Autor Subiect: Impatimitii de Barkas  (Citit de 345465 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #885 : Noiembrie 19, 2011, 11:07:41 pm »
pai parca ziceai ca ai reparat generatorul.....
ce fel de dinam vrei sa pui la motorul ala?
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #886 : Noiembrie 19, 2011, 11:10:41 pm »
Vezi ca am reeditat postarea anterioara. De ce nu dormi la ora asta? :icon_bounce: :icon_bounce:

L-am reparat dar tot nu mentine tensiunea cat as vrea. merge 180v in sarcina si 230 in gol. La motorul tau vreau sa pun dinam de Dacie 1100 sau alternator de Dacie.
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #887 : Noiembrie 19, 2011, 11:26:39 pm »
reglezi turatia (si tensiunea) un pic mai mare in gol, ca sa ajunga la cea normala in sarcina
bre, io nu crez ca motorul ala duce un alternator in sarcina....
in gol, poate ca merge...
da care-i scopul?
ce vrei sa alimentezi?
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #888 : Noiembrie 19, 2011, 11:41:14 pm »
Nu dezvolta suficienta putere generatorul in sarcina. Parca nu e alimentat. Oricum, nu il mai modific pe Gps.

Cu motorul ala vechi al tau vreau sa fac un mini generator pe 12 v. Nu duce 500W? Nu are 1 calut putere? Motorul ala al tau de baraie in toate pozitiile e asa de impotent?


...


Daca as fi moderator te-as exclude de pe forum la cat offtopic faci........... :mumum:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #889 : Noiembrie 19, 2011, 11:44:11 pm »
=)) =))
nu ma pot abtine sa nu rad cand citesc topicul acesta, cata "love" pe centimetru patrat

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #890 : Noiembrie 20, 2011, 10:16:33 am »
Nu dezvolta suficienta putere generatorul in sarcina. Parca nu e alimentat. Oricum, nu il mai modific pe Gps.

Cu motorul ala vechi al tau vreau sa fac un mini generator pe 12 v. Nu duce 500W? Nu are 1 calut putere? Motorul ala al tau de baraie in toate pozitiile e asa de impotent?


...


Daca as fi moderator te-as exclude de pe forum la cat offtopic faci........... :mumum:

pai inseamna ca nu se alimenteaza ca lumea...
pana ajung io la tine, incearca de curata linia de alimentare. vezi ca mi se pare ca si in rezevor sorbul are o sita, s-ar putea sa fie colmatata. cand deschizi robinetul, benzina tre' sa curga fluent si relativ multa, nu sa picure sau sa pishe....

motorul ala mic are 1,5 cai la 7000 rpm
dar nu cred ca o sa faci treaba, pentru ca nu are regulatorul centrifugal de turatie
deci nu isi regleaza turatia in functie de sarcina....
in schimb generatoarele ar trebui sa aiba o priza de 12 volti, ca si al meu...
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #891 : Noiembrie 20, 2011, 01:17:50 pm »
 :occasion14: Vorbim miercuri cand reincep serviciul.
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #892 : Decembrie 02, 2011, 12:30:58 am »
 :hello2: :hello2: :hello2:
Uite că mai trăiesc şi eu!
Adică trăiesc şi pe lângă muncă la mai mulţi ,,stăpâni" mai apuc să fac ceva şi pentru mine, cum ar fi să mai pun mâna şi pe fiare.
Am reuşit să trec cu Submarinul pe la o vulcanizare unde am schimbat cauciucurile de pe faţă cu cele primite acum vreo două luni de la un coleg de serviciu (ciudatele alea inscripţionate 6.70/6.40 SR)  şi cred că am scăpat de hurducăială şi de mers ţopăit.
Nu am avut timp să merg la drum mai mult de 1 km şi cu opriri dese la semafor, dar cred că e OK. Drept pentru care mă declar gata de promenadă şi nici nu mai îmi este frică de frig, că am pus şi antigel !
P.S. Cred că nu uit să pun şi benzină, ca să nu încurc traficul !!! ;D
 :wav:

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #893 : Decembrie 02, 2011, 05:11:11 am »
:hello2: :hello2: :hello2:
Uite că mai trăiesc şi eu!

Nici nu ne indoiam ca e altfel.   :icon_cheers: :icon_cheers:  MAi bine informeaza-te de unde luam si noi asemenea anvelope...
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #894 : Decembrie 02, 2011, 11:31:19 pm »
 >:(
Păi bre, matale ori nu citeşti ce mai apuc şi eu să postez din când în când, ori nu vrei să mă înţelegi, ori nu ţii minte !
Aaaaa ! Cred că te referi la norocul meu de a mă lipi de niscai chestii marca ,MOCA" sau ,,o bere", nu?
Păi ce să zic atunci, există mai multe variante şi vorbe din popor : ori pe unde a umblat şi ce a ,,turtit" omul (unii mai porcoşi fac apel şi la meniu), ori că are noroc porcesc individul, sau că la barza chioară îi face Dumnezeu cuib !
Eu unul o prefer pe aia că Dumnezeu mai dă şi după inima omului !

P.S. Nici eu nu mai am asigurare, dar poate pe jos vii şi matale până în Parcul Carol poimâine, să te uiţi cu jind la două ,,Bărkuţe" care se mişcă graţios pe Strasse şi-ţi fac bezele şi-ţi dau în loc de pupici ... rotocoale de fum parfumat în nas  ;D ;D ;D
P.S. din nou : ce zici Draku, a fost bine ?!?  :occasion14:

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #895 : Decembrie 03, 2011, 07:06:51 am »
,,N-ai cu cine dom'le,,.................
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #896 : Decembrie 04, 2011, 08:47:55 am »
 :hello2: :hello2: :hello2:
Am plecat să spăl monstrul mecanic şi apoi ,,la bulivar" mi-e drumul !Adică la Parcul Carol şi de-acolo, până unde mi-o ajunge benzina !
 :wav:

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #897 : Decembrie 04, 2011, 03:43:32 pm »
Am condus masina lui Narcis (''Draku''), ce sa zic, acum caut sa cumpar una :P

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #898 : Decembrie 04, 2011, 04:35:54 pm »
si eu am condus masina lui dragos... k na, ce sa mai zica.. :icon_king:..tot ce pot sa spun SUUUUPPPPPEEERRRR TAAAAARE !!! :wav: iar cladura din habitaclu (de la sirocco ), jos palaria... :icon_salut:
Revin eu...lasa mesaj

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #899 : Decembrie 04, 2011, 07:50:15 pm »
Si eu am condus masina lui Narcis!!! Nu am atins asemenea exemplar pana acuma iar cat despre senzatie... Super tare! Multumesc mult draku! Genial Barkas-ul!  :icon_salut:
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html