Autor Subiect: Cumpar Trabant Combi  (Citit de 3982 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline toteu

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 7
Cumpar Trabant Combi
« : Iunie 24, 2010, 10:22:43 am »
Din pacate trebuie sa fac un pic de concurenta celorlalti colegi cu aceeasi dorinta, dar asta e...

Caut deci o noua Rosinanta, un Trabant Combi in stare exceptionala, fara rugina, fara accidente sau altfel de frecusuri, cu actele in regula si motor extrem de foarte bun. Daca masina mai face si cafea, tunde iarba si recita si poezi, cu atat mai bine.

Limita pretului pusa de minunata si inteleapta mea sotioara este de 450 Euro. Ma refer acum la limita de SUS  ;)

Daca cineva stie de o astfel de frumusete, rog sa ma contacteze pe eMail, la tomalimos@gmail.com

In cazul in care ofertele posibile nu sunt corespunzatoare cu dorintele mele, nu e prea mult loc de negociere. Asa ca voi astepta, timp am destul. Ori vin eu la Rosinanta, ori vine ea la mine.

Salutari din faruri
Vlad

Offline catana

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 171
Răspuns: Cumpar Trabant Combi
« Răspuns #1 : Iunie 24, 2010, 01:36:00 pm »
stai si asteapta ca vine ea la tine ;D

Offline holyb2112

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 13
Răspuns: Cumpar Trabant Combi
« Răspuns #2 : Noiembrie 16, 2010, 05:54:18 pm »
E bine ...deci nu sunt singuru cu limita la pretu de cumpare ... oricum si eu sunt in cautari da' bineinteles ca nimic nu poate fi simplu si usor cand poate fi greu si complicat...oricum nu ma las pana nu am Trabiul meu...astept si eu si poate spre sfarsitu anului acesta adica dupa 1 decembrie mi se schimba norocu...(poate o sa castig la loto niste bani in plus...dar mai intai trb sa joc)...oricum merita asteptarea

Offline saptezeci

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 189
  • Sink deep in the rust
Răspuns: Cumpar Trabant Combi
« Răspuns #3 : Noiembrie 20, 2010, 12:27:55 am »
salut,

Combi-urile au devenit cam raritate la momentul de fata. Cei care le au ori sunt entuziasti ori le folosesc inca pentru diverse treburi.
Iti dai seama oricum ca nu ar vinde nimeni asa un combi "impecabil" decat daca ar fi ceva neinregula cu el.
450 Euro vin 19.3 milioane, o suma suficient de mare ca sa-ti faci un trabant cap coada.

Sfatul meu daca vrei combi e sa cauti unul abandonat, sa-i gasesti proprietarul si daca nu cere marea si sarea pe el sa-l cumperi. Verifici totusi sa fie in stare recuperabila la tabla (sa nu fie luat de "cancer" prea tare sa trebuiasca alte investitii de milioane in tinichigerie).
Apoi, cu restul de bani ii faci mai intai tratatre anticoroziva, frane, directie, motor, eventual mici reparatii pe la electrica.
Cautand, poate ai norocul sa dai de unul si intr-o stare acceptabila. Nu stiu daca o sa ajunga investitia sa faci absolut tot dar faci mai intai esentialul si apoi mai faci pe parcurs.
A da si foarte important e sa aiba si actele in regula (serie de caroserie, eventual de motor sa nu ai surprize pe la ITP/RAR), sa aiba numerele de la el, talon (modelul nou de talon, sa nu fie cu 17-B 1819 in el) si carte de identitate care sa corespuna datelor dupa talon. 
Pai ori suntem trabantisti, ori numai suntem

Offline csaba

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 108
Răspuns: Cumpar Trabant Combi
« Răspuns #4 : Ianuarie 03, 2011, 11:25:14 pm »
eu zic ca nu-ti ajung 450 euro,un trabant in stare cat de cat ok te costa din start 1500 ron, daca mai ai treaba si cu tablaria sau alea alea , iti zic eu treci bine de suma aceasta ( din experienta iti zic) si nici macar nu ai   inceput bine treaba!
poate ai noroc si prinzi unu in stare buna da tre sa ai rabdare .....

Offline horatiu601

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 967
Răspuns: Cumpar Trabant Combi
« Răspuns #5 : Ianuarie 04, 2011, 12:13:48 am »
maaa,sa stiti ca nu ii dracu chiar asa de negru cu numerele vechi(2-CJ- xxxxxxxx) ,numai propietarul sa fie in viata,in rest este aproape aceeasi procedura :blob7:
trabantul nu este o masina,este un stil de viata!! :)

Offline zulutza

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 155
Răspuns: Cumpar Trabant Combi
« Răspuns #6 : Ianuarie 04, 2011, 10:12:47 am »
Eu mi-am luat un trabi kombi exact ce ai descris tu in cererea de cumparare cu mici abateri  :blob7: la inceputul lui decembrie 2010, insa am dat pe el 2000 lei adica 465 euro si crede-ma, nu poti gasi nimic mai ieftin de atat decat daca iei sfatul lui "saptezeci"!
Un lucru e cert! ori trebuie sa ai norocul... si sa il gasesti din prima ( cazul meu ), ori o sa iti ia mult timp asa ca inarmeaza-te cu multa rabdare...ca aici nu vinde nimeni asa piesa rara!  :sad5:

Mult noroc ...  :icon_flower:

Simplitatea este cel mai dificil lucru de asigurat din lume, este ultima limita a exigentei si ultimul efort al geniului. George Sand

Offline toteu

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 7
Răspuns: Cumpar Trabant Combi
« Răspuns #7 : Ianuarie 19, 2011, 10:21:45 pm »
Multumesc Colegilor care au raspuns

Inca nu l-am gasit si nici el pe mine. Dar mai astept. Avand in vedere ca si timpul imi este destul de limitat, nu prea merge chestia cu cautatul ...

In schimb stau foarte bine la capitolul "norocul ..." :) Macar sa aibe mai multi oameni norocul meu. De aceea nu-mi fac asa de mari griji. Undeva sta si trabantelul meu si asteapta...  :icon_geek:

In cazul in care apare ceva, ma puteti contacta si mai direct, pe tomalimos@gmail.com (si gata, ma duc sa mai citesc odata balada haiducului  :read2: )

Va doresc o seara linistita
Vlad

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Cumpar Trabant Combi
« Răspuns #8 : Noiembrie 27, 2011, 12:53:30 pm »
mai e de actualitate anuntul ? inca mai cauti? te rog sa faci update. merci
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan