Autor Subiect: Impatimitii de Barkas  (Citit de 342803 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #555 : Mai 24, 2011, 10:13:51 pm »
pai ce intrebare sa pun?
am fost eu anul trecut sa iau 2 roti de barkas complete de la cineva si cand am vazut ca sunt de 6.40 am renuntat
deci sunt jenti de barkas

apropos, am o janta de barkas model vechi, cu un cerc de metal pe care se fixa probabil capac nichelat (or fi existat asa? ca la trabantii vechi...)
dau la schimb cu o janta normala
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #556 : Mai 25, 2011, 06:45:45 am »
buna ,
scuze ca iti raspund asa tarziu ,kitul de reparatie ptr. carburator a fost 40lei la Molnar Arpad Brasov ,aduce la comanda piese 1.1, sunt facute in HU ,eu de cand am schimbat  masina merge foarte bine si consumul a scazut mult 
bafta in continuare ....

Am retinut. Multumesc pentru informatii.

@Alexei: o sa iti trimit datele prin mesaj personal.
@ Domn'Submarin: Poti trece oricand sa te uiti exact la ce vrei. Dupa ce e insailata, o poti si proba.
@Domn Draku: E posibil ca janta ta cu cerc sa fieintr-un loc linistit cu verdeata....... :evil4: :evil4: :evil4: :evil4:


@ toata lumea:

Am fost duminica intr-o localitate de langa Focsani sa vad un Barkas mai special. Din auzite ar fi fost unul cu sa, ca cele postate mai inainte. Am mers la unul dintre proprietari care s-a dovedit ca are in batatura un BArkas camioneta cu motor de Dacie (OMOLOGAT). Super de treaba omul, mi-a placut de el. CAmioneta nu e de vanzare.
BArkas-ul special s-a dovedit ca a fost unul cu 2 axe pe spate, folosit de un consatean la transportul frigiderelor, apoi de o tipa care cara zarzavaturi iar , din pacate, in cele din urma a fost dat la remat..... :mumum: :mumum: :mumum: Nu imi pare rau de excursie. Am intalnit un om extraordinar , m-am plimbat cu soata prin Rm Sarat unde am mancat o inghetata si in cele din urma am venit acasa cu un mic ocol pe la cineva drag noua unde am intalnit alti oamani EXTRAORDINARI. O sa ii mai vizitam. :love6: :love6: :love6: :love6:

Poze:

Primele 5 sunt cu BArkas-ul de langa Focsani iar restul cu al meu . VEdeti stadiul unde am ajuns cu lucrul. Spor la vizionare!


"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #557 : Mai 25, 2011, 09:17:25 pm »
Vad ca iar scriu eu.........

Am vopsit cu alb cabina..........M-am enervat ca au plutit puf de floare ca vata....

  :toothy1: :toothy1: :toothy1: :toothy1:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #558 : Mai 25, 2011, 09:32:03 pm »
   faina treaba facusi (cu pistolul, ma refer)! si sa stii ca eu nu vin cu trabi pana nu cade tot puful! pai mie imi zici sa mai astept si tu bagi la inaintare?! s-au lipit multi , macar? sa dea aspect de velur!  :P

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #559 : Mai 25, 2011, 09:40:10 pm »
I-a scos doamna cu multa rabdare. CE a ramas, iese la spalat sau polish. Cred ca saptamana viitoare se linistesc si poti veni sa spoim tavanul.... :toothy4:  Teoretic, marti sunt liber.  Pregatirea e mai lunga, stropitul dureaza maxim 30 de minute cu revenirile de rigoare. Ideal este sa vopsim dupa ora 17 cand vine doamna mea acasa ca sa supervizeze actiunea. M-am obisnuit sa tot stea in ceafa mea si sa ma cicale.... :angel8: :angel8: :angel8: :angel8: Sunt masochist? :blob5: :blob5: :blob5:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #560 : Mai 25, 2011, 09:47:51 pm »
ce zici ca s-a intamplat cu janta mea buna?  :violent1:

in alta ordine de idei, nu-mi place albastrul ala nici sa ma omori.... iar cu dunga aia alba pe ea arata ca masina de militie......
era mai frumos albastrul ala de dinainte.....
da' in fine.....asta-i parerea mea
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #561 : Mai 25, 2011, 09:50:58 pm »
Acum  ce sa zic? Nu vb matale Domn Draku ci INVIDIA!!!!! :angel7: :angel7: :angel7: :angel7: :angel7: :angel7: :angel7:  Asta e........

Din fericire nu am alta vopsea decat Albastru 680. PUNCT!

Si da, arata ca MILITIA!

Ps. Janta matale asteapta linistita alte vremuri....... :toothy10: :toothy10: :toothy10:

Auzi tu ,,JANTA MEA BUNA,, ......... ^-^ ^-^ ;D ;D ;D  Saraca de ea are 40 de ani si e jumate fier iar restul oxid de fier........... :P :P :P :P
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #562 : Mai 25, 2011, 10:10:32 pm »
   saptamana viitoare, marti, ar fi super! daca poti si tu, e ok! cat o priveste pe consoarta ta, cred ca e indicat sa-ti placa cicaleala ei; gandeste-te cum ti-ar pica daca nu ti-ar placea! Casatoria e o chestie love-hate cica! Ca sa apuc sa pun hartiile si sa nu te tin din treaba, merge sa ajung pe la un 16.30? ca de dat cu smirghel merge si de-acasa, dar nu si cu hartiile si restu'...
  In alta ordine de idei, sa stii ca si eu preferam culorile de dinainte... Dar, gandindu-ma ca e vopsea proaspata si arata frumos si e lucioasa, cred ca se compenseaza pentru gust. E bine asa! Si mana pare "invatata" sa dea, degeaba ziceai tu!  :P Esti priceput!

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #563 : Mai 25, 2011, 10:50:05 pm »
foarte priceput....
sa vedeti duba mea, saraca de ea ce bine arata....
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #564 : Mai 26, 2011, 12:47:56 am »
 :hello2:
Pt dl Autom : Chiar daca ai vopsit cu albastru (din nou !), fii mandru - ai ceva in comun cu cei de la SAAB; si ei dupa ce s-a terminat razboiul si au inceput sa fabrice si masini (pe langa avioane), au scos cateva serii de masini, ani buni, vapsite toate in culoarea KAKI (ca doar nu era sa arunce vopseaua ramasa din timpul razboiului) !!!
Oricum, asupra gusturilor nu are rost sa insistam - vor avea cei de la ITP si RAR cate ceva de spus !
Oricum, tare mi-ar place sa-i vad pe Autom si Draku condamnati sa locuiasca pe o insula izolata, vreme de cativa ani (ori ar inventa iarasi bomba atomica, ori ar face rost de una si ar detona-o) ;D
Acum mai am o intrebare : la cum apare in fotografie, tare mult imi place cum prezinta masina lui Alexei, ca si a lui Autom. Daca luam in calcul ca primul era nemultumit de cum i-au scos-o la vopsitorie, atunci sa-l parafrazam pe Luceafar (NU pe Lucifer !!!) ,, de departe ... vezi de-aproape ?!?).
Cred ca trebuie sa ma conving cu propriile-mi simturi (asta inseamna ca de indata ce am timp, fac o descindere la Autom).
Si gata pe ziua de azi !!! :hello:

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #565 : Mai 26, 2011, 05:19:25 am »
foarte priceput....
sa vedeti duba mea, saraca de ea ce bine arata....

Ce vina am eu daca duba ta e asa de mare, nepregatita profesional, neizolata corespunzator si proprietarul cicalitor.....ai?  Pentru cine nu stie, Domn' Draku zici ca e soacra-mea............ :o ;D ;D ;D ;D ;D Si da,poate omul ( Pater adica) considera ca sunt priceput. :blob7: :blob7: :blob7: :blob7: :blob7: :blob7: Tu ai dat in 2 zile podeaua la duba. VEneam sa te verific sa nu te fi lipit de podeaua aia cu furtunul infasurat in jurul gatului..... :blob5: :laughing7:


@Pater: Deci, te astept marti. Mai vb pana acolo
@Domn'Submarin: Stiu ca e contrastul mare intre alb si albastru dar asa e trecuta in carte: Alb+Albastru ( era bleo dar mi=au modificat-o fara sa ma intrebe). Vopseaua o aveam de la 1100 . Pana acum au intrat 3 L.

Despre locuitul pe o insula..........iti dai seama ce ar iesi, ,,El,, ar avea caruta cea mai frumoasa si bine vopsita, ,,El,, ar avea cei mai destepti canari, ,,El ,, ar avea cea mai frumoasa coliba si, ,,El,, ar fi ajuns acolo findca ar fi vrut, nicidecum ca asa ar fi fost destinul........ :icon_bigsmurf: :icon_salut: :laughing7: :laughing7: :laughing7: :laughing7: :laughing7: :laughing7:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #566 : Mai 26, 2011, 08:04:57 am »
io n.am zis ca esti nepriceput, ci din contra. Mai citeste odata
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #567 : Mai 26, 2011, 10:30:08 am »
   pai daca ai bagat puncte de suspensie, ce voiai sa inteleaga omu'?! Eu sunt de parere ca arata super-bine vopseaua la tine, Narcis; si daca dadeai chitul/masticul ala INAINTE de vopsire, chiar era ca din service! Deci: omu' face treaba buna!!! "Am zis!" *
 
 *de la Dinulescu citire.

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #568 : Mai 26, 2011, 06:28:58 pm »
Data viitoare o sa dea masticul ala inainte de vopsea. Trebuie sa il laud pe Domn'Draku fiindca la cabina mea el sau mai bine zis degetelul lui, a intins masticul ala mult discutat.... :coffee2: :coffee2: :coffee2:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Licu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #569 : Mai 28, 2011, 03:29:31 pm »
din goana calului si de o calitate  :BangHead: un bulbucat din Bacau.Prima data cand il vad.


Trebuie spus ca saracul motor parca mergea intr-un piston,driver-ul il tura sa nu moara da fum nu prea era.

Si domnu' Mircea,jos palaria [inca o data] pentru cum va ingrijiti/reparati masinile :wav:.
Have a nice day!