Autor Subiect: AG 12 JOE PITESTI  (Citit de 46628 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline stelian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
AG 12 JOE PITESTI
« : Mai 04, 2013, 01:10:10 pm »
Si iata si fotografii cu trabiul meu cu acte in regula,,,
0756560641

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: AG 12 JOE PITESTI
« Răspuns #1 : Mai 04, 2013, 03:26:56 pm »
Salut Stelian, cred ca ai uita sa pui si pozele :D
www.imgbox.com si rezolvi rapid

Offline stelian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Re: AG 12 JOE PITESTI
« Răspuns #2 : Mai 06, 2013, 11:57:47 am »
si iata si fotografiile multumita colegilor
0756560641

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: AG 12 JOE PITESTI
« Răspuns #3 : Mai 06, 2013, 06:08:28 pm »
Imi pare bine ca pana la urma ai reusit sa iei un traby bun ... cu celalat nu ti si-a aratat ... aia e. Sa il stapanesti sanatos MULTI ani si MULTI km. Cand ai timp,mai da detalii despre "afumatoare"
Ne-am dori tare mult sa ne vedem la intalniri.
Felicitari pt achizitie  :icon_thumleft:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline stelian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Re: AG 12 JOE PITESTI
« Răspuns #4 : Mai 13, 2013, 10:21:32 pm »
salutare astazi avnd ceva timp liber am inceput sa mesteresc la trabica al meu si prima data am montat carburatorul model vechi despre care gusterica mi-a zis numai vb de bine de el si chiar asa este motorul are mult mai viata si apoi manat de curiozitate din ce cauza se aud niste zgomote aiurea am desfacut motorul si eu zic k nu prea arata ok cel putin unde este boltul de la piston cu acel rulmentel nu cred k este deloc ok sa se plimbe intr-o parte si alta biela cu rulmentelul pe bolt nu trebuie sa aibe si ele un distantier ceva acolo?? si la biela de la pistonul 2 are joc sus jos maricel si de acolo cred k vine si tacanitul de care ma temeam si in carter mi se pare ca ambielajul freaca de carter de aceea am si pus fotografii sa imi dati si mie o parere k sa stiu de ce o sa ma apuc k sambata o sa ma apuc sa desfac si caroseria pentru lucrari de tinichigerie si mi s-a parut k sunt si depuneri cam mari in capul pistonului se vede intr-o fotografie si depunerile si mai am o intrebare intre chiulasa si cilindru nu trebuie sa existe o garnitura ??pt k la mine asta nu exista
0756560641

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: AG 12 JOE PITESTI
« Răspuns #5 : Mai 13, 2013, 10:47:47 pm »
   s-o iau pe rand! in primul rand, tin'-te bine, ca n-o sa-ti placa ce-o sa auzi! ;)
   

-de ce te apuci sa faci chestii daca nu stii nimic?! nu trebuia sa umli, pt ca este absolut clar ca nu stii cu ce se mananca deloc motorul de trabi!
-in piston, biela nu se plimba pe bolt stanga-dreapta, pt ca pistonul este fix pe camasa cilindrului si nu are unde sa se deplaseze! carevasazica, totul e ok si cum trebuie sa fie, acolo!
-jocul sus-jos este cel de care trebuie sa te ingrijorezi, da, dar oricum n-ai ce sa-i faci! jocul il puteai depista si fara sa desfaci motorul, actually! :| invarteai de turbina de racire si-ti dadeai seama daca, cat si cum!
-nu freaca nici un ambielaj de carter!!! Doamne Dumnezeule! acolo freaca suberele, sertarele care inchid si deschid alternativ canalele de comunicatie ale admisiei pt fiecare cilindru in parte! asa trebuie sa arate acolo!!!
-depuneri sunt, pt ca vorbim de motor 2T, cu cine stie ce ulei si cine stie cat pus, cat mers in oras, cat pe afara, etc.. nu e mult, nu e ingrijorator, e normal, again!
-ai garnituri si sus, la chiulasa, si jos, intre carter si cilindru! pay attention!
   repet, ideal e ca atunci cand un lucru functioneaza, nu incerca sa-l repari! sau incearca, dar nu va mai merge ca inainte, la expertiza ta...da, e bun lucru ca vrei sa-ti bagi mainile si sa rezolvi, dar intai citeste, cauta, vezi cum functioneaza, cum merge, ce trebuie sa faci daca, etc.. nu asa, aiurea-n tramvai! imi pare rau, nu te supara, dar ai procedat foarte prost!

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: AG 12 JOE PITESTI
« Răspuns #6 : Mai 13, 2013, 11:07:46 pm »
Na' Stelica ... ti-am zis la tel...lasa-l ca e ok motorul  :argue:
Acuma ... la faza cu garnitura/le de sus e bine ca ai descoperit ca nu sunt ... desi mie in foto imi pare ca vad (sa te uiti bine ca se "lipesc" de cilindru). Nu prea cred ca cine a montat candva a montat fara ... si daca e fara motorul ala "sufla" ca reactorul.

Pt mancarimi exista solutie de hemoroizi ...  :tongue3:
Nu te arunca ... ca strici si apoi te costa dublu sa refaci. Sezi mumos' ... si  :downtown: inainte sa faci ceva
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline stelian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Re: AG 12 JOE PITESTI
« Răspuns #7 : Mai 14, 2013, 08:20:41 am »
Vă mulţumesc pentru răspunsuri şi sus chiar nu exista garnituri deloc şi chiar suflă pe acolo pentru k e carcasă de pemotor pplină de ulei mersi mult şi nu mă suparpentru ce a zis colegu dar mă dispera bătaia care se aude şi că la o deal nu prea. Are viaţa nu trage şi credeam k e vreun piston cu segmentii rupţi
0756560641

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: AG 12 JOE PITESTI
« Răspuns #8 : Mai 14, 2013, 12:43:07 pm »
lasa, ca e mai bine ca ai desfacut (mai ales ca iti plangea) Acum ai sa pui garnitura noua, verifici si segmentii, montezi totul la loc si benzina+ulei. Cum spunea si colegu Pater, la jocurile  alea nu prea mai ai ce face, doar iti poti prelungi viata.

Nu mai certati bre baiatu' asa se invata cel mai bine, "stricand" ceva bun =)) data viitoare sigur nu o va mai face

Offline johnny75

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: AG 12 JOE PITESTI
« Răspuns #9 : Mai 14, 2013, 01:23:20 pm »
Trabantul il ai de la nea Mitus?  A ramas singurul "dealer" de piese si de Trabanturi din Pitesti.....
Gandeste...e gratis!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: AG 12 JOE PITESTI
« Răspuns #10 : Mai 14, 2013, 07:33:13 pm »
deci cureti frumos , pui garnituri noi , si sub cilindrii, si la chiulase , montezi la loc si gata , nu te stresa de toate micile zgomote , ca perfect nu poate fi ,intre timp iti strangi piese si faci un motor de rezerva (sau cumperi un motor intreg de rezerva )
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: AG 12 JOE PITESTI
« Răspuns #11 : Mai 14, 2013, 07:35:06 pm »
Ai grija la montare cum pozitionezi segmentii, sa nu-i rupi  ;)

Offline stelian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Re: AG 12 JOE PITESTI
« Răspuns #12 : Mai 14, 2013, 09:55:05 pm »
da de la el am trabyul si el are cam mereu de toate am sa il sun maine sa vad daca are garnituri sa ma duc sa iau sa il montez sa ma mai plimb putin cu el pntru k de sambata incep sa il desfac k de luni sa inceapa restaurarea la el abia astept sa ma apuc de el
0756560641

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: AG 12 JOE PITESTI
« Răspuns #13 : Mai 14, 2013, 10:07:16 pm »
Uite AICI:  http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,3635.0.html  cum se face. Cu explicatii si toate alea  :icon_thumright: Citeste si urmareste cu ATENTIE  tot topicul !

PS TE ROG,scapa de chestia cu  " K " . Mersi
« Ultima Modificare: Mai 14, 2013, 10:13:31 pm de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline stelian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Re: AG 12 JOE PITESTI
« Răspuns #14 : Mai 14, 2013, 11:21:39 pm »
 Şi vroiam să vă mai întreb ce e mai bun să lipesc aripile şi pavilionul după ce fac tinichigeria k să încep de pe acum să îmi cumpăr mersi mul gustere pentru toate explicaţiile pe care mi le dai rămân dator cu o bere rece
0756560641