Autor Subiect: Politia Locala  (Citit de 26305 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #60 : Februarie 20, 2017, 03:48:36 pm »
O Doamne ,asta ati inteles,  ca politia locala amendeaza la rutiera conform lg 155?
155 este lg prin care politistului local ii sunt atribuite acele cateva pct pe linia de competenta rutiera la oug 195 /2002,la fel ca si in cazul celorlalte acte normative, lg 61/91,lg 12/90 si etc.Actul normativ in baza carui el sanctioneaza este oug -ul la fel ca si in cazul Politiei Romane.
Un alt aspect e faptul ca banii proveniti dupa urma amenzilor din legi si ordonante merg in bugetul de stat, la nivel national, in bugetul de stat la nivel local ajung doar banii proveniti din amenzile date pe hcl -uri (hotarari de consiliu local) adica cele emise de primãrii.
Nu v -ati intrebat niciodata dc primarii pun in vedere pol loc sa puna accentul pe aceste hcl -uri in mod principal? Foarte simplu ,banii proveniti din aplicarea lor intra in bugetul local.De multe ori sanctiunile prevazute in hcl sunt nejustificat de mari,asta in comparatie cu cele prevazute in lg si ordonante.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #61 : Februarie 20, 2017, 04:09:40 pm »
.Tocmai din cauza asta Politia Locala are o dotare mai buna fata de cei de la Mai, bn sa nu exageram nu vb de structurile speciale ale Mai, ci doar de cele de jos .....ex op.Un alt aspect e faptul ca cei de la locala nu fura din ratia de carburant si nu dezmembreaza piese dupa masina de serviciu pt a le lua acasa, asa cum se mai procedeaza pe la comune.Localii au grija de masini si cand primesc un litru de antigel sau lichid de parbriz sa -l completeze nu sa il inlocuiesc cu apa.La mine stau cardurile de carburant la liber pe birou la fiecare verificare pe ele nu gasesti mai putin de 4000 lei, maxim 6000, nimeni nu fura carburant, in schimb ala de la nationala ma intreba odata cum facem sa luam si noi dupa card tigari si mancare.Pe bune, chiar sa ma pretez la mizerii de genul asta? In masinile lor nu gasesti nici cric de rezerva in unele cazuri, dar ce sa mai vb de trusa medicala.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Politia Locala
« Răspuns #62 : Februarie 20, 2017, 07:46:10 pm »
pai tocmai ca aici este problema, de unde vin banii
la politia locala vin pe "filiera scurta", din bugetul consiliului local/judetean sau cum o fi
de aia sunt bani de dotari de tot felul si carburant la discretie, dupa cum zici
la politia nationala, banii vin de la bugetul de stat, care e cum e si se distribuie cum se distribuie
mai tine si de cum isi organizeaza bugetul in curte fiecare institutie, e adevarat
dar ia sa fi primit amandoua institutiile banii din acelasi buget, cum ar fi fost?
poate ai sa spui ca in politia locala sunt oameni mai de calitate decat in cealalta si nu s-ar preta la matrapazlacuri....
da-mi voie sa nu te cred....
ca esti tu o astfel de persoana (si altii cativa ca tine), de acord, dar cu o floare nu se face primavara....
la fel si cealalta politie, fiecare cu uscaturile ei


insa, imi pare rau sa o spun, cu intrebarea retorica de mai sus: "Nu v -ati intrebat niciodata dc primarii pun in vedere pol loc sa puna accentul pe hcl -uri in mod principal? " ai dat, de fapt, definitia politiei locale...
asta si cu stirile de acest gen aparute in presa (primarii care pun politia pe urmele amantelor, etc) demonstreaza clar ca politia locala este un instrument in mana primarilor/presedintilor de cl, fara alta autoritate de control.....
si asta nu este normal
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #63 : Februarie 20, 2017, 08:12:58 pm »
Aici nici nu te contrazic, politia locala nu trebuia sa faca parte din cadrul primariilor.
Trebuia sa fie in subordinea  prefecturii sau ca o subunitate a politiei romane in cadrul MAI.
Vezi tu ....ordinele mai vin si de la niste boi avizi dupa putere, dar asta nu impiedica agentul sa refuze executarea lui daca nu e legal sau sa ceara acel ordin /dispozitie sub forma scrisa.Nu toti sunt corecti, nici nu pretind ca as fi corectitudinea intruchipata, insa vreau sa dorm linistit noaptea acasa.
Nu vad nimic rau in a ma bucura de dotari mai bune decat cei de la Mai, important e sa le si folosesti doar in scopurile lor prestabilite.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Politia Locala
« Răspuns #64 : Februarie 20, 2017, 11:13:03 pm »
Aici nici nu te contrazic, politia locala nu trebuia sa faca parte din cadrul primariilor.
Trebuia sa fie in subordinea  prefecturii sau ca o subunitate a politiei romane in cadrul MAI.
Vezi tu ....ordinele mai vin si de la niste boi avizi dupa putere, dar asta nu impiedica agentul sa refuze executarea lui daca nu e legal sau sa ceara acel ordin /dispozitie sub forma scrisa.Nu toti sunt corecti, nici nu pretind ca as fi corectitudinea intruchipata, insa vreau sa dorm linistit noaptea acasa.
Nu vad nimic rau in a ma bucura de dotari mai bune decat cei de la Mai, important e sa le si folosesti doar in scopurile lor prestabilite.


tuturor ne place (cred) sa avem dotari ca lumea la serviciu, sa ne putem face treaba cum trebuie si sa nu ne chinuim aiurea
paranteza:  cam acum 1 an ni s-a adus la serviciu o scula multifunctionala xerox (scaner/copiator/imprimanta) in valoare de aprox 1800 de euro...
a, n-aveti voie sa copiati/scanati documente (adica sa ne usuram munca), doar imprimare.....
pai pana mea, ati dat o caruta de bani pe asta ca s-o folosim la sfert din capacitate? de banii astia luati 3-4 imprimante ca lumea.....
un an mi-a luat sa-i conving sa o deblocheze....sa ne putem folosi de ea la capacitate...
deci da, ai dreptate: boii, dupa ce ca sunt avizi de putere, sunt si prosti pe deasupra....

cu refuzatul ordinelor, e cu dus si intors.... da, sunt cativa care au singe in instalatie, gen Berbeceanu sau Godina (oarecum...), care au castigat notorietate si asta ii ajuta...
in rest nu prea se contreaza oamenii cu sefii pe lucruri serioase, pe prostii da....dar neimportante
oricum ar fi, dispozitii scrise sau nu, ultimii oameni (lucratorii/agentii) pica de fazani, sefii nu prea patesc nimic.
stii de ce? apararea lor e: la cate hartii semnez eu, nu am bagat de seama.
cunosc caz concret cu sefi mari (da' mari...) si lucratori care au ajuns la tribunalul militar impreuna... cine crezi ca a picat prost? ...
exact...... lucratorii care nu au refuzat sa execute ordinele.... (daca nu executau, tot la tribunalul militar ajungeau....)
avantaj sefii, c'asa-i in tenis...

sistemul e de vina si nu-l poate schimba nimeni.....
dupa 20 si de ani in acest sistem, cunosc si eu unele lucruri...
pot chiar sa spun: caracatita e chiar mai mare decat cea cu care se lupta comisarul Catani in serialul ala din anii '90.....
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #65 : Februarie 20, 2017, 11:44:07 pm »
 Unii nu refuza aberatiile pentru ca sunt lingai si la randul lor vor sa traiasca bn pe langa sef, altii nu isi pun intrebarea ce se intampla daca iese prost, pt ca atunci cand se lasa cu cercetari fiecare e pt el pe cont propriu.
De cate ori nu am auzit vrajala cu .......stai ma linistit nu -i pb avem juristi, e frectie cand ai facut beleaua toti fug de tine, parca ai ciuma.
Din cauza asta e bn sa nu iti depasesti atributiile si tot din cauza asta functionarii se acopera cu hartii multe care ingreuneaza bunul mers al lucrurilor,  sa fie bn ca sa nu fie rau.
Din cauza asta zic, nu ma deranjaza criticile de genul asta, pt ca si eu le recunosc ca fiind fondate, ma deranjaza criticile alea proste care tin mai mult de proasta crestere si spuse din auzite, critici de pusti antisociali neinformati.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Politia Locala
« Răspuns #66 : Martie 23, 2017, 08:34:26 pm »
On topic- ce ,,puteri'' au de la politia locala, sa ne salte masinile cu care nu (prea) circulam... :laughing7:



https://www.politia6.ro/vehicule-fara-stapan
popandau de trabante

Offline matei-traby

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 191
  • În căutare de bolid ;)
Re: Politia Locala
« Răspuns #67 : Martie 23, 2017, 10:18:36 pm »
Bine, dacă mașina e abandonată, și este nevoie să fie ridicată, atunci să facă ceva util cu ea; să o repare, să o utilizeze la ceva, de preferat să o vândă pasionaților... :laughing7: ,nu să o caseze, e păcat, și mulți oameni iubitori de mașini clasice ar vrea să le salveze de la remat. Mă gândesc, poate facem ceva în privința asta, o societate sau un proiect prin care să salvăm Mașinuțele... :sign13: Lucru de discutat.
PS: una e să circuli mai puțin cu ea, alta e să o lași „micilor infractori”, ploilor, zăpezii, ruginii și uscăciunii... Decât să o abandonezi (nu e cazul nostru), mai bine o donezi sau o vinzi cuiva care o respectă sau o folosește. :violent1: Faptul că unii polițiști ridică tot ce nu e „aerodinamic”, și nu e proaspăt spălat, e altă poveste.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Politia Locala
« Răspuns #68 : Martie 24, 2017, 08:23:24 am »
On topic- ce ,,puteri'' au de la politia locala, sa ne salte masinile cu care nu (prea) circulam... :laughing7:



https://www.politia6.ro/vehicule-fara-stapan

De ce nu citesti articolul pana la capat?

''Ridicarea propriu zisă a autoturismelor abandonate sau fără stăpân se efectuează de către ADPDU S6, în prezenţa inspectorilor din cadrul autorităţii publice locale şi în prezenţa agenţilor din cadrul Brigăzii de Poliţie Rutieră, completându-se procese-verbale de ridicare în 3 exemplare.''

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Politia Locala
« Răspuns #69 : Martie 24, 2017, 07:06:35 pm »
eeee, de ce zici ca n'am citit?? :laughing7:
Eu stiu, numa' ca am dat articolul ca sa vada si altii... :argue:
Ba chiar am scris SI AICI, ca au venit gata sa-mi puna afise pe geamurile de la trabi si bus ca... sunt vechi si mai mult stau... :o

Despre ASTA vorbim....

..Stiu cazul uni vecin trabantist care lucreaza muuult p'afara si nu are cum sa ingrijeasca masina.. a primit afis, am mers io la aia la primarie... am esplicat...da' ei o tineau una si buna- sa vina propitaru'!!!
Pan'la urma a venit, l'am ajutat s'o mute, acum e in parcarea subterana de la un bloc. Locu' costa, cica, 8 (OPT!!!!) mii de... euro... :o :BangHead:
Pai astea sa ne fie...,,optiunile''? :icon_pale:
popandau de trabante

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Politia Locala
« Răspuns #70 : Martie 24, 2017, 08:52:38 pm »
vis-a-vis de locul unde lucrez, sta un mosulica
la curte....


avea parcate in fata curtii 2 masini: un opel rekord (sau ford taunus, nu stiu exact, ca trec in fiecare zi pe langa el....) din anii '70, si un vw beetle (broscuta)
masinile complete, cu toate piesele (sa vedeti cum arata un crom ca lumea pe barile si ornamentele opelului/fordului dupa 20 de ani de stat afara....), dar jalnice ca vopsea, cu pete de rugina superficiala, etc
asta din urma (vw-ul) avea aripile demontate, ca ...."le repara el....", mosul...
n-a mai apucat, ca acum vreo 3 ani i l-au luat astia de la adp din poarta.....
"nea marine, du-te si vezi ce e cu el ca ramai fara....."
"nuu, ca n'are cum, il iau inapoi..."
nu l-a mai recuperat, pacat de el ca era complet....
prevad ca si opelul/fordul va avea aceeasi soarta
ce frumos ar fi asta, restaurat, plafon si stalpi imbracate in vinilin negru si restul vopsit albastru metalizat, cu ornamentele cromate....are motor 1.9 benzina....
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Politia Locala
« Răspuns #71 : Martie 24, 2017, 10:09:03 pm »
Pai.. si s'a ,,respectat'' ce zice conu' mai sus?? ,,procedura''....
Stiu ca in sect 2 ti le salta pur si simplu, a patit-o un amic cu un bus.
A venit si i-a luat-o. Scurt. :glasses9:
popandau de trabante

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Politia Locala
« Răspuns #72 : Martie 25, 2017, 09:28:31 am »
tot sectorul 2 este si la noi....
niste magari, pe urma iti cer 250 lei/zi de "cazare" a masinii ....
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #73 : Martie 25, 2017, 08:55:58 pm »
In 10 zile daca  nu se prezinta dupa ea adpul o valorifica la remet.
Poti sa o mai muti de coco,colo macar 3 m si sa nu fie pe pana cel mai important ,daca ar fi si spalata ar fi ideal,important e sa nu se stranga pe sub ea buruieni si pamant .Dar romanul in general e si putoare , o lasa pana intra cu tot cu praguri in asfalt ,mai are un geam spart ,se umple de gunoi de la trecatori si devine focar de infectie,sobolani etc.
A mea de aproape un an demontata si in curte si tot nu are un cauciuc desumflat .
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Politia Locala
« Răspuns #74 : Martie 27, 2017, 09:53:42 pm »
..sambata dadui peste o zona de depozitare de la 4--- erau luate si cateva.. rulote!! :o de persoane! adica daca nu or fi mers de vara trecuta cu ele... si stateau.. le-au luat!
ca omu' nu se gandeste ca daca lasa rulota intr-un loc o sa vina cineva ca sa-i puna afis si sa i-o mai si salte... :icon_rabbit:
popandau de trabante