Autor Subiect: Lada 1500  (Citit de 19407 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline knx

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 64
    • www.clublada.ro
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #30 : Februarie 24, 2011, 06:42:03 am »
Off-topic: am raspuns la mail, imi cer scuze de intarziere, nu prea am stat in fata calculatorului in ultima saptamana :D
on topic: Am desfacut motorul sa schimb simeringurile de supape, axul cu came, culbutorii, ca tare ma zgaria la urechi cloncanitul motorului :D Ieri am pus celalt arbore cu totul, am montat distributia, reglat supape, acum astept sa am un pic de timp s-o asamblez de tot :D

Offline knx

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 64
    • www.clublada.ro
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #31 : Mai 10, 2011, 10:15:21 pm »
Intre timp binenteles ca am asamblat-o, am lucrat foarte mult pe masinuta, am grunduit o gramada, am schimbat arcurile fata/spate, am lasat-o jos, am schimbat amortizoarele fata, am probat o sumedenie de jante, reglat aprinderea, am facut rost de aprindere full electronica (senzor hall) :D
Din pacate inca nu am rezolvat-o cu actele (totul e ok, nu prea am avut timp), masinuta are numerele rosii de bucuresti expirate cu care a fost adusa :(
iata pozele cu jantele (15", latime 7j, voi ramane la modelul gri care nu are gume pe ea) :D



================================
edit by admin: ti-am incarcat pozele pe imagebam (aveai galeria pe alt host de unde expira in ceva timp). pe viitor incarca te rog imagebam , sa ramana forever  ;)
« Ultima Modificare: Mai 11, 2011, 11:18:53 am de Gusteru »

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #32 : Mai 10, 2011, 10:16:47 pm »
OO frumos. eu ma gandeam ca ai patit ceva ca nu ai mai scris de multa vreme.
Succes cu actele si masinav(proiect).

Offline knx

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 64
    • www.clublada.ro
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #33 : Mai 10, 2011, 10:27:55 pm »
Multumesc :D

Eh am fost foarte ocupat cu d-ale facultatii, se aproprie sesiunea, stresuri, probleme d-astea comune.
Am uitat sa specific faptul ca am desfacut motorul de 1.6 sa-l refac de tot, am primit cadou la mica intalnire din brasov de 1 mai cadou ceva pistoane si flanse :D
Iata cateva poze diverse, cu cateva piese, poze, progresul, etc :D
Diverse



Arcurile dublate le-am folosit pe spate pt a rigidiza spatele :D
Si iata cateva poze de la mica intalnire de 1 mai care s-a tinut langa brasov :D

https://picasaweb.google.com/ladaclubro/1Mai2011?authkey=Gv1sRgCJXD56jpz6e72gE&feat=directlink

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #34 : Mai 10, 2011, 10:33:30 pm »
inseamna ca la prezoane , distanta este tot 4x100 , pt ca am vazut ca ai luat de la corsa sa probezi ,eu credeam ca la lada este 4x98
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline knx

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 64
    • www.clublada.ro
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #35 : Mai 10, 2011, 10:39:10 pm »
Butucul meu este standard, nemodificat, deci e 4x98 :D Atat sunt din fabrica. Jantele si butucul de Corsa sunt 4x100. Jantele intra, pot sa le montez si sa strang suruburile, daca le folosesc alea de Corsa (pt jante de aliaj, sunt mai lungi cap mai mic, si au conicitate mai mare decat surubul de Lada, astfel cand le strang se elimina aia 2 mm pe diametru :D) Deci astfel cu suruburile potrivite, pot pune jante 4x100 sau 4*98 fara nici o problema.
« Ultima Modificare: Mai 10, 2011, 10:46:03 pm de knx »

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #36 : Mai 11, 2011, 12:49:52 am »
stiu ca esti PRO tuning ... dar ... MIE imi placeau mai mult jantele ORIG. refacute ... curatate ... etc. Dar ... e doar parerea mea.
BAFTA MAXIMA cu tot !!!  :wav:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline knx

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 64
    • www.clublada.ro
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #37 : Mai 11, 2011, 02:14:18 pm »
Multumesc ! Jantele originale sunt un pic cam indoite sa spun asa, si nu prea am gasit loc unde sa mi le indrepte cineva, doar jante de aliaj se indreapta. Cand o sa gasesc pe cineva, o sa le indrept, eventual o sa le vopsesc in camp electrostatic albe, si mai mult ca sigur o sa le folosesc pt anvelopele de iarna.  ;D

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #38 : Mai 11, 2011, 08:32:50 pm »
Aha ! Got it ! Asa e ... daca sunt mai rele ai dreptate sa folosesti ceva bun pana la reparare . " Succesuri "  :icon_cyclops_ani: maxime sa ai si asteptam finalul  :blob5:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline knx

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 64
    • www.clublada.ro
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #39 : Mai 31, 2011, 11:37:31 pm »
Noutati...
Borbely a fost azi la B1 tv, si a facut public ca maine se va publica OUG cu privire la "taxa de poluare pt masinile inscrise in RO", iar daca se publica, in 3 zile se va aplica. In formula enuntata, valoarea taxei "de poluare" pentru masinile inscrise, va fi 20-30% din valoarea actuala a taxei, ce se plateste pe masinile aduse de'afara. La fiecare tranzactie, cumparatorii vor achita taxa respectiva.

Frumos, nu ?

Sa va fac o imagine de ansamblu... Lada 1500 (noneuro, inmatriculata in ro, numere vechi, prima data in 81), inca nu am reusit s-o transcriu.

Taxa pt o masina identica adusa din occident ar fi :
Taxa auto 2011: 7125 Euro
Taxa auto 2011: 30391 RON
Sa zicem ca 30 % se va baga, reiese 2137.5 euro, nici mai mult nici mai putin... In conditiile in care luam 1 Euro = 4.2655 RON ar venii 9117.50 RON
Acuma serios intreb, sunt normali astia ?!



Offline horatiu601

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 967
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #40 : Iunie 01, 2011, 06:58:30 am »
eu stiu ca taxa asta se aplica la masinile second,introduse in tara din 2007 incoace,masinile vechi ( dar inmatriculate de noi in ro ) nu ar trebui sa plateasca. Acum cu taxele aste nu mia stiu ce sa fac,ne pun taxa si ca respiram ,si ca desfacem suruburi, si ca ne suflam nasu,totul ii exagert. Si se mai mira ca pleaca oamenii din tara asta. Asta o sa fac si eu :headbang:
trabantul nu este o masina,este un stil de viata!! :)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #41 : Iunie 01, 2011, 08:24:45 am »
La fiecare tranzactie, cumparatorii vor achita taxa respectiva.
Se achita o singura data. De primul cumparator ;)

eu stiu ca taxa asta se aplica la masinile second,introduse in tara din 2007 incoace,masinile vechi ( dar inmatriculate de noi in ro ) nu ar trebui sa plateasca.
Cu noua lege, orice masina (indiferent daca este sau nu inmatriculata, indiferent de an), care nu a avut platita taxa de prima inmatriculare, se va achita. Ex. cumperi un Trabant, platesti taxa de prima inmatriculare, apoi poti sa il revinzi si urmatorul nu mai plateste. Se achita o singura data ;) Asa ca cine nu are finalizate actele, este bine sa se grabeasca ;)

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #42 : Iunie 01, 2011, 09:07:00 am »
Si daca e pe numele tatalui si vreau sa o trec pe numele meu tot platesc
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #43 : Iunie 01, 2011, 09:21:30 am »
Atata timp cat exista un contract de vanzare/cumparare, se plateste :BangHead:

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Lada 1500
« Răspuns #44 : Iunie 01, 2011, 09:55:49 am »
Iti dai seama ca nu fac nici un contract de vanzare cumparare ci ramane mostenire ,asta imi e ambiguu mai incolo daca ar fi sa o trec pe numele meu as plati taxa
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”