernicii bonul, deoarece sarlele de la bpr vor spune caci ori am furat un bon din tomberonul de gunoi care sa le contrazica pv -ul ori am gasit cardul pe jos sau prin cine stie ce wc -u si il folosesc abuziv fara a fi al meu.Am vb cu  cativa baieti de la un alt lukoil si au spus ca daca vb cu seful statiei respective e posibil sa fac rost si de filmarea din intervalul acela de ore, (asta mai ramane de vazut)  se pare totusi caci camerele nu filmeaza si intersectiile din apropiere ci doar incinta benzinariei dar si asa e foarte bine.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: 7 metode de a scapa de amenda pentru radar
« Răspuns #18 : Iulie 09, 2014, 12:25:01 pm »
Sincer nu stiu daca are rost contestatia. Sunt mana in mana cu judecatoria. Mie acum 2 ani mi-au luat permisul pentru neacordare prioritate la trecere. In conditiile in care pietonii mergeau pe carosabil si veneau spre trecere,nu pusesera piciorul pe zebra. E ca si cum eu as circula pe trotuar si ar fi amendati pietonii ca nu-mi fac loc. Am scris la mentiuni ca nu sunt de acord cu cele constatate si ca voi merge in instanta. Stii ce am rezolvat? Nimic. Timp pierdut prin tribunal degeaba si o gramada de nervi facuti drept bonus. PV-ul nu avea serie si numar si nici nu continea CNP-ul meu. Ba mai mult, nu era trecut numarul de zile pentru care mi se suspenda dreptul de a conduce. : "I se suspenda conducatorului auto dreptul de a conduce pentru un numar de       zile". Chiar asa scria. Conform legii procesul este nul. Am facut contestatie, am mers in instanta, din partea politiei nu a venit nimeni, ci a fost trimisa o citatie in care era gresita o litera a numarului de inmatriculare, si mai nou, pe mine ma chema Gata Ion. Deci mi-au gresit complet numele, desi numarul dosarului era cel corect. Si au castigat. Am facut si recurs, din nou s-a trimis o citatie, cu numele meu de aceasta data, dar in care era trecuta, alta zi si alta locatie unde s-a petrecut fapta. Si mai nou, era nr de inmatriculare a cu totul altei masini mentionat, o masina de Bucuresti, a mea fiind de PH. Am mentionat aceste nereguli in fata instantei, si ghici cui s-a dat castig de cauza? Brigazii Rutiere, ceea ce mi se pare bataie de joc pe fata. Eu de acum nu ma mai complic sa merg prin tribunale sau alte minuni. Daca nu sunt vinovat, nu semnez procesul si gata.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: 7 metode de a scapa de amenda pentru radar
« Răspuns #19 : Iulie 09, 2014, 01:21:55 pm »
Se pare ca interesul statului (inclusiv al judecatorilor), este sa faca rost de bani la buget. Doar de acolo isi iau salariile.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: 7 metode de a scapa de amenda pentru radar
« Răspuns #20 : Iulie 09, 2014, 03:38:35 pm »
Incerc nu am ce mai pierde, am sunat la lukoil imi elibereaza adeverinta si de titular si au spus sa vb si cu seful statiei pentru dovada video, am aratat pv unui agent de politie rutiera si a zis ca e adevarat pv e fragil dupa care l -am intrebat daca e corect ce a facut respectivul stiti care a fost raspunsul - asta e viata nu  e intotdeauna corecta cu toti.Cand l -am auzit mi -au venit spumele si mai rau asta ma determina sa nu dau un pas in spate indiferent de timpul pierdut si stresul acumulat.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: 7 metode de a scapa de amenda pentru radar
« Răspuns #21 : Septembrie 06, 2014, 09:35:08 am »
Dragos,daca aveai un avocat ... ai mancai de vii. Asa ... te-au facut din vorbe magarii
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: 7 metode de a scapa de amenda pentru radar
« Răspuns #22 : Septembrie 08, 2014, 09:00:56 pm »
Corect! Nu mi-am permis unul din pacate.