Autor Subiect: Wartburg 1000  (Citit de 16403 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Wartburg 1000
« : August 23, 2010, 08:09:00 pm »
    A aparut in 1955 fabricat in uzinele din orasul Eisenach fosta DDR desprins din EMW(Eisenach Motoren Werke) si IFA modelul F9.O masina simpla usor de construit , condus si intretinut pentru acea vreme, dar la care se consuma mai mult material - motorul clasic in doi timpi, trei cilindrii, racit cu apa.Primele modele nu aveau pompa de apa aparea un efect de termosifonare datorita variatiei densitatii lichidului de racire la trecerea prin radiator.Suspensiile erau cu arcuri lamelare dispuse transversal(ca la  Trabi ).Numit Eisenacher sau Wartburg dupa numele castelului din zona a fost imbunatatit continuu de la modelul cu motor 900 cmc spre varianta 311 cu motor 991 cmc .In   1965  a aparut tipul 312 cu un nou model de sasiu cu suspensii arcuri elicoidale ,  modificari la anexele motorului de 992 cmc( alt carburator, pompa de apa incorporata in chiulasa), alt model de caseta de directie , mici modificari la pasajele caroseriei. Principiul acestui sasiu si sistemele de directie si franare s-au pastrat si la modelul 353 aparut in 1966 insa cu o noua forma a caroseriei.Imbunatatit an de an in 1988 s-a renuntat la motorul 2T si s-a lansat modelul 1.3 cu motor IFA (dupa licenta VW), motor 1272 cmc, carburator Weber , cutie viteze 4 +1trepte, practic pe acelasi model de sasiu  modificat pentru a sustine noul tip de motor.Atasate cateva ce  poze sunt de la un model 312 an fabr 1965 in curs de pregatire pentru de vanzare vazut duminica trecuta .
http://thumbnails30.imagebam.com/9440/2a6ae694395377.jpg[/img][/URL]
« Ultima Modificare: August 23, 2010, 08:32:42 pm de Gusteru »

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Răspuns: Wartburg 1000
« Răspuns #1 : August 23, 2010, 11:34:21 pm »
O prezentare care spune tot:
http://www.youtube.com/watch?v=wGJrpS9iZ14
« Ultima Modificare: August 23, 2010, 11:58:24 pm de Gusteru »

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Wartburg 1000
« Răspuns #2 : August 23, 2010, 11:57:30 pm »
Imi permit sa pun continuarea (mare atentie la tratarea caroseriei)

http://www.youtube.com/watch?v=2y14a-RREdI http://www.youtube.com/watch?v=ifzvjLeeLM8
« Ultima Modificare: August 23, 2010, 11:59:24 pm de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Wartburg 1000
« Răspuns #3 : August 24, 2010, 07:33:33 am »
Frumoase filmulete. Multumim. Le-am savurat. Ultimul e trist, omul probabil luceaza acolo de cateva generatii........
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Răspuns: Wartburg 1000
« Răspuns #4 : August 24, 2010, 08:58:38 am »
Nu am mai stat sa le caut aseara , foarte bine ca le-ai pus.Trist , asa este.Face parte din surprizele neplacute ale vietii.
Altceva interesant (dar trebuie avut rabdare la vizionat).E vorba de o prezentare facuta mai recent.O parte din persoanele din Wartburg -Das Ende apar si aici.
http://www.youtube.com/watch?v=IBG9M05614g http://www.youtube.com/watch?v=zeUQqj7lK2E
http://www.youtube.com/watch?v=ifzvjLeeLM8 http://www.youtube.com/watch?v=h6qYmK7Eb1A
http://www.youtube.com/watch?v=4dUn-s-pmOc
« Ultima Modificare: August 24, 2010, 09:23:58 am de victor »

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Wartburg 1000
« Răspuns #5 : August 24, 2010, 09:28:35 am »
   Prezentarile astea "spun tot", e drept, dar numai ca o spun in alta limba!!!  :P

Offline wbg_1000

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 3
Răspuns: Wartburg 1000
« Răspuns #6 : August 24, 2010, 03:16:37 pm »
Bine, probabil 312 exista pentru ca nu au reusit sa produca suficient de repede presele pentru caroseria de 353 si nu isi permiteau sa scada ritmul.

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Răspuns: Wartburg 1000
« Răspuns #7 : August 24, 2010, 08:08:06 pm »
De aceea m-am referit la rabdare. Se intelege din imagini . :D
Din ce am inteles s-au gandit sa imbunatateasca sasiul de 311 cu ceva vreme inainte.In paralel s-a proiectat si forma "caramidoasa" .312 e un model intermediar .A fost poreclit "Bunicul"

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Răspuns: Wartburg 1000
« Răspuns #8 : August 31, 2010, 09:35:24 pm »
Prima masina cu care am mers, lasata de bunicul meu , raposat de multi ani.Practic am copilarit langa ea.E proiectul meu de restaurare- fara termen impus ;D.Am gasit cateva poze din vremuri cand arata mai bine.Momentan "e in lucru"

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Wartburg 1000
« Răspuns #9 : August 31, 2010, 10:28:43 pm »
!!! PIESA DE PIESA Mestere  :o !!!  :-* Tre' sa ajung la tine la mosie sa iti vad "fiarele".
PS  Masa si dansul la caminul cultural  8)
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline zoltan.ezo

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 70
Răspuns: Wartburg 1000
« Răspuns #10 : Februarie 19, 2011, 03:37:08 pm »
Deja incep sa devin invidios!Eu caut de ani de zile un Wartburg 311,312care sa fie acceptabil si ca pret sa ca masina ,dar se dovedeste a fi o cautare grea.Masinile care mai sunt bune si de vinzare au preturi astronomice cel putin pentru mine.Anul trecut am gasit un 311 intru-n garaj nemiscata de 25 ani,cu talon vechi si ce e mai trist nu mai are nimic din ce era sticla pe masina -nu are geamuri ,faruri ,stopuri ,pe toate le-au spart niste copi care au patruns in garaj.Facind cecetari mai departe am gasit o caroserie care avea si geamurile ,dar proprietaru cere mai mult pe caroserie decit cerea celalalt pe toata masina.Continuind cautarile am mai gasit un Wartburg nu stiu exact modelu ca lam gasit in fundul unei gradini si l-am vazut mumai din strada.A-m dat cu greu de proprietar ,am vorbit la tel cu el ,am inteles ca masina nu are acte ca are rupta o roata,modelu nu il stia nici el,a ramas ca la primavara sa maerg sa il vad. De pret m-ia zis ca il da la pret de fier vechi,dar avind in vedere pretul fierului la ora actuala+trailer=probail nu merita.Sincer inca nu am renuntat mai caut poate apare ceva.De unde pasiunea mea pt Wartburg?La fal ca si la tine Mihai,bunicul meu a avut acest tip de masina si eu am crescut cu Wartburg,Trabant,Skoda S100.Te-as ruga Mihai s-ami zici de unde esti poate ne intilnim si mai povestim,eu sunt sofer si umblu prin toata tara,daca vrei poti sa ma suni si pe mobil 0751/156504.Cu bateria si becurile ramine valabil.

Offline zoltan.ezo

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 70
Răspuns: Wartburg 1000
« Răspuns #11 : Martie 09, 2011, 01:52:06 pm »
Ce ai mai facut Mihai? ai rezolvat cu RAR ceva? ai mai facut ceva pe la Wartburg?Mai da si tu un semnal ,iese ceva dinbijuteria lu bunicu-tau?Pacat ca stai asa departe ,ca te mai ajutam si eu,oricum cu prima oczie cind am drum inciol te vizitez.PS bine ca mi-am adus aminte sa te intreb:nu sti cumva un atelier de nichelare-cromare prin zona ta?

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Răspuns: Wartburg 1000
« Răspuns #12 : Martie 09, 2011, 07:40:20 pm »
Salut!
Inca lucrez , nu am ajuns la un stadiu de prezentat , dar voi arata ce am facut cat de curand.
De cromare nichelare nimic prin zona PH care sa aiba rezultate bune.
Ne auzim.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Wartburg 1000
« Răspuns #13 : Martie 09, 2011, 07:48:12 pm »
Frumoasa rau cea verde cu alb,imi place mult in total cate ai,si spor la reconditionat.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Răspuns: Wartburg 1000
« Răspuns #14 : Martie 16, 2011, 10:14:48 pm »
Cea verde cu alb a fost alba cand am cumparat-o, cu banii de o bursa eram prin anul 4.Fusese lovita destul de rau, tehnic nu statea bine decat la directie.Vopsita rapid cu verde ,nu am reusit sa trec de RAR , nici bani nu mai aveam , am carat-o la bunica-mea si 4 ani doar am conservat-o cat s-a putut. Dupa ce m-am angajat  l-am pus pe roti pe cel alb.De asta verde aveam bani dar nu mai gaseam timp. nici pentru cel alb.Cel cu verde l-am vandut acum trei ani unui baiat din Bucuresti care avea nevoie de o caroserie,pe a lui o cam deformase "tinichigiul".Mai am niste poze dar sunt puse atat de bine ca trebuie sa scormon prin niste CD-uri.